Zavrieť

Porady

Môže mi zamestnávateľ nariadiť, aby som si vyčerpal najprv riadnu dovolenku a až potom náhradne voľno za prácu nadčas?

práca nadčas je dohodnuta v kolektivnej zmluve..do vysky 150 hod ročne, podla ZP

ďakujem všetkym vopred za odpovede
Naposledy upravil toma_s : 28.11.13 at 18:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Čerpanie dovolenky určuje zamestnávatel, nemusíš s tým súhlasiť, ak dodrží ustanovenia § 111 Zákonníka práce, najmä odst. 5 - oznámi to zamestnancovi 14 dní vopred.

    § 111
    Na začiatok

    (1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
    (2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.

    (3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.

    (4) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

    (5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zamestnavatel ma pravo nariadit cerpanie dovolenky, nesuvisi to s tym, ci mas alebo nemas nahradne volno za nadcasy.
    Takze ano, cerpanie dovolenky ti moze naplanovat, umoznuje mu to Zakonnik prace.
    toma_s okey to berem je to v ZP, ale mam napr. viac ako 1OO hod. nadčasov, kt . si chcem vyčerpať najskôr ale zamestnávateľ tvrdí, že si musim najprv vyčerpať RD. a potom si možem čerpať nahradne volno za pracu nadčas.....pritom s tym nesuhlasim...
    ivka70 Neviem, co nebolo jasne na mojej odpovedi.

    chciet mozes, zamestnavatel moze chciet nieco ine. A kedze ste sa nezhodli ani nedohodli a zamestnavatelovo "chcenie" ma oporu v Zakonniku prace, musis posluchnut jeho nariadenie .....

    Môže mi zamestnávateľ nariadiť, aby som si vyčerpal najprv riadnu dovolenku a až potom náhradne voľno za prácu nadčas?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.