Zavrieť

Porady

Môžeme požiadať v nájomnom byte v 40 bytovej jednotke o merače na radiátory???

Dobrý den.Mám taky problem.Byvame v 40 bytovej jednotke, ktorá patrí obci v najomnom byte.Bývame tu už vsetci najomníci cca10 tokov a chceli sme vybavit merače na obecnom urade ale dostali sme odpoved ze to nieje možne.Teraz nam došiel nedoplatok cca od 120-170 eur a napr.ja mam odstavene radriatori,pretože ked ich zapnu tak sa neda dychat a idu na plne peky a bytovka je zateplená .Poradte nám ako najomnikom,ktorý maju deti a blížia sa vianoce ako máme postupovat v takomto prípade.Ved to neni normálne že by sme až tolko mali nedoplatok za plyn.Máme nárok na merače ked sme v najomnom byte?? A ked oto všetci požiadame formou podpisu????Dufam že nám pomôžete.s pozdravom smutný najomníci.
Naposledy upravil Dav : 25.11.13 at 19:38
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  Zo zákona to má obec ako povinnosť, leda, že ste 21nájomníkov, konečných spotrebiteľov súhlasili, že náklady za teplo sa budú rozpočítavať podľa plochy bytov v m2.

  Na náklady obce, ale obec vám tie náklady prenesie do nájmu.

  Ale, ak by ste si určili pomer rozpočítania, základná zložka : spotrebná zložka, 60 % : 40 % je vám meranie na nič, len prerobíte na tom. pri pomere 30 % : 70 % by to malo ešte nejaký zmysel. Takže zvážte, investíciu do merania a potom aj každý rok do rozpočítania nákladov podľa merania.

  Zo Zákona 657/2004, novelizovaného Zákonom 99/2007.


  (4) Dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je povinný ( vlastník domu, teda obec)
  a) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do 31. decembra2008 na náklady vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká,
  b) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo pomerovom rozdeľovači tepla termín odčítania spotreby,
  c) využívať na rozpočítavanie množstva dodaného tepla určené meradlá tepla alebo pomerové rozdeľovače tepla na vykurovanie u konečného spotrebiteľa,
  d) rozpočítavať množstvo dodaného tepla podľa pravidiel rozpočítavania.

  (6) Konečný spotrebiteľ je povinný ( nájomník bytu )
  a) umožniť plnenie povinností dodávateľa alebo odberateľa, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, uvedených v odseku 4,
  b) umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla, a odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla v čase oznámeného termínu, odčítanie údajov z určeného meradla alebo z pomerových rozdeľovačov tepla,
  c) chrániť určené meradlo alebo pomerový rozdeľovač tepla pred neoprávneným zásahom,
  d) oznámiť bezodkladne poruchu alebo znehodnotenie určeného meradla alebo pomerového rozdeľovača tepla dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla, a odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi.

  Tu viac, všetko:

  http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...56988011,d.bGQ

  http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...56988011,d.bGQ

  http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...56988011,d.bGQ

  Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

  Ferdosondo
  Myslím si že s meračmi by problém nemal byť. Zvolajte schôdzu a na nej sa dohodnite na zamontovaní meračov. Tie si samozrejme budete musieť zaplatiť. Buď v nájomnom, alebo priamo. Vyúčtovanie si dajte urobiť v pomere 70:30 ako píše sito.
  U nás po namontovaní meračov klesla spotreba tepla na polovicu. Síce sme neušetrili skoro nič, lebo tie k.rvy zdvihli cenu za MJ. Ale u vás je situácia iná ak máte vlastný kotol v dome a platíte priamo za plyn.
  29maruška prosím Vás a ked niekto zo susedou nebude chciet merace tak ostatny môžu mat?Viete tu je to velmi komplikované,pretože ludia su tu niektory blbý a nevedia pochopit ,že ked sa daju merače tak sami si reguluju teplotu a tak aj ušetria.No a čo sa týka p.starostu tak neviem či nám to schváli tu petíciu.A mame vlastný kotol.

  Môžeme požiadať v nájomnom byte v 40 bytovej jednotke o merače na radiátory???

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.