Zavrieť

Porady

Sú toto závislé osoby ?

Prosím Vás viete mi niekto poradiť ide o závislé osoby (majetkovo prepojené), a je podľa tohto popisu americká spoločnosť materskou spoločnosťou a slovenská s.r.o. dcérska spoločnosť?

1. ja si v amerike Nevade založím spoločnosť fungujem tam som prezidentka tejto spoločnosti....

2. na slovensku existuje nejaká (cudzia)fungujúca s.r.o. spoločník tejto spoločnosti urobí rozhodnutie a prevedie na moju spoločnosť v amerike svoj obchodný podiel a mňa menuje za konateľku s.r.o. ...tým pádom sa moja americká firma stáva jediným spoločníkom slovenskej s.r.o. a ja ako osoba som aj prezidentkou americkej spoločnosti a aj konateľkou slovenskej s.r.o.

3.spoločník(americká spoločnosť) požičia hned slovenskej s.r.o. peniaze na základe zmluvy o pôžičke a teraz môže ich požičať bezúročne? lebo ja to mám zatiaľ tak že pôžička je bezúročná a zaučtované 221/365 a neviem či je to správne ???
ďakujem za názory...
Doplňam: americká firma je oslobodená viesť účtovníctvo (je to vlastne daňový raj) a teraz som už celkom domotaná či ide o vzťah matka-dcéra????
Naposledy upravil Danielam : 28.11.13 at 20:43
avalik posuvam
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lepka je offline (nepripojený) lepka

    lepka
    Samozrejme je to spriaznená osoba,lebo americká firma je 100% vlastník tej slovenskej a ako taká môže požičať dcére,ale o rôznych obchodoch medzi matkou a dcérou,ti treba účtovať na iných analytických účtoch a z môjho pohľadu aj na iných analytických účtoch nákladov a výnosov,lebo v poznámkach k závierke uvádzaš zvlášť spriaznené osoby a zvlášť tých ostatných.Z hľadiska nášho účtovníctva má ešte matka povinnosť podať konsolidovanú účtovnú závierku,ale keď je matka američanka,tak ohľadne konsolidovanej účtovnej závierky sa riadiš americkými zákonmi a o bezúročnosti pôžičky sa musíš tiež pýtať,či môže americká spoločnosť požičať bezúročne,alebo musí finančné pôžičky úročiť a ako,na území SR sa používa úrok od spoločníka vo výške,tzv.úroky obvyklé pre tento druh pôžičky,alebo bezúročné,lebo sro si úroky nedáva do nákladov a spoločník ich nedáva do výnosov,respektívne do príjmov,ak je to FO,takže otázka znie,či môže v USA požičať bezúročne.O bezúročnosti by sa z pohľadu SR dalo uvažovať tak,že nebudeš predsa zaťažovať dodatočnými nákladmi vlastnú sro
    Danielam ďakujem veľmi pekne za odpoveď môžem prosím cez súkromnú správu nejde mi odoslať taký dlhší koment....
    Danielam Moje myslenie: ide o vzťah matka-dcéra a spriaznené osoby (aj ked právnik mi povedal že nejde-ale právnik nie je účtovník) a teda je to konsolidovaný celok. Dcéra (my) máme povinnosť podať individuálnu účtovnú uzávierku a matka by mala podať konsolidovanú (ale ako to bude neviem lebo americká spoločnosť nie je povinná viesť učtovníctvo a ani podať formulár na ich finančný úrad) je to proste daňový raj...matka dcéra medzi sebou neobchodujú iba matka poskytla dcére krátkodobú pôžičku. Myslím si že keby sme išli podľa zákonov SR mohla by byť bezúročná.K účtovaniu tej pôžičky od spoločníka (matka požičala dcére) zmluva o pôžičke bezúročná (krátkodobá) dcéra ako tuzemská spoločnosť prijala túto pôžičku na účet 221/361 alebo 365??? dcéra neučtuje o nákladových úrokoch a preto nemá povinnosť upravovať základ dane (nedošlo pri tomto "závislom vzťahu" k zníženiu základu dane) idem pôžičku vrátiť účtovanie 361/221...dúfam že som to pochopila správne ale stále mám dilemu či použiť účet 361 alebo 365????
    a ešte som si tak predbežne naštudovala dcéra zaplatí daň z príjmu PO na Slovensku a pri vyplatení zisku spoločníkovi zdaní zisk zrážkovou daňou.

    Sú toto závislé osoby ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.