Zavrieť

Porady

dedicstvo a exekucia

Dobry den prosim surne radu. Zomrel nam ocino a ma prebehnut dedicske konanie, otec vlastnil polovicu bytu nic viac Dedicia sme traja, mamina a dvaja surodenci. Brat ma ale exekucie a preto je ochotny sa vzdat svojho podielu v moj prospech. Je mozne aby sa vzdal svojho podielu ak ma exekucie? Alebo si notari s exekutormi posuvaju taketo informacie a nedovolia mu vzdat sa dedicstva aby si uspokojili svoju pohladavku? Dakujem Katarina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Išlo by o odporovateľný právny úkon v zmysle §42a a násl. OZ. Veriteľ by sa teda mohol domáhať, že uspokojí pohľadávku z majetku, ktorý by inak pripadol dedičovi, ktorý ma exekúciu.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Pre informáciu o rozhodnutí právnikov citujem z judikátu Najvyššieho súdu SR sp. zn. 5 C do 181/2010 ( http://www.nssr.gov.sk/data/att/18350_subor.pdf ):
    "Dovolací súd v tejto súvislosti poznamenáva... Právne úkony, ktoré možno odporovať, sú svojou povahou nielen právnymi úkonmi, na základe ktorých dochádza k scudzeniu majetku (napr. predaj, darovanie), ale aj každý právny úkon, ktorým dochádza k ukráteniu možnosti uspokojenia veriteľom vymáhanej pohľadávky (napr. odpustenie dlhu, odmietnutie dedičstva a pod.). Veriteľ môže svoje právo odporovať právnemu úkonu uplatniť súdnou žalobou, na základe ktorej sa domáha toho, aby súd vyslovil vo vzťahu k veriteľovi za právne neúčinné tie právne úkony, ktorými dlžník zmenšil svoj majetok natoľko, že to môže obmedziť, prípadne celkom zmariť uspokojenie pohľadávky veriteľa."
    Aj v zmysle uvedeného judikátu NS SR nie je teda dôvod, aby sa za odporovateľný právny úkon nemohlo považovať práve/len vzdanie sa dedičského podielu v prospech iného dediča na základe dedičskej dohody.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    nie som právnik, ale skúsim...
    pri exekúcii má zakázané nakladať so svojim majetkom bez súhlasu exekútora. Kým neprebehne dedičské konanie, žiadny majetok nemá. Keďže sa svojho nároku na dedičstvo vzdá, ani po dedičskom konaní nebude mať žiadny majetok.... Ja si myslím, že vzdať sa dedičstva môže.

    ----------------

    takže moja odpoveď je nesprávna....aspoň som sa priučila :-)
    Naposledy upravil tictac7 : 14.11.13 at 11:15
    bodliak A poškodzovanie veriteľa ... ?
    tictac7 ...ja neviem....

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Ani ja nie som právnik, ale určite je toto v zákone ošetrené. Takých šikovných by bolo.
    Dobrý deň, ako správne poznamenali kolegovia nižšie, išlo by o odporovateľný právny úkon. Druhá vec je, že exekútor na to môže prísť len pri výkone svojej činnosti alebo ak mu to oznámi niektorý z veriteľov. Notári spravidla tieto skutočnosti exekútorom neoznamujú. Dedičstvo sa však nedá odmietnuť v prospech nejakej osoby. Dôsledkom odmietnutia bude, že dedičstvo sa bude rozdeľovať tak, akoby dediči boli od začiatku dvaja.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.