Zavrieť

Porady

pokuta za Daň z príjmov fyzickej osoby-premlčanie alebo nie?

zo dňa 21.5.2007 splatná 4.7.2007.
zo dňa 27.2.2006 splatná 3.4.2006.
podľa par.80 zákonač.563/2009 Z.z.
pokuta nikdy nebola zaplatená,dokedy ju môžu vymáhať?
môže to byť premlčané alebo nie?
ďakujem
Naposledy upravil kopretinka : 11.12.13 at 07:39
22 komentárov     zbaliť
veronikasad aá pokuta ? Neskoro podaný štvrťročný prehľad ?
kopretinka v liste z daň.úradu to nie je,že za čo.Môže to byť pokuta za nevydanie bločku z pokladne....
veronikasad zisti o čo presne ide
marjankaj Za daň z príjmov sa vyrubuje pokuta?
Tak preto toľkí vykazujú nulovú daňovú povinnosť. Aby neplatili pokutu.
kopretinka majankaj,takto presne je to napísané,pokuta za daň....on mal vtedy nulovú dańovú povinnosť...
marjankaj No oni zvyknú písať aj za čo konkrétne. Teda aký paragraf bol porušený. A podľa akého paragrafu to vyrúbili.
marjankaj Bolo to vôbec z daňového úradu: Nenapísal to nejaký chytrák?
kopretinka doplnila som paragraf .....
marjankaj Aká bola daňová povinnosť?
Koľko zaplatil daň?
marjankaj Skontroluj, či to odišlo na správny účet.
kopretinka on vtedy dane neplatil,bol v mínuse
marjankaj V mínuse znamená, že mu vyšla nulová daňová povinnosť?
Alebo nemal peniaze na zaplatenie dane?
§80 nie je pokuta.
Je to výzva na zaplatenie daňového nedoplatku.
kopretinka no veď to,že dańový nedoplatok,ja to nechápem,vždy mu výjde minimálna alebo nulová dańová povinnosť..
veronikasad Nie sú to preddavky na daň zo závislej činnosti ? Mal vtedy zamnestnancov ?
marjankaj Môže to byť aj DPH, miestne dane, daň z motorových vozidiel.
kopretinka mal brigádničky.....dôchodkyňu...a nejakú mladú kočku...ale v ktorom roku,to netuším....musím sa ho opýtať na tie brigádničky.Nie je platca DPH,aká miestna daň? ježiši,ešte aj daň z mot.vozidla????
veronikasad Kopretinka, prepáč, ty mu robíš účto ? Veď to je ako hladanie ihly v kope sena. Alebo si robíš z poraďákov srandu ? Nemáme veštiacu guľu.
kopretinka nerobím mu účto,nerobím si srandu,snažím sa iba zistiť,za čo to môže byť,nemám k dispozícii nič,iba ten list z daň.úradu.nech je to teda čokoľvek,do kedy to môžu vymáhať?
marjankaj Nech tam pekne naklusá. Ak mu pošlú exekútora, potom to bude drahšie.
veronikasad Pošli ho na DU nech ide zistiť o čo sa jedná. Určite dostal niekedy predtým výzvu z DU na zaplatenie, ktorú si buď neprevzal, alebo zapatrošil ...
kopretinka no veď toto....
ďakujem za váš čas
marjankaj Má na to 15 dní.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    § 85
    Premlčanie a zánik práva
    vymáhať daňový nedoplatok


    (1) Právo na vymáhanie daňového nedoplatku je premlčané po šiestich rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol. Ak správca dane v lehote podľa prvej vety doručí daňovému subjektu výzvu podľa § 80, začína plynúť nová premlčacia lehota po skončení kalendárneho roku, v ktorom bola výzva doručená.

    (2) Počas daňového exekučného konania lehota podľa odseku 1 neplynie.

    (3) Správca dane prihliadne na premlčanie, iba ak daňový dlžník vznesie námietku premlčania, a to len v rozsahu uplatnenej námietky. Podanie námietky má odkladný účinok. Proti rozhodnutiu o námietke daňový dlžník nemôže podať odvolanie.

    (4) Právo na vymáhanie daňového nedoplatku zaniká po 20 rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol.

