Zavrieť

Porady

Kam ísť, čo vybaviť...po úmrtí člena rodiny

Zdravím.
Pred tromi a pol hodinami mi zomrel pred očami otec, keď som ho držal za ruku...
Potrebujem vedieť, čo všetko mám vybaviť, aké papiere kam odniesť, komu volať...v pohrebnej službe sa už bolo, no som presvedčený, že tým to nekončí a ešte treba toho vybavovať veľa...matrika a tak...
Pomôže mi niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Prijmi moju úprimnú sústrasť...
    Pozri si toto a aj dole je link o nároku na príspevok na pohreb:
    http://www.pohrebnictvo.sk/ako-postu...y-zomrie-doma/
    Ešte praktická rada:všetky zmluvy-plyn,elektrina,voda,RTVS,hlavne poistky na dom,byt ukončiť a uzatvoriť nové,ale to až po správoplatnení rozhodnutia o dedičstve.Budú sa brániť a vykladať o tom,že to prechádza na manželku (môj prípad),ale mnohé boli nevýhodné,tak som ich zrušila.
    Polícii treba vrátiť cestovný pas-občiansky preukaz zostáva na matrike.
    Všetky účty si treba odložiť,vrátane účtu za vence, kar,prenajatie hrobového miesta a pomník,tie potom priložíte pri prejednávaní dedičstva na zníženie hodnoty dedičstva (a nie sú to zanedbateľné sumy).Je dobré,ak sú tie faktúry písané na toho,kto pohreb vybavoval.
    Naposledy upravil Peggynka : 23.11.13 at 07:43

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Kabaka123, asedma, arizona, Kvaka, Zitulda, matthew_tv
    6
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matthew_tv Ďakujem za rozsiahlu odpoveď a odkaz.
    A ak ukončím tie zmluvy, nebudem bez elektriny, plynu a tak nejaký čas, kým sa dajú tie veci do poriadku?
    Čo myslíš pod slovným spojením "boli nevýhodné"?
    Pas nemá, občiansky teda zostáva na matrike...pohrebná služba by nám ho mala vrátiť...
    Tweety OP musíte vrátiť, rovnako aj zdravotnú kartu
    matthew_tv Alebo to vráti pohrebná služba príslušným úradom, nie?
    Peggynka Nie,prišla som na elektrárne (a iné) s úmrtným listom,vypísala odhlášku k určitému dátumu a k tomuto dátumu som uzatvorila zmluvu s inou firmou.V daný deň som odčítala elektromer a nahlásila stav pôvodnému dodávateľovi a zároveň som stav elektromera nahlásila novému.Pod slovným spojením "boli nevýhodné" myslím to,že mnohí dodávatelia služieb robia akcie pre nových zákazníkov,takže môžeš získať rôzne benefity.Ale vždy to platí len pre nových zákazníkov.Treba mať prehľad (káblovka,internet,poistky atď).
    Peggynka Len v prípade,že nevybavuje matriku,ak vybavuje,matrika si obč. preukaz nechá.
    To je reakcia na príspevok o 16:27 hod.
    Pas nemá, občiansky teda zostáva na matrike...pohrebná služba by nám ho mala vrátiť.
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Matthew, úprimnú sústrasť... Viem, čo je to stratiť otca - môj tiež zomrel v nemocnici - na ARE. Nebolo mi dopriate byť v tej chvíli pri ňom, no prišiel sa so mnou "rozlúčiť"... A neskôr sa mi zjavil vo sne a bol šťastný - bol to veľmi živý sen...
    Na oba okamihy nikdy nezabudnem, aj keď odvtedy ubehlo už niekoľko rokov... Aj teraz, pri čítaní Tvojho čerstvého zážitku mám slzy v očiach... Si statočný, drž sa a buď oporou tým, ktorých tu otec zanechal...

    V pohrebnej službe sa treba pre istotu spýtať, čo všetko vybavia oni - aby ste predišli nejakému nedorozumeniu... Záleží od služieb, ktoré považujú za štandard a ktoré za nadštandard.
    Ešte mi napadá, že nám dali potom lístok pre zamestnávateľa - potvrdenie do práce pre toho, kto pohreb vybavoval, resp. potvrdenie o ospravedlnení neprítomnosti v práci z dôvodu účasti na pohrebe /ZP/...
    Naposledy upravil Oliwa : 22.11.13 at 16:40
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka Dobrá pripomienka o tom potvrdení,ja som to prenechala synovi,mal zaplatené 2dni,ja ako dôchodkyňa by som z toho nemala nič.A pohrebné mu zaslali na účet z UPSVaR-u.Lebo ten,kto vybavuje pohreb,má nárok na pohrebné.
    matthew_tv Ďakujem. Môj zomrel na onkológii, ležal tam prakticky už takmer tri mesiace, doma bol dvakrát za tri mesiace (dokopy cca 10 dní )
    Vraj by mali vybaviť úplne všetko...v nedeľu musím ísť ešte do práce a oznámiť, že v pondelok a utorok neprídem, jeden deň by som mal mať zaplatený zo zákona z dôvodu úmrtia rodiča, druhý si vyberiem dovolenku alebo vezmem paragraf alebo niečo už vymyslím...musím teraz ešte vybavovať prevoz jeho vecí z práce domov, poistku a pod...:/
    lujza.j
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Úprimnú sústrasť.
    Najprv si mal zavolať lekárov, ktorí vypíšu úmrtný list, potom pohrebnú službu, tá vybaví aj matriku.
    matthew_tv Ďakujem.
    Zomrel v nemocnici, lekár hneď prišiel...volal som na to mame, prišla z práce, ja som mal voľno...ja som volal do otcovej práce, mama šla do pohrebnej služby, teraz je ešte v meste...

