Zavrieť

Porady

Neopomenutelní dedičia

Dobry den, velmi pekne by som podakovala za radu, mame veľmi komplikovaný dedičský prípad. Stručne
Otec zomrel ženaty, mal 4 deti - uz dospeli, zanechal závet a listinu o vydedeni. Dedicia zo zavetu su dvaja vnuci a to rovnakym dielom(su to deti syna, ktory je neopomentulnym dedicom)
1. manzelka
2. dcera - vydedena - suhlasi s vydedenim
3. syn - zomrel pred otcom ako bezdetny
4. syn - neopomenutelny dedic - nenamieta relativnu neplatnost (na ich deti zanechal otec vsetok majetok)
5. dcera - neopomenutelna dedička ktora NAMIETA relativnu platnost dedičstva.

Moja otazka je, ak uzavrieme dohodu podla ktoreho kazdy nadobudne svoj podiel co mu patri zo zakona a zavetu, ake budu podiely.
To je jasne ze dedit budu vnuci a neopomenutelna dedicka ale v akom podiele?

Dakujem za odpoved!
Usporiadat
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Oushi, obsahom závetu je všetok poručiteľov (otcov) majetok, ktorý bude predmetom dedenia?
A vydedená dcéra je bezdetná?
Naposledy upravil luja5 : 19.11.13 at 18:30 Dôvod: doplnenie otázky
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
oushi oushi

oushi je offline (nepripojený) oushi

luja5
Ano je to na vsetok majetok a vydedena sestra je bezdetna.
To je mi jasne že dediť budú vnuci a neopomenuteľná dedička ale v akom podiele?

Na podiel zomrelého brata neprihliadam - a tak ostali matka a 3 deti rovnakým dielom. Podľa toho by mala dostať neopomenuteľná dedička 1/8 (teda polovicu 1/4) a vnuci po 7/16-7/16.

ALEBO – nakoľko je dcéra vydedená a druhý brat nenamieta relatívnu neplatnosť – ostane iba manželka a neopomenuteľná dedička a v tom prípade podiel neopomenuteľnej dedičky by bol 1/4 (teda 1/2 z 1/2) a podiely závetných dedičov po 3/8 - 3/8.
Za názor a odpoved dakujem!!!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
oushi
Moja otazka je, ak uzavrieme dohodu podla ktoreho kazdy nadobudne svoj podiel co mu patri zo zakona a zavetu, ake budu podiely.
A načo teda chcete uzatvoriť dohodu? Veď dedičstvo nadobudnete podľa zákona. Načo sa potom dohadovať?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Deti sú plnoleté?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No ja by som povedal, že pri dedení zo zákona by dedila manželka, syn a dcéra každý rovnakým dielom. Vydedená dcéra a zomrelý syn nededia.
Teda dcéra má nárok na 1/2 z 1/3 majetku teda 1/6. Ostatné pripadne vnukom po 5/12.
0 0
oushi oushi

oushi je offline (nepripojený) oushi

marjankaj, dohodu uavrieme z tohto dovodu ze nie je medzi nami spor a nechceme vyporiadaie podla dedicskych podielov, lebo to uz vyda sud a nie notar a to by bol dlhsi proces a dohoda nasa je taka za kazdy nadobudne to co mu patri podla zakona, lenze neviem aky bude moj podiel. Dakujem za vas nazor :-)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Veď som napísal, ako by sa dedilo podľa zákona. Ako sa dohodnete je vaša vec.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať