Zavrieť

Porady

Začínajúci živnostník- soc. odvody a zamestnanci-dohodári

Ahojte, nenašla som to tu nikde tak sa chcem spýtať. Szčo som od marca 2013, čiže som oslobodená od soc. odvodov. Ale chcem zamestnať dvoch chlapcov na dohodu, za ktorých predpokladám musím platiť odvody. To je všetko OK. Ale otázka znie, nakoľko ja som oslobodená od mojich odvodov začínam platiť tie svoje (z minim. 393€ po vypočítaní tých cca 138€ tiež vzájomne s ich? Či platím len za nich odvody a za seba klasicky až po podaní DP a vypočítaní atď... čiže (júl2014) ??? ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Enyma je offline (nepripojený) Enyma

    Enyma
    Ak zamestnáš niekoho na dohodu - musíš sa prihlásiť za platiteľa na sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni, daňového úradu. Odvody za dohodárov platíš samostatne, nemajú nič spoločného s odvodami szčo. Szčo ak je začínajúca nemusí platiť do sociálnej ale môže sa dobrovoľne prihlásiť do sociálnej poisťovne a platiť vtedy bude mať nárok na nemocenské, materskú, počíta sa jej to do dôchodku ale samozrejme po splnení všetkých podmienok.Do zdravotnej poisťovne si povinná platiť.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sylwanqa Áno, ZP platím od začiatku živnosti. Odvody som oslobodená. Čiže teraz stačí ak budem platiť za chlapcov a za seba nemusím len som v nevýhode čo sa týka nemocenského atď... OK ďakujem krásne za odpoveď
    veronikasad Kto sú tí tvoji "chlapci"? (evidovaní nezamestnaní, študenti, dôchodcovia) ? Akí budú mať príjem ?
    sylwanqa Evidovaní na ÚP, budú mať dohodu o vyk. práce - pravid.príjem. Za jedného som už posielala registr. list FO práve teraz do SP elektronicky. Dúfam, že nevyskočí žiaden problém :-(

    @ Enyma ďakujem za pomoc
      zbaliť
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    musíš vedieť za chlapcov, či sú/nie sú starobní dôchodcovia, študenti-potvrdenie zo školy, invalidní. Je to dôležité pre výšku odvodov. Ďalej v dohodách určiť príjem pravidelný, nepravidelný tu patrí aj dohoda na jeden mesiac. Pri pravidelných príjmoch platíš odvody každý mesiac, pri nepravidelných platíš pri výplate odmeny dohodárom. Preštuduj si to. A potom zvažuj akú dohodu. A nezabudni sa prihlásiť na DÚ, že budeš platiteľom dane zo závislej činnosti. Chlapcom budeš zrážať daň, ak nepodpíšu "Vyhlásenie....".

    Začínajúci živnostník- soc. odvody a zamestnanci-dohodári

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.