Zavrieť

Porady

Ako postupovať, ak ma realitný maklér pri kúpe bytu zavádzal?

Kúpila som byt. Realitný maklér tvrdil, že ide o kvalitnú komplet rekonštrukciu, vstavaná kuchynská linka, super materiály, atď. Byt vyzeral ok. Kúpnu zmluvu som si dala skontrolovať právnikovi - povedal, že ok. Byt som kúpila, čo však v kúpnej zmluve nie je (a nechápem prečo ma na to právnik neupozornil), je to, že či je byt komplet rekonštruovaný a ako je rekonštruovaný. Teraz zisťujem, že byt je rekonštruovaný z tých najlacnejších materiálov a pozbieraných vecí (napr. majiteľka sa priznala, že bezpečnostné dvere sú z nejakého štadióna, kde ich vyraďovali). Maklér a majiteľka sú kamaráti. Mám šancu vytĺcť späť aspoň proviziu? To, že je byt super rekonštruovaný samozrejme tvrdil len predo mnou a mojím priateľom, ja som to potom len sprostredkovala svojim známym, ktorých som sa pýtala na názor. Nechápem, že ma právnik neupozornil, že to má byť v zmluve. Má niekto podobnú skúsenosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    No poviem Ti to takto. Za blbosť sa platí. Je to len a len Tvoja chyba.
    Byt predsa nie je vec za pár €. Keď sa sama tomu nerozumieš, prečo si si nezavolala niekoho kto tomu rozumie a môžeš sa na neho spoľahnúť?

    A to že niekto, niečo, niekde rozprával?
    ostrozubok Najskôr som si sypala popol na hlavu aj ja, ale potom ma to naštvalo. Boty si predsa tiež nechodím kupovať s brašnárom a musím veriť, že to je koža a ak nie je, môžem to reklamovať (otázku úspešnosti reklamácie pre tento moment vynechám). A to že som si mala prizvať stavbára, ok, a keď žiadneho nepoznám tak mám čo spraviť? Volať niekam do firmy, že prosím Vás poďte sa so mnou pozrieť na zopár bytov? Ak niekto chce kúpiť určitý byt za určitú cenu ok, ale mne maklér vyslovene klamal a pod dojmom jeho klamstva som zaplatila za byt oveľa viac ako by som inak bola ochotná zaplatiť.
    Ferdosondo Realitný maklér je na to, aby predal byt ktorý ponúka jeho klient na predaj. A to sa mu aj podarilo. On svoju províziu dostal. Problém je v tom, že Ty si ho považovala za osobu, ktorá je na Tvojej strane. Tak to bol omyl.On tiež nemusí byť zrovna odborník z odboru stavebníctva a len papagájoval to čo mu natrepal predávajúci. Ty držíš v ruke peniaze a len od Teba závisí, či to kúpiš a za akých podmienok, alebo nie a toto si podcenila.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Podrobnosti o materialoch,ci technikach, ktore boli pouzite pri rekonstrukcii sa do zmluvy bezne nedavaju.

    Asi kazdy makler, ci predavajuci nehnutelnost opisuje v tych krajsich "farbach". Preto zaujemca chodi na ohliadku bytu,aj na viac krat,pyta sa, zaujima sa a ak nie je moc znaly, zvacsa si prizve nejakeho odbornika,ktory ohodnoti a poradi.

    Do zmluvy sa zvacsa preto pise, ze kupujuci si byt pozrel,oboznamil sa s jeho stavom.
    Asi tazko teraz dokazes maklerovi, ci predavajucemu, ze ti vraveli nieco ine.

    Musela by si dokazat, ze ta vedome podviedli a zavadzali a ze byt preukazuje skryte vady, ktore neboli v case kupy viditelne. Ak by si to vedela dokazat, tak by si mohla pozadovat nejaku zlavu z kupnej ceny
    lubko6394 Ťažko môže reklamovať výhodne nakúpené dvere že majú skrytú vadu a že tie dvere si nevšimol.
    kopretinka do zmluvy si môžeš dať,čo chceš.Ak budem trvať na tom,že v zmluve má byť napísané,že byt má novú elektriku,tak to tam mať budem,ak je to pravda,tak nie je problém zo strany predávajúceho to tam napísať.Ak to tam napísať nechce,tak asi budem vedieť prečo.

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    A ako by mohol právnik vedieť z akého materiálu je byt rekonštruovaný? Je to právnik a nie znalec zo stavebného fachu. A to, že je byt rekonštruovaný z lacných materiálov predsa ešte nutne neznamená, že tie materiály sú zlé alebo závadné /možno sú, ale to my tu nevieme posúdiť/. Samozrejme záleží na tom, za akú cenu ste byt kúpili. Ak bol kúpený ako "nadštandardne" upravený za nadštandardnú cenu, tak to môžeš skúsiť riešiť vrátením časti ceny. No bez znalca z odboru stavebníctva to asi nevyriešiš.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Také veci si treba zistiť pred kúpou, nie po kúpe. Vidím veľmi malé šance dostať nejaké peniaze späť.

    marcuso je offline (nepripojený) marcuso

    marcuso
    Podla mna nevytlcies nic, je to subjektivny nazor maklera (aj ked ta pravdepodobne zavadzal)...podla neho moze byt byt kvalitne zrekonstruovany, potom pride niekto narocny a povie ze je to katastrofa....dost pochybujem ze s tym nieco urobis. Trebalo si volat niekoho skuseneho ked si byt kupovala, teraz je uz podla mna neskoro.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    ... Maklér a majiteľka sú kamaráti...
    Hovorí sa tomu -chytiť rybu-.Ťažko radiť,to čo je na papieri,je pravda.To bolo na inzerát?

