Zavrieť

Porady

Zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel

- je to pokračovanie tejto otázky

Podľa listu z DU, ktorý sa odvoláva na pokyn Finančného riaditeľstva, by som v prípade, že som používa osobné motorové vozidlo na podnikanie (občasné pracovné cesty) a zakaždým doniesla papier o zániku daňovej povinnosti, mala zaplatiť cestnú daň za celý rok:

Pri určení dňa, kedy došlo k zániku daňovej povinnosti, je potrebné vychádzať z predmetu dane motorových vozidiel, ktorým je vozidlo kategórie M,N a O, ktoré je evidované v SR a používa sa na podnikanie. V nadväznosti na pojmové znaky podnikania, ktorým je okrem iného aj sústavnosť (úmysel podnikateľa vykonávať túto činnosť opakovane), podnikateľská činnosti daňovníka nezaniká, ale naďalej trvá, v prípade prerušenia činnosti z dôvodu:
- sezónnej práce podnikateľa
- práceneschopnosti
- nedostatku pracovných príležitostí
- z dôvodu voľných dní (sobota, nedeľa, sviatok)

Počas uvedeného prerušenia činnosti, aj keď sú vozidlá nevyužité, je naplnený predmet dane z motorových vozidiel a daňová povinnosť nezaniká.

Ak vozidlo bolo predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia, daňovník zaplatí daň za celý kalendárny rok vo výške ročnej sadzby dane v súlade so všeobecne záväzným nariadením príslušného vyššieho územného celku.

Pracujem z domu, raz, dvakrát do mesiaca idem do Blavy kvôli ďalšej práci, papierom a podobne. Po dotaze na našom DU mi nevedeli nič povedať, že oni to len tiež dostali a musia sa tým riadiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    tu je celý mp, podľa ktorého sa riadia dú od 12.06.2013
    JanaSys Vďaka, na budúci rok asi zvážim iné možnosti - napr. prenájom auta. Len by som toto chápala pri firemnom aute, nie pri súkromnom.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    A tu je ústava
    Čl.2

    (1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

    (2)
    Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

    (3)
    Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

    DU je štátny orgán ak sa nemýlim.
    Ten ich pokyn ťažko možno nazvať zákonom, keďže to neprešlo v parlamente.
    Teda na ten ich pokyn môžeš hodiť bobka.

    No ak by si sa chcela predsa riadiť tým pokynom, tak na budúci rok ťažko to auto odhlásiš, keďže tam ti to akože zakazujú. Teda ti nezostáva iné, ako platiť daň z motorových vozidiel až kým to auto nepredáš.
    Jullie T. To myslíš úplne vážne, že sa treba vykašlať na to nariadenie DÚ a vypočítať si daň podľa toho ako som odovzdala papiere o zániku daňovej povinnosti???Nebude z toho prúser :-) ??? Inak to nariadenie DÚ...ako pri aute v podnikaní ..povedzme...ale pri súkromnom aute...už ten názov, že súkromné auto hovorí o tom, že môj úmysel je mať to auto hlavne na súkromné účely a len ak treba aj na podnikanie....

    Zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.