Zavrieť

Porady

podľa čoho sa mi bude počítať MD?

dobrý deň, prosím o pomoc
V posledných 3 rokoch som bola ako zamestnanec u jedného zamestnávateľa - v tomto roku som však podstúpila operáciu a od 21.2.2013 - 20.8.2013 som bola PN - v tomto čase však môj zamestnávateľ vyhlásil krach firmy a ja som sa stala nezamestnanou ku koncu augusta. Zarábala som minimálnu mzdu. Od 1.septembra som zamestnaná u nového zamestnávateľa s vyšším príjmom a som tehotná ... nárok na MD mi vzniká cca od 25.januára 2014 (6týždňov pred termínom- TP 6.3.2014) . Pracovať by som chcela do konca tohoto roku 2013 - čiže u nového zamestnávateľa budem mať odrobených viac ako 90dní ... Môj lekár ma však ešte chce dať PN pred MD nakoľko som pooperačný stav. Z akej sumy sa mi bude počítať MD a uškodí ak budem pred MD PN? budem mať nárok na MD v dobe 37týždňov pokiaľ nežijeme s otcom dieťaťa v jednej domácnosti ale k dieťaťu sa priznáva a dieťa bude mať jeho priezvisko?
Naposledy upravil selkoo : 12.11.13 at 10:55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak budeš do pôrodu mať platené poistenie aspon 90dní (dni pn, očr do toho nerátaj, vtedy sa neplatí), tak sa ti bude matetrské pri nástupe na md v r.2014 rátať z vym. základu v období 1.92013-31.12.2013, pričom dni pn a očr sa pri výpočte vynímajú, aby neznižovali denny vym.základ.
    Ak by si pred nástupom na md nemala tých 90dní, ale menej, tak by sa ti materské rátalo z vym.základu v r.2013, u starého zamestnávatela, ale vlastne u starého zamestnávatela nemáš platených 90dní tiež (lebo si mala platené len 1.1.-20.2.+21.8.-31.8., čo je menej ako 90dní), takže by sa materské rátalo z aktuálneho minima. Teda ak sa zákone nemení, toto platí teraz, zmeny som nepozerala, čo schválili.

    podľa čoho sa mi bude počítať MD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.