Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Dobry vecer,som zivnostnik a podnikam v stavebnictve - zhotovovanie malych stavieb - murar. Potrebujem poradit ci spadam do skupiny zivnostnikov ktory si mozu uplatnit pausalne vydavky a v akej vyske ./ švagor je elektrikár a tvrdí ze on spada do 65percentneho odpisu/.
Ak by niekto mal nejake prepisy kde je to presne urcene prosim Vas napisste mi kde to najdem.
Dakujem
Usporiadat
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ak danovnik nie je platitelom DPH moze si uplatnit pausalne vydavky vo výske 25% z príjmu. Ak danovnik vykonáva len remeselné živnosti (príloha č.1 zákona č.455/91 Zb. - živnost. zákon) ma narok uplatnit 60%-ne vydavky + zaplatené odvody. Viac §6 ods.10 Zákona 595/03 o dani z príjmov.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosim Vás má niekto živnostníkov, pri kt. ide uplatňovať 60%-né výdavky. Ak ide o živnosť na stavebné práce, môže si takýto živnostník uplatniť paušál. 60%-né výdavky? Veľa ľudí tvrdí, že to nie je možné, aby si mohol živnostník uplatniť tak vysoké výdavky + zaplat. odvody. To by potom každý menší remeselník - napr. murár, ap. išiel na nulový základ dane.
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

Ahoj. Ja osobne účtujem aj murárov, a skutočne je to možné, pokiaľ máš príjmy len z tejto činnosti, pokiaľ by si pritom mal aj napr. obchod, už by to možné nebolo, veĎ si to pozri v Dane a účtovníctvo č.11/2004 str.16 (tam je najaktuálnejšia tabuľka) a konkrétne patríš do bodu 21. v skupine 113. Takže pozri si to, lebo ani ja neverím všetkému, čo mi kto povie, ale ked to raz v prílohe zákona je, tak to tam je.A nikto ma nepresvedčí o opaku. Takže v kľudne 60%. Ciao
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

Paušálne výdavky vo výške 60% si môže uplatnik daňovník, ktorý vykonáva " iba remeselnú živnosť podľa prílohy č.1 k zákonu č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní ( vid. živnostenský zákon ) . Príloha č. 1 k živ. zák. s účinnosťou od 1. júla 2004 celkom 33 remeselných živností." Podrobný rozpis tu patriacich rem. živností + všetko čo sa toho týka ako aj to čo sem nepatrí nájdeš v PORADCA 2005 č. 1 . Ak nenájdeš , daj konkrétnu otázku - ja odpoviem .
0 0
helcuj helcuj

helcuj je offline (nepripojený) helcuj

Do remeselných živnosti patri skupina 113 Stavebníctvo - riadok 21 Murárstvo. To znamena, že ak učtujete murárske práce máte nárok na 60% paušalné vydavky.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Pozor na švagra elektrikára. Síce neučtujem remeselné činnosti, ale na školení nás p. Miháliková upozornila, že z prílohy vypadli elektrikári. Prever si to.
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

A kde by som si to mohol preveriť ??? V akéj prílohe ? Zatiaľ všade píšu , že do skupiny 113 - Stavebníctvo - patrí aj - Elektroinštalátérstvo - . Alebo nie ???
0 0
Januš Januš

Januš je offline (nepripojený) Januš

Ja osobne sa prikláňam k Nike, taktiež na školení upozornili, že elektroinštalatérstvo vypadlo zo 60% a je v 25%.
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

Ďakujem !!! . Kde by som to mohla zistiť na 100% ??? Prajem krásny deň !
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
PRE : JFJD.
Brášňárstvo, remenárstvo, čalúnníctvo som nenašla v prílohe. Iba kožušníctvo.
Skupina 110 - výroba kože, kožených výrobkov, výroba gumových .....

Ani neviem, kde mám presne zadeliť tieto činnosti. Patria do skupiny 110 ?
Vďaka.
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

V Poradca 2005 č.1 - sa píše , že ( citujem ) " V skupine 110- Výroba kože , kožených výrobkov ( vrátane obuvi ), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok je len KOŽUŠNÍCTVO " . Ja si myslím , že tam nič viac asi nepatrí .
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Pre : JFJD. Ďakujem. Aj ja si to tak myslím.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ja by som sa rada opýtala, keď sa uplatňujú paušálne výdavky 25% podáva sa DP B, a podávajú sa aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch?
a má niekto prosím vás nejaký vzor, ako sa evidujú príjmy?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosím Vás, nemohla by som Vás poprosiť o kopiu strany z Poradcu 1/2005, kde je vypis remeselnych zivnosti. Neodoberam poradcu a potrebujem to surne!