    (5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa vzťahujú aj na právo vymáhať iné peňažné plnenie, ktoré nie je daňou, uložené rozhodnutím správcu dane podľa tohto zákona vrátane exekučných nákladov a hotových výdavkov.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka ak daňovník nevznesie námietku premlčania,tak sa to berie,že s tým súhlasí?
    srska ak nevznesie, tak nedoplatok naďalej trvá a nie je presunutý do pomocnej evidencie
    kopretinka ok,díky
    srska len na okraj - ak v priebehu 6 ročného obdobia urobí správca dane úkon na vymáhanie (výzva) - počíta sa nová 6 ročná lehota
      zbaliť

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Na úvod poznámka ... v čase vzniku deliktu ešte neplatil citovaný paragraf a zákon, ale § 69 zákona 511/1992. Aj keď obsahovo dosť podobný a s rovnakými lehotami, ako citovaný. Podľa neho by tá prvá pokuta z 2006 mohla byť už aj premlčaná, treba vzniesť námietku, že žiada rešpektovať premlčaciu lehotu podľa § 69 zákona 511/1992. Rozsah treba upresniť tak, aby ju daňový úrad nemohol odmietnuť pre procesné chyby. Lebo je povinný rešpektovať premlčanie iba v oprávnenom rozsahu uplatnenej námietky.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No nezaplatenie dane nie je správnym deliktom. §154 daňový poriadok.
    Keďže výzva prišla až teraz, tak sa postupuje podľa súčasne platných zákonov teda 563/2009.

    Ale máš pravdu, aj podľa súčasnej úpravy je vymáhanie za rok 2006 už po termíne.
    A námietku mal podať do 15 dní od doručenia. A to aj tak prešvihol.
    a_je_to .... veď ja som deliktom nenazval nezaplatenie pokuty, ale okolnosť, na základe ktorej bola vyrubená tá doposiaľ nezaplatená pokuta. A odvolacia lehota sa neodvíja od úkonu pokuty, ale od konca roka, kedy vznikol pokutovaný delikt. Iba predlžovanie lehoty sa odvíja od úkonu upomenutia, nie ? Delikt a sankcia k nemu sa vždy posudzuje podľa zákonov, platných v čase jeho vzniku, nie následných. Iba, ak je to pre postihovaný subjekt mäkšie, tak sa postupuje podľa novších predpisov.
    marjankaj Nebola vyrubená pokuta. Ide o výzvu na zaplatenie nedoplatku dane. To je rozdiel.
    Pokuta príde za neuposlúchnutie výzvy. To už bude správny delikt.

    Ale keď sa dotyčnému nechce ísť za správcom dane, tak ťažko radiť.
    a_je_to ...nečítaš zadanie ? Či iba skúšaš vytočiť ? Alebo sa nudíš ? Protože kluci, když se nudí, tak zlobí. Veď v nadpise témy, aj v zadaní je jasne napísané, že ide o dve pokuty súvisiace s dpfo, nie daň. Pozri aj § 80/2 v 563/2009. Žiadna ďalšia pokuta nehrozí, lebo pokuta z pokuty sa nevyrubuje, ani roky z úrokov z omeškania. Vyvolanie nového nedorozumenia už považujem za zreteľne diagnostikované.
    marjankaj Čítam. Je tam 22 upresnení otázky. A aj som s ňou komunikoval cez SSky. Takže mám o niečo viac informácií.
    Daňový poriadok predsa v §80 nehovorí o pokute, ale o nedoplatku. Sama nevie za čo to je. Tak prečo si myslíš, že ide o pokutu?
    To že si niektorí pletú nedoplatky s pokutou, za to ja nemôžem.
    Keby to bola pokuta, tak napíšu §155 a nie §80.

    Chcel by som ten list vidieť.
    Vraj POKUTA ZA DAŇ. Keď už aj za daň dávajú pokutu, tak čo si ešte vymyslia?
    marjankaj Tu je tá SSka


    kopretinka
    ahoj,ja nechápem,ako môže mať pokutu za nezaplatenie dane.....buď má nulu alebo nejaké smiešne sumy,to zaplatí.......môže byť 300eurová pokuta za to,že nezaplatí napr.10euro daŇ?
    -----------------marjankaj
    Ten paragraf nehovorí o pokute.
    Je to nezaplatená daň. Treba zistiť, ak to nie je uvedené vo výzve. Tam byť to malo byť napísané.
    ----------------------------------kopretinka
    vo výzve to nie je........je tam iba zaplatiť daňový nedoplatok podľa toho paragrafu 80.......nič viac.....ako to mám zistiť? povedala som mu,že nech ide na úrad a opýta sa,že či sa náhodou nepomýlili a tá pokuta či je ozaj jeho........lenže on nechce,ževraj sa mu začnú vrtať v dan.priznaniach a ešte ho nebodaj začnú kontrolovať....podával dan.priznania vždy včas,občas ho tam zavolali,že nemá niečo dobre vyplnené,tak tam išiel a opravil to....ja to fakt nechápem
    marjankaj A ak by to aj bol nedoplatok z titulu vyrúbenej pokuty, tak ako to máme vedieť, keď to ani sám daňovník netuší?. A je pokakaný sa spýtať správcu.
      zbaliť

    pokuta za Daň z príjmov fyzickej osoby-premlčanie alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.