Zavrieť

Porady

Musím robiť skúšku OS SBS typ "P" ak mám VŠ 2. stupňa?

Dobrý deň, chcem sa spýtať, idem si robiť preukaz SBS typ "P" a na KR PZ mi povedali že ak mám VŠ 2. stupňa v oblasti bezp. služieb nemusím vykonať odbornú prípravu, ale skúšku odbornej spôsobilosti áno. Lenže potom som sa dočítal v zákone o SBS č. 473/2005 §19 ods. 4 písm. a) toto:

§19

(4) Skúšku typu P ani odbornú prípravu podľa tohto zákona okrem § 20a ods. 3 a § 90 ods. 2 nemusí vykonať osoba, ktorá
a) získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
b) získala špecializované policajné vzdelanie a
c) vykonávala najmenej päť rokov bezpečnostnú prax v ozbrojenom bezpečnostnom zbore.

Vedel by mi teda niekto vysvetliť ako to je? Viem, že polícia si niektoré zákony rada vysvetľuje po svojom Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Uvedený § 19 zákona č. 473/2005 Z.z. má aj ďalší odsek 5 v znení:

    (5) Odbornú prípravu na skúšku typu P podľa tohto zákona nemusí vykonať osoba, ktorá
    a) má úplné stredné odborné vzdelanie v oblasti bezpečnostných služieb alebo
    b) získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v oblasti bezpečnostných služieb.

    Nadväzne, berúc do úvahy odseky 4 a 5 v § 19, ja by som si to vysvetľovala takto:
    1. Ust. § 19 ods. 4 sa vzťahuje na tých, ktorí spĺňajú všetky tri podmienky tu uvedené, nie iba niektorú z nich. Skúšku odbornej spôsobilosti typu P by si teda nemusel vykonať, ak by si okrem príslušného VŠ vzdelania získal aj špecializované policajné vzdelanie a vykonával najmenej päť rokov bezpečnostnú prax v ozbrojenom bezpečnostnom zbore.
    2. Ak máš len príslušné VŠ vzdelanie, malo by sa na Teba vzťahovať ust. § 19 ods. 5, podľa ktorého nemusíš vykonať odbornú prípravu, ale nie je tu uvedené, že nemusíš vykonať ani skúšku. V tomto prípade by si teda mal skúšku vykonať.
    Naposledy upravil luja5 : 05.11.13 at 21:55 Dôvod: upresnenie
    Martas2 Ďakujem za odpoveď. Vyriešené

    Musím robiť skúšku OS SBS typ "P" ak mám VŠ 2. stupňa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.