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    a v com je vlastne problem? byt sa ti pacil, videla si ho a teraz sa ti uz nepaci? zato ze su dvere zo stadiona? urcite su lepsie ako tie cinske. rekonstruovany panelak je vzdy len panelak, to si moc nepomozes.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ostrozubok V tom, že tam mám hliníkové drôty (tvrdil, že elektrika je rekonštruovaná), chýba mi polka steny za radiátorom (predtým to nebolo vidieť, bol tam stôl), lacnú kuchynskú linku z Ikey namiesto vstavanej ako tvrdil a pod. Toto si predsa maklér nemôže dovoliť. Ok, v najhoršom zaplatím nejakému cigošovi nech ho odo mňa pozdraví, možno si to pri ďalšom klientovi aspoň rozmyslí :-).
    arizona To s tou elektrinou je naozaj klamstvo, ktore sa neda volnym okom vidiet. Tam by si mozno dokazal pozadovat nejaku dodatocnu zlavu. Ale to, ze kuchyna je z Ikey, ci dvere z druhej ruky, to su veci, ktore si urcite musel vidiet pri obhliadkach.Asi sa ti pacili,ked si byt kupil, nie? s tym nenarobis nic...Ked sa kupuje starsi byt, vzdy sa najdu nejake nedostatky, s tym treba ratat. Ver, ze chybycky krasy by si nasiel vsade,nielen na starsich,ale aj novych bytoch.Nie kazdy ma rovnaku predstavu o materialoch, ci rekonstrukciach....co niekto povazuje za dobre, druhemu sa nemusi pacit. Ved preto sa chodi na obhliadky,aby si ludia nasli to, co im najviac vyhovuje.
    chandler o kazdom byte druhom byte kde som bol tvrdili, ze elektrina je zrekonstruovana a skoro nikde nebola. je to vidiet vacsinou na prvy pohlad. Ikea ma mometalne asi najkvalitnejsie kuchynske linky na trhu. je pravda, ze byty treba pozerat so stavarom a nie realitnym agentom. aspon budes vediet ked budes kupovat dom a kludne sa da zavolat niekam do firmy nech si s tebou byt co ides kupovat pozrie odbornik.
      zbaliť

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    Kúpila som byt. Realitný maklér tvrdil,tvrdil?to nestačí,malo to byť v zmluve,co je psáno,to je dáno že ide o kvalitnú komplet rekonštrukciu, vstavaná kuchynská linka, super materiály, atď. Byt vyzeral ok.sama si si všetko prezrela,nemala si námietky Kúpnu zmluvu som si dala skontrolovať právnikovi - povedal, že ok. Byt som kúpila, čo však v kúpnej zmluve nie je (a nechápem prečo ma na to právnik neupozornil), je to, že či je byt komplet rekonštruovaný a ako je rekonštruovaný. on to skontroloval po právnej stránke,nie po obsahovej,nie je povinný ťa upozorńovať,čo je alebo nie je v zmluve.Teraz zisťujem, že byt je rekonštruovaný z tých najlacnejších materiálov a pozbieraných vecíveď si si sama skontrolovala stav bytu pred podpisom,tvoja chyba. (napr. majiteľka sa priznala, že bezpečnostné dvere sú z nejakého štadióna, kde ich vyraďovali). Maklér a majiteľka sú kamaráti. Mám šancu vytĺcť späť aspoň proviziu? To, že je byt super rekonštruovaný samozrejme tvrdil len predo mnou ale ty si ten byt VIDELA!a mojím priateľom, ja som to potom len sprostredkovala svojim známym, ktorých som sa pýtala na názor. Nechápem, že ma právnik neupozornil, že to má byť v zmluve. Má niekto podobnú skúsenosť?
    v texte

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Zmluva je jedna vec .
    Stav nehnuteľnosti ( v tomto prípade bytu ) je zasa vecou druhou .

    Do zmluvy sa môže napísať skutkový stav , že byt bol prerobený .
    No zmluva predsa nemusí a ani nezvykne obsahovať tie podrobnosti ohľadom materiálu , ktorý bol použitý pri prerobení .

    Píšeš , že byt vyzeral byť OK , no pohľad laika a odborníka je predsa len trochu iný ...

    Právnik neupozornil síce , no tento sa zameral na právnu podstatu zmluvy - náležitosti .

    Ako postupovať, ak ma realitný maklér pri kúpe bytu zavádzal?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.