Zavrieť

Porady

Dôchodca a dohoda o vykonaní práce

Chcela by som poprosit o pomoc .
Nemam ziadne skusenosti s dohodami o vykonaní prace u dochodcov ani u studentov.
Mozte mi poradit prosim, kto ma odviest dan, ci je dohoda limitovana vyskou odmeny ako je to s odvodmi a urazovym poistenim ?
Co vsetko musim urobit ?
Konkretne mam vyplatit dochodcovi 4.000 Sk cistu mzdu.

Vopred dakujem a verim, ze mi niekto pomoze.

Adulka 16
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    4000 je hrubá mzda, z ktorej mu strhneš 0,8% na úraz.poistenie, ktoré odvedieš soc.poist. Dohodár musí byť prihlásený formou registračného listu na poisťovni.. A 19% zo 4000 odvedieš prísl. DÚ, ako preddavok na daň - toto sa týka dôchodcu.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Daň bude vypočítaná z hrubého príjmu, nie zo 4 tisíc, na ktorých ste s a v čistom dohodli. Aj na Dohode uvedieš hrubý príjem.
    Napr. HM = 4950,-
    daň = 941,-
    0,8% = 40,-
    čistá mzda = 4.009,-
    Naposledy upravil Paula : 21.03.06 at 14:20

    adulka16 je offline (nepripojený) adulka16

    adulka16
    Dakujem za radu. Som rada, ze existuje takato stranka kde moze clovek, ktory pracuje sam konzultovat problemy.
    A este k dohode - vypisem tlacivo, odvediem dan a uraz. poistenie a to je vsetko ?
    Adulka

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    A este k dohode - vypisem tlacivo, odvediem dan a uraz. poistenie a to je všetko.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    A pri príjmoch do 5000,- Sk ak nemá podpísané vyhlásenie, pozor na zrážkovú daň a z toho vyplývajúce povinnosti voči DU.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Denda
    A pri príjmoch do 5000,- Sk ak nemá podpísané vyhlásenie, pozor na zrážkovú daň a z toho vyplývajúce povinnosti voči DU.
    Doplním ešte aj ja. Do SP zaslať prihlášku cez RLFO pred začiatkom vykonávania prác na dohodu.

    Jarino je offline (nepripojený) Jarino

    Jarino
    Úrazové poistenie sa zráža z hrubej mzdy zamestnanca? Do kelu, ja som to nezrazila dohodárom, ale zaplatila som z prostriedkov zamestnávateľa. ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jarino
    Úrazové poistenie sa zráža z hrubej mzdy zamestnanca? Do kelu, ja som to nezrazila dohodárom, ale zaplatila som z prostriedkov zamestnávateľa. ?
    Z HM zamestnanca sa vypočíta, ale platí sa z prostriedkov zamestnávateľa. Takže nie do kelu.

    adulka16 je offline (nepripojený) adulka16

    adulka16
    1. Co je to RLFO ?

    2. ... ak nemá podpísané vyhlásenie pozor na zrazkovu dan a z toho
    vyplyvajúce povinnosti voči DÚ - aké povinnosti myslite ?

    Dôchodca u mňa nemá podpísané vyhlásenie a ja mu mám vyplatiť 4.000,- čistého.

    Žiaľ nemám žiadne skúsenosti s dohodami. Najcastejsie robim zmluvy o umeleckých výkonoch a tam viem aké mám povinnosti / aspoň si myslím /
    Odvediem 2% do umeleckých fondov a vyplatím honorár, ale s dohodami nemám žiaľ žiadne skúsenosti.

    Adulka 16

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adulka16
    1. Co je to RLFO ?

    2. ... ak nemá podpísané vyhlásenie pozor na zrazkovu dan a z toho
    vyplyvajúce povinnosti voči DÚ - aké povinnosti myslite ?

    Dôchodca u mňa nemá podpísané vyhlásenie a ja mu mám vyplatiť 4.000,- čistého.