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Obhliadajuci lekar vystavi umrtny list
    1.Pohrebna sluzba -vybavia vsetko potrebne
    2. UPSVaR - prispevok na pohreb
    3. odhlasit u operatora, ak ma telefon na pausal.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matthew_tv Ďakujem za reakciu.
    Kolegyňa vyššie píše, že príspevok by mal vybaviť pohrebný ústav, tak snáď to tak bude, asi tam ešte budem volať.
    //Akosi mi nechce zobrazovať všetky príspevky
    Tweety Áno, pohrebná služba zariadi aj príspevok, nemusíte tam ísť osobne.
    alaya1 Tak my sme u nas museli ist osobne vybavit si ten prispevok. je nutne tam vypisat ziadost, podpisat ho a dokladovat umrtny list.
    matthew_tv Super, tak som rád. Nemám rád tie tety na ÚPSVaR, som rád, že ten ústav nenavštevujem.
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Úprimnú sústrasť

    Ja som takto pochovala mamku, ale ani si nepamätám, čo všetko som vlastne vybavovala. Viem, že mi všetko čo treba povedal doktor, ktorý vystavil dokumenty, s ktorými som išla na matriku. Tam vystavili úmrtný list a pani mi povedala, čo všetko treba vybaviť. .... (alebo lekár vystavil úmrtný list?? ... už neviem) Pamätám si ešte, že treba kartu poistenca zaniesť do zdravotnej poisťovne. Ostatné som tom citovom rozpoložení nevnímala.
    Čo sa týka dedičského konania, tak nič netreba, notár sa ozve sám od seba.
    matthew_tv Ďakujem za odpoveď.
    V pondelok treba ešte ísť do pohrebnej služby, tá to snáď všetko vybaví, ako bolo vyššie spomenuté.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Dobrá pohrebná služba vybaví všetko ...a na všetkých úradoch - matrika , sociálka , OP , príspevok na pohreb ...
    Na základe úmrtného listu vybavíš následne ostatné náležitosti ...smetie , byt , telefón a podobne ..

    Samozrejme , že lekár by mal prísť ako prvý .

    ...Pax ..
    matthew_tv Vďaka za reakciu.
    Lekár tam samozrejme bol, otec umrel v nemocnici.

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    Uprimnu sustrast a strasne vela sily.

    Je fantasticke pre vas oboch ze si mu takto pomohol odist, aj ked si ten smutok ani predstavit neviem.
    Naposledy upravil taiko : 22.11.13 at 20:28 Dôvod: gramatika
    Peggynka Taiko - bezmocnosť je to,čo v takých chvíľach cítiš.
    Myslela som si,že som na to pripravená,nebola to náhla smrť a cez to všetko nastalo "okno" a všetko sa mi z mozgu vygumovalo.Nevedela som absolútne nič.Čo a ako vybaviť,treba si napísať tlf. čísla lekára,pohrebnej služby,príbuzných a celý manuál.V tej situácii ako keby váš mozog odmietal prijať skutočnosť,že váš milovaný človek navždy odišiel.
    matthew_tv Vďaka za odpoveď.
    Bolo šťastie, že som tam bol (v nemocnici)...o desiatej som došiel, o dve hodiny ošetrovateľ povedal, nech pri ňom zostanem, lebo už odchádza...o pár minút na to prestal dýchať
    Nevidel som ešte umrieť človeka na vlastné oči, vôbec by som si nepomyslel, že uvidím otca, ktorý nemal ešte ani 50 rokov, takto stonajúco umrieť

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda
    Prijmi moju úprimnú sústrasť aj pozostalým a prajem veľa síl na zvládnutie straty ocka.
    matthew_tv Ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    (2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

    (3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak

    a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
    b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
    c) vychovala aspoň tri deti,
    d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
    e) dovŕšila dôchodkový vek.
    matthew_tv Vychovala tri deti?
    To vychovala, všetci sme už dospelí...o tom som nevedel...

    majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

    majka 62
    Úprimnú sústrasť celej rodine. Ešte mi napadlo, mamine zrejme vznikne nárok na vdovský dôchodok. Teda dúfam, že v tomto nenastali nejaké výrazné zmeny. Keď pôjdeš na ÚPSVaR popýtaj sa, prípadne dohodni mamine stretnutie niekedy po pohrebe. My keď sme vybavovali svokre pohreb, pani v pohrebnej službe nám dala hneď kontakty na vybavenie vdoveckého dôchodku pre svokra. Zatelefonovala som tam a dohodla termín, išla som tam so svokrom.
    Naposledy upravil majka 62 : 22.11.13 at 20:41
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka majka62, vdovský dôchodok sa vybavuje v Sociálnej poisťovni,nie na UPSVaR-e,tam sa dáva žiadosť o pohrebné.
    matthew_tv Vďaka za odpoveď.
    Vznikne, no ako som čítal, len na rok. Ak by chcela poberať vdovský dôchodok dlhšie, musela by mať buď 62+ rokov, mať nezaopatrené dieťa alebo neviem, čo to tam ešte bola za podmienka...
    majka 62 áno, súhlasím na sociálke sa vybavuje, ospravedlňujem sa........a ako píšeš matthew tak iba na rok , je to tak.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.