Zavrieť

Porady

Som dlžník ale aj veriteľ - začarovaný kruh?

Dobrý deň,
aspoň s trochou nádeje sa obraciam na Vás s problémom v ktorom som sa ocitol.
V minulom roku som požičal ako súkromná osoba niekoľko desiatok tisíc eur rôznym súkromným osobám. Niečo bolo moje, niečo som si požičal aj ja. Všetko bolo v poriadku niekoľko mesiacov až prišiel dátum splatnosti mojich dlžníkov. Mierne oddialenie mi nerobilo problém ale do dnešného dňa to je 11mesiacov. Asi Vám nemusím vysvetlovať čo sa začalo diať. Po jednom mojom dlžníkovi ani stopa, ďalší neplatí lebo je vraj sám v problémoch ale vybavuje časť peňazí (už 6mesiacov počúvam, že budúci piatok, budúci piatok a podobne stále dokola). Viem o ňom, že nemám žiaden majetok, auto na leasing a býva v podnájme.
Nakoľko som mal aj ja požičaný určitý obnos peňazí, časom prišiel aj rad na mňa. A musím platiť.
Začína to byť neúnosné a možnosti úverov a hypoték sú vyčerpané.

Otázkou je ako sa mám zachovať v takejto situácií. So všetkými veriteľmi komunikujem, nezatajujem sa, nemám dôvod. No už strácajú trpezlivosť, a idú ku mne informácie o súdoch, exekúciach a podobne.

Nič nevlastním, som mám len vlastnú firmu, ktorá s tým nemá nič spoločné. Mám obavy zo súdov a podobných vecí. Neviem aký to bude mať všetko priebeh.

Viem napríklad použiť pohľadávky mojich dlžníkov pre exekútora alebo pre veriteľa? prípadne adekvátne čiastky?
Neviem ako mám postupovať a moc peňazí nazvyš na právnika veru nemám. Všetko dávam do svojich výdavkov a na splátky. Veriteľom je to málo a dlžník (teda ten najväčší) stále nič.
Cítim sa ako v začarovanom kruhu, z ktorého nejde vystúpiť, no nevzdávam to a chcem všetky splatiť a mať pokoj v živote.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..fuha!..ťažká situácia!..od minulého roka je to už len tento rok 12 mesiacov!..predpokladám, že si sa poistil nejakým papierom, ktorý podpísal dlžník!..tak s tým podať exekučný titul!..ak nemáš v ruke nič-nuž, to je panta, ťažko dokazovať...
    ..ak si aj ty dlžný, exekútora nebude zaujímať, že tvoja firma s dlhmi nemá nič..ten berie všetko,len aby sa vyrovnali pohladávky..
    Naposledy upravil pepsikova : 06.12.13 at 15:45
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    troubl Jasne všetko mám podpísané na zmluve o pôžičke. Ohľadne firmy som sa informoval a bolo mi povedané, že exekútor môže siahnuť na môj podiel vo firme ale blokovať ju nemôže (teda účty v bankách a podobne).
    Tieto súdne ťahanice sú na dlhé lakte a stoja kopec peňazí. Ide mi o to aby som sa dočasne vedel brániť a ako konať...všetko chcem urovnať aj keď to nebude mávnutím čarovného prútika...
    pepsikova ..pokiaľ máš v ruke úpis-teda podpisaný papier o dlhu, tak choď za najbližším dobrým exekútorom a zadaj na dlžníka exekučný titul-o vrátenie dlhu v plnej výške do určitého termínu..
    ..pokiaľ figuruje za firmu v banke účet s tvojím podpisom-siahne aj na ten..
    misoft Ja sa mu čudujem, že 11 mesiacov čakal a nekonal...... Už dávno mohol mať časť peňazí späť. Exekútor by si zgustol (a dobrý exekútor vie toho vyhrabať dosť).
    pavol54 že by exe konal len tak ak niekto za ním príde? snáď musí byť nejaké rozhodnutie napr súdu (okrem niekoľkých štátnych inšitúcii soc poist, polícia a pod)
    pepsikova ..pavol, ty ideš podávať exekučný titul-ak máš problém!..teda ideš za exe...a ten exe potom súdne žiada o povolenie vykonať exekúciu..teda, rozhodne súd, exe len vykoná..
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Platobné rozkazy s kópiami zmlúv podať na súd (je to najrýchlejší postup). Ak nepodajú protest, je to exekučným titulom. Ak podajú, bude súd, súd rozhodne o tom, že musia zaplatiť - a je to zas exekučným titulom.
    Dlžníka na neznámom mieste môže súd odsúdiť v neprítomnosti.

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    a ktorá tvoja firma má niečo spoločné s podnikaním s požičiavaním peňazí ? alebo to nieje podnikanie však si to bezúročne nepožičiaval
    troubl nemám na to firmu...píšem že som to požičal ako súkromná osoba...
    pavol54 "požičal som rôznym súkromným osobám"len tak bezúročne? to si frajer ak s úrokom tak je to podnikanie a ešte bez licencie NBS, tak si ešte väčší frajer

    Som dlžník ale aj veriteľ - začarovaný kruh?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.