    Žiaľ nemám žiadne skúsenosti s dohodami. Najcastejsie robim zmluvy o umeleckých výkonoch a tam viem aké mám povinnosti / aspoň si myslím /
    Odvediem 2% do umeleckých fondov a vyplatím honorár, ale s dohodami nemám žiaľ žiadne skúsenosti.

    Adulka 16
    1. Registračný list fyzickej osoby
    2.zaplatiť ZD a nahlásiť jej odvod DÚ

    adulka16 je offline (nepripojený) adulka16

    adulka16
    Este jedna otazka a potom snad budem mat jasno.

    Zaplatit ZD znamena zaplatit 19% dan ? Odvod sa musí hlásiť na DÚ ? Alebo mam za hlasenie na DÚ považovat kvartálny prehľad odvedenych zrazených daní ?

    Zhrniem:

    Vyplnim dohodu o vykonaní prace s dochodcom.
    Z hrubej mzdy odpočítam 19% dane a odvediem ju na DÚ.
    Z hrubej mzdy odvediem 0,8% na úrazové poistenie do soc. poisovne a odvediem ho + vyplnim prihlasku / den pred uzavretím dohody / a odhlasku / deň po uzavretí dohody / - registracny list fyzickej osoby.

    V soc. poistovni by som mala byt prihlasena ako platca urazoveho poistenia.

    Raz za kvartal vyplnim prehlad odvedenych dani a poslem ho na DÚ.
    Výdavok zaregistrujem v účtovníctve - jednoduchom a to je všetko ?

    Ďakujem Adulka 16

    laudvili je offline (nepripojený) laudvili

    laudvili
    Pri dohode o vykonanej práci sa úrazové poistenie 0,8% z VZ a zráža to zamestnávateľ zo svojich prostriedkov. Na 100 %.
    Naposledy upravil laudvili : 12.04.06 at 19:51

    askam je offline (nepripojený) askam

    askam
    adulka16
    Este jedna otazka a potom snad budem mat jasno.

    Zaplatit ZD znamena zaplatit 19% dan ? Odvod sa musí hlásiť na DÚ ? Alebo mam za hlasenie na DÚ považovat kvartálny prehľad odvedenych zrazených daní ?

    Zrážková daň sa do štvrťročného prehľadu neuvádza, po úhrade tejto dane oznámiť listom odvod na daňový úrad

    Zhrniem:

    Vyplnim dohodu o vykonaní prace s dochodcom.
    Z hrubej mzdy odpočítam 19% dane a odvediem ju na DÚ.
    Z hrubej mzdy odvediem 0,8% na úrazové poistenie do soc. poisovne a odvediem ho + vyplnim prihlasku / den pred uzavretím dohody / a odhlasku / deň po uzavretí dohody / - registracny list fyzickej osoby.

    V soc. poistovni by som mala byt prihlasena ako platca urazoveho poistenia.
    Upresňujem - v sociálnej poisťovni prihlásená ako zamestnávateľ

    Raz za kvartal vyplnim prehlad odvedenych dani a poslem ho na DÚ.
    Štvrťročný prehľad sa neposiela, ak sa jedná len o zrážkovú daň.

    Výdavok zaregistrujem v účtovníctve - jednoduchom a to je všetko ?

    Ďakujem Adulka 16

    A ešte pre pokoj duše by si mohla upozorniť dôchodcu, nakoľko jeho príjem presiahol polovicu minimálnej mzdy, že si musí on sám na konci roka vysporiadať zdravotné poistenie, t.j. doplatiť 14% z brutto DVP.

    laudvili je offline (nepripojený) laudvili

    laudvili
    Úrazové poistenie sa nezráža zamestncovi,ale sa platí z prostriedkov zamestnávateľa.

    mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

    mariana11
    askam
    A ešte pre pokoj duše by si mohla upozorniť dôchodcu, nakoľko jeho príjem presiahol polovicu minimálnej mzdy, že si musí on sám na konci roka vysporiadať zdravotné poistenie, t.j. doplatiť 14% z brutto DVP.
    Môzeš mi povedať paragraf,nech si to naštudujem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.