Ak by mi to niekto mohol poslat faxom:
Moje tel. c.: 041/7001368

Inak ide mi o sadrokartonove a zateplovacie prace, su tieto remeselnymi zivnostami?

DAAAAAAKUJEM!!!
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Luckasari: ked som podavala za seba danove, tak som tieto prilohy neuvadzala.. kdesi som nasla, ze tieto prilohy prikladaju iba ti, co vedu uctovnictvo, a tuto povinnost pri pausalnych vydavkoch nemas... mozno sa tento rok nieco zmenilo
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

misurka: pozeraaam ze si tiez zo ZA a rocnikovo tiez nie sme vzdialene , prilepim ten zoznam sem aj pre ostatnych

Remeselné zivnosti podla prilohy c.1 k zivnostenskemu zakonu:
- v skupine 101 - Výroba kovo, a kovových výrobkov je pät remeselných zivnosti: Zamocnictvo, Nastrojarstvo, Kovoobrábanie, Galvanizácia kovov a Smaltovanie
- v skupine 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov sú tri remeselné zivnosti - Opravy pracovných strojov, Opravy cestných motorových vozidiel a Opravy karosérií
- v skupine 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín sú tri rem.zivn - Výroba a opravy protetických výrobkov, Výroba a opravy ortopedickej obuvi a Hodinárstvo
- v skupine 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika je iba Kamenárstvo
- v skupine 108 - Výroba potravín a nápojov sú styry rem.zivn - Mäsiarstvo a údenárstvo, Výroba piva a sladu, Výroba mliecnych výrobkov a Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov
- v skupine 110 - Výroba koze, kozených výrobkov (vrátane obuv), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok je len Kozusnictvo
- v skupine 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov sú dve rem.zivn - Stolárstvo a Zlatníctvo a klenotníctvo
- v skupine 112 - Výroba papierenská a polygrafická je len Polygrafická výroba
- v skupine 113 - Stavebníctvo a je 9 rem.zivn - Murárstvo, Tesárstvo, Pokrývacstvo, Klampiarstvo, Izolatérstvo, Vodoinstalatérstvo a kurenástvo, Instalácia a opravy chladiarenskych zariadeni, Elektroinstalaterstvo a Plynoinstalaterstvo
- v skupine 114 - Ostatne sú - Holicstvo a kadernictvo, Kozmeticke sluzby a Pohostinnska cinnost

tot vsio... ja stale riesim otazku ci kovacstvo povazovat za kovoobrabanie... ale zrejme asi nie...
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

DP sa sa mozrejme, že podáva. Je tam potom priestor na osobité záznamy daňovníka a to či si uplatňuje výdavky %, alebo preukázateľne vynaloženými výdavkami ( myslím nové tlačiva ). Som si 100% istá , že niekde som to čítala (živostenské minimum, poradca 2005/1,alebo poradca 2004/13),že aj pri paušálnych výdavkov sa vedie evidencia v časovom slede o príjmoch + odvody + ostatne výkazy , ktoré sa vedú v JÚ. Ak sa k tomu dostanem tak to ocitujem . Prajem krásny deň !
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ano vedie sa evidencia ale nie uctovnictvo.. tym padom nemam dennik a teda nemam odkial brat tie udaje.. pokial si ich pracne nevypocitam.. idem to aj ja najst
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

Pozor ! Zákon 455/1991 zb. bol niekoľko krát novelizovaný, to rozdelenie remeselných živnosti už nieje tak celkom pravdivé! Niektoré živnosti boli vypustené alebo zlúčené a iné zase vložené ! Snažila som sa dopracovať sa k najpresnejšiemu a najaktualnešiemu zoznamu rem.prác, našla som niečo v PORADCA 2003/13 , ale aj to neviem či už su tam zahrnuté všetky zmeny. Skúsim nájsť niekde niečo o tom kováčstve a tak sa ozvem. Krásny, aj keď u nás upršaný, deň !
Naposledy upravil JFJD : 13.01.05 at 06:22
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

no ten zoznam co som napisala je z poradcu 1/2005
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať