Zavrieť

Porady

otec na materskej

vie niekto o takej diere v zákone, že matka vyčerpala materskú dovolenku, a následne preberá otec starostlivosť o dieťa tiež môže čerpať materskú dovolenku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Na jedno dieta moze byt cerpana materska len raz, ak matka vycerpala celu matersku, nemoze ju este raz cerpat otec. Moze ale jeden z nich cerpat rodicovsky prispevok, je jedno kto.
    veronikasad Ivka, nesúhlasím. UPSVaR dokonca ten RP neschváli, ak otec má nárok na materské. Podmienkou však je osobná starostlivosť otca, nedá sa materské poberať v súbehu s výkonom práce. Musí zamestnávatela požiadať o rodičovskú dovolenku. Matka nesmie v tom čase poberať rodičovský príspevok.

    § 49
    Na začiatok

    (1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské. Osamelý iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, má nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské a iný poistenec, ktorý
    prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará,má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenecmá nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.
    ivka70 Mne je jasne, ze RP neschvali, ak ma otec narok na materske, ale ona pise, ze matka materske cele vycerpala ....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Určite zadávateľka myslí RD,(zle sa vyjadrila) pretože píše, že MD matka vyčerpala. a RD môže čerpať aj otec.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Majka, nemyslí. Otec dieťaťa skutočne má nárok na materské po vyčerpaní MD maatky. Riešila som to začiatkom roku 2013. Dúfam, že sa poslednou novelou zákona o SP na tom nič nezmenilo.
    ivka70 Veronika, ale nie je mozne na jedno dieta cerpat matka 34 tyzdnov materske a otec potom dalsich 28 tyzdnov .....
    veronikasad Ivka, je to možné, pori si § 49. Otec dieťaťa sa považuje za iného poistenca. Ak má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, dieťa ešte nedovršilo 3 roky, materské mu SP bude vyplácať po dobu 28 týždňov. U zamestnávatela musí byť na rod.dovolenke (nesmie pracovať).
    ivka70 fakt? tak to je potom dost diera v zakone .....
    veronikasad Ak sa to nezmenilo poslednou novelou zákona o SP - fakt. Tiež som v januári čumela ako puk, keď manželovi zamestnankyne môjho klienta nechceli vyplácať RP (chcela isť na UP vybrať podporu po zániku zamestnávatela a RP prepísať na manžela)
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Presne takýto prípad som riešila v januári 2013. Dostala som stanovisko z Ústredia PSVaR, aby otec priniesol potvrdenie od zamestnávatela, že o rod.dovolenku nežiadal. Bez osobnej starostlivosti nárok na materské nevznikne a teda len na základe toho mu UPSVaR prizná RP.
    Dašena O. naozaj som myslela materskú a nie rodičovskú, a v zákone je to dané že aj keď matka už vyčerpala celú materskú, tak následne môže otec čerpať znovu materskú, je to diera v zákone, len neviem či je to možné, keď matka s otcom nie sú rozvedení a žijú aj v jednej domácnosti
    veronikasad Rodičia nemusia byť rozvedení, splňa otec podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.