Zavrieť

Porady

Vymáhanie škody

Prosím poraďte mi. Nezodpovednosťou druhého som bol účastníkom dopravenej nehody (poškodený). Na mojom vozidle vznikla škoda 17 080,- Sk, ktorá mi po oprave vozidla v servise bola vyfaktúrovaná a ktorú som uhradil. V poisťovni mi bolo oznámené, že mi "samozrejme" nepreplatia všetko, ale náhradné diely budú amortizovať (cca 3000,-Sk) suma sumárum, preplatia mi iba 14 080,- Sk.
Môžem nejakým zákonným spôsobom vymôcť túto sumu od vodiča, ktorý mi škodu spôsobil? Za odpovede, resp rady ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    pavol156
    Prosím poraďte mi. Nezodpovednosťou druhého som bol účastníkom dopravenej nehody (poškodený). Na mojom vozidle vznikla škoda 17 080,- Sk, ktorá mi po oprave vozidla v servise bola vyfaktúrovaná a ktorú som uhradil. V poisťovni mi bolo oznámené, že mi "samozrejme" nepreplatia všetko, ale náhradné diely budú amortizovať (cca 3000,-Sk) suma sumárum, preplatia mi iba 14 080,- Sk.
    Môžem nejakým zákonným spôsobom vymôcť túto sumu od vodiča, ktorý mi škodu spôsobil? Za odpovede, resp rady ďakujem.
    Môžeš skúsiť súdnou cestou, ale výsledok máš neistý. 3000 SK je príliš malá čiastka na to, aby si investoval do súdneho sporu. Ak prehráš, tak náklady budú niekoľkonásobne vyššie ako samotný predmet sporu.

    Ale musíš si uvedomiť, že skutočnú škodu Ti poisťovňa uhradila, pretože pri výmene súčiastok si za použité dostal nové a ten cenový rozdiel si si musel doplatiť. Takto by sa na to mohol pozerať aj sudca a bol by si nahraný.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ak si si škodu uplatnil z jeho zákonného poistenia tak si v nevýhode a to tým, že ti odrátali amortizáciu z dielov. No a pri vymáhaní neuspeješ. Potom by na čo boli zákonné poistky. V tých je to zakotvené. Nepohneš s tým. Mám s tým bohaté skúsenosti.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    No tak vtedy ti uhradia len diely po odrátaní amortizácie a nič s tým neurobíš. Ani na súde ani nikde inde.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    pavol156
    Škodu som si uplatňoval z jeho zákonného poistenia.
    Som si to myslela. Mňa už dvakrát nabúrali nie z mojej viny - raz na parkovisku (ja som sedela v práci), a raz mi nedali prednosť, avšak zakaždým som si to uplatnila z mojej havarijnej - uhradili mi plnú sumu fa, iba odrátali spoluúčasť a tú mi automaticky poslala v plnej výške poisťovňa vinníka z jeho zákonného poistenia. Ak nie si na vine a máš HP, škodu si vždy uplatňuj zo svojho HP.

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    Sany
    Som si to myslela. Mňa už dvakrát nabúrali nie z mojej viny - raz na parkovisku (ja som sedela v práci), a raz mi nedali prednosť, avšak zakaždým som si to uplatnila z mojej havarijnej - uhradili mi plnú sumu fa, iba odrátali spoluúčasť a tú mi automaticky poslala v plnej výške poisťovňa vinníka z jeho zákonného poistenia. Ak nie si na vine a máš HP, škodu si vždy uplatňuj zo svojho HP.
    Sany prosím ťa ako ako si postupovala , môžeš mi to v skratke opísať - mojej známej nabúrali auto,mala ho iba dva mesiace a taktiež si škodu uplatnila zo svojej havarijnej poistky, avšak nepreplatila jej poisťovňa celú náhradu ale oveľa-oveľa menšiu, a teraz behá po právnikoch a súdnych znalcoch ako si uplatniť náhrady, pretože pán z poisťovne, ktorý ju má na starosti je strašne neochotný a známa si všetky informácie zháňa sama a ten dotyčný pán ktorý jej auto nabúral si veselo mädlí ruky, pretože jeho to nevyšlo ani korunu.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    misolga
    Sany prosím ťa ako ako si postupovala , môžeš mi to v skratke opísať - mojej známej nabúrali auto,mala ho iba dva mesiace a taktiež si škodu uplatnila zo svojej havarijnej poistky, avšak nepreplatila jej poisťovňa celú náhradu ale oveľa-oveľa menšiu, a teraz behá po právnikoch a súdnych znalcoch ako si uplatniť náhrady, pretože pán z poisťovne, ktorý ju má na starosti je strašne neochotný a známa si všetky informácie zháňa sama a ten dotyčný pán ktorý jej auto nabúral si veselo mädlí ruky, pretože jeho to nevyšlo ani korunu.
    Ja som šla hneď do poisťovne, kde mám havarijné pistenie, urobili mi na mieste obhliadku, spísali, čo treba urobiť - opraviť. S tým som šla do servisu - mám Renault, takže do Renaultu, dala som im obhliadkový list, opravili mi na základe neho auto, zaplatila som faktúru, poslala som ju do poisťovne a oni mi preplatili celú sumu fa, odpočítali len 5.000,- spoluúčasť. V oboch prípadoch som vedela aj poisťovňu zákonného poistenia vinníka, ktorú som uviedla aj na hlásení o škode. Asi o mesiac mi prišlo na účet aj tých 5.000,- z poisťovne vinníka, následne aj listom oznámenie, že mi to poukázali. Toť vsjo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.