Zavrieť

Porady

Predaj podielu nehnutelnosti synovcovi

Ahojte. Moja teta je spoluvlastnicka domu vo velkosti podielu 1/5, ktory vlastnia aj jej surodenci. Chce mi svoj podiel domu predat ako synovcovi. Pokusal som sa dalsie podiely tiez odkupit, 2 suhlasili s predajom a dalsi 2 chcu nenormalne peniaze za ich cast, chcu sa nabalit.
Moja otazka znie, moze mi ona vobec predat podiel? Ci tym nebude porusene predkupne pravo pre zvysok spoluvlastnikov? Je synovec v tomto pripade blizka osoba a tym pravom nie je nutne ponuknut na predaj najprv inym vlastnikom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by ti to teta predala, museli by sa spoluvlastníci do troch rokov dovolávať na súde (relatívnej) neplatnosti právneho úkonu alebo žiadať, aby si im to predal za tú istú cenu. Vtedy by sa na súde dokazovalo, či si osobou blízkou, teda či ujmu, ktorú utrpíš ty alebo teta by ste pociťovali ako vlastnú ujmu.

    Pri dokazovaní pocitu ujmy nejde len o duševné pocity, ale súd by posudzoval všetky okolnosti - či spolu bývate alebo sa stále navštevujete, či si pomáhate alebo sa podporujete, ... teda z hľadiska objektívneho, spoločenského, morálneho...

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Za istych okolnosti moze byt, vzdy je len vtedy, ak ide o osobu v priamom rade. Je tu o tom dost tem,
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    WAPGATE Ked ten zakon je napisany tak, ze sa do neho nikto nevyzna...

    " iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu."

    Moja teta ten podiel chce dat mne, lebo sa chcem o ten dom starat, ti dvaja ho kupit nechcu, chcu sa len nabalit a peniaze co som im ponukal ja, im nestacia.

    Cize je to tak, ze to mozu napadnut na sude, otazka je ako si to vysvetli sudca?

    Je nejaky rozdiel v tom, keby mi to darovala? To by tiez asi mohli napadnut, lebo je to tiez prevod, ibaze bezodplatny
    Mária27 to isté platí aj pre darovanie ako pre predaj
    marjankaj Nejasné je to, čo si napísal ty.Tvoja teta vlastní 1/5 domu, teda1/5 vlastní tvoj otec(alebo matka). To oni ti nechcú predať svoj podiel?
    A tí dvaja čo sú ochotní ti predať svoj podiel, tak tiež za výhodnejšiu sumu? Oni nepotrebujú riešiť predkupné právo?
    A celkom nakoniec. Načo ti bude 1/5 domu? Veď sa budeš musieť dohodnúť s ostatnými spoluvlastníkmi, ak budeš s tým niečo chcieť robiť.
    luja5 Podiel 1/5 nemusí vlastniť otec (alebo matka) zadávateľa otázky. Tá jeho teta môže byť manželkou brata jeho mamy (manželkou jeho uja z maminej strany).
    marjankaj Otázka bola určená zadávateľovi.
    Teoreticky máš pravdu.
    Ale bude tá jeho teta tetou aj v prípade, že by sa s manželom rozviedla? Alebo ak by jej manžel zomrel?
    marjankaj Podľa občianskeho zákonníka §116 synovec nie je osoba blízka. Iba ak sa o neho napríklad po smrti rodičov starala teta.
    luja5 Reagovala som preto, že si napísal skôr ako hotovú vec, že otec/matka vlastní 1/5. Aspoň na mňa to tak zapôsobilo, nie ako otázka.
    Nechcem sa tu rozpisovať, ale asi takto - keď zomrel môj ujo (mamin brat), jeho žena, ktorú som od malička poznala ako svoju tetu, zostala pre mňa naďalej tetou. A pre moju mamu neprestala byť švagrinou len preto, že mamin brat (ktorého ženou teta bola) zomrel. A až do svojej smrti nám teta/švagriná bola všetkým veľmi blízka, navyše keď s ujom nemali deti...
    marjankaj Jedna vec je, čo si myslíš ty(teda nielen ty, ale aj ja) a druhá vec, čo je definované v zákone. Ja predsa nemôžem vedieť, ako to u zadávateľa vyzerá.
    Jasné mi je iba jedno. On má svoje "predstavy" a od nás chce iba potvrdiť jeho dohady. Rovnako ako mnohí iní v poslednej dobe.
    Zrejme to vyzerá, ako keby som chcel vyrývať, ale bez bližšieho poznania okolností je dosť problematické sa jednoznačne vyjadriť.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Veď nech im to ponúkne na predaj. Ak to odmietnu(píšeš, že to nechcú), tak to môžeš odkúpiť ty.
    WAPGATE len to by im to musela ponuknut za inu, vyssiu cenu ako to dava mne Lebo za tu sumu by to bral kazdy. A zase by bol problem, ze im ponukla za nieco a mne tiez za nieco...
    Aka je tam lehota na rozhodnutie? Kolko im treba dat na rozhodnutie? 1 mesiac aj s dorucovanim 18 dni?
    Mária27 Platí tu § 602 až § 606 obč. zákonníka o predkupnom práve.
    § 605
    Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.

    Predaj podielu nehnutelnosti synovcovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.