Zavrieť

Porady

Nevyúčtovaná zákazka čo s DPH a s DzP?

Stavebná firma robila v roku 2011 na základe zmluvy rekonštrukciu nebytových priestorov pre inú firmu. Rekonštrukcia mala byť odovzdaná v roku 2012. Účtujem spôsobom B. V roku 2011 som použitý materiál a práce zaúčtovala do nákladov cca 30.000 eur. Na konci roka som urobila odhad výnosov zo zákazky – cca 31.000 eur. V roku 2012 sa však objednávateľ dostal do finančných ťažkostí a práce na stavbe sa zastavili. Zákazka ostala otvorená = neodovzdaná. V roku 2013 je jasné, že stavebná firma nedostane zaplatené za svoj materiál ani prácu. Zo všetkých nákupov sme si uplatňovali DPH na vstupe. Ako to má stavebná firma zúčtovať z hľadiska DPH a DzP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ak si tých 31000 k 31.12.11 zaúčtovala na 316/606, tak z hľadiska účtovníctva a DzP by to mohlo byť ok. Okrem toho sa v nasledujúcom období dala vytvoriť nedaňová rezerva na stratu zo zákazky 548/316. Z hľadiska DPH zatiaľ nebolo nič dodané. Ak firma mala majetok, vrátane rekonštrukcie, tak by mal nasledovať nejaký konkurz, alebo predaj a tým aj realizácia vašej rekonštrukcie. Z ktorej by sa mala odviesť DPH.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... zákazková výroba ... Finančný spravodajca 4/1999 ... máš v ňom postup účtovania, aj pre prípad, keď dôjde k strate ..

    ... a DPH? ... veru ťažký oriešok ( § 49, ods. 2 Zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH) ... nemali ste, v zmysle zmluvy o diele, odovzdať aj neukončené dielo? ... ak aj je váš odberateľ vo finančných ťažkostiach, a dôjde napr. u ňho ku konkurzu, ako prihlásite pohľadávku, keď žiadna nie je? ... neviem, na toto by som, osobne, potrebovala poznať názor od právnika ... čo na takéto prípady hovorí Obchodný zákonník ... aký má byť postup ... či? .. poradí niektorý z nich?...

    ... pripájam sa k a_je_to: ... ak došlo ku škode akotakej ( § 30, ods. 13, 14 Postupov účtovania v PÚ ..) ... kvôli tomu bola potrebná tvorba rezervy ... a ak by to bolo tak, že by šlo o "zmarenú investíciu", právne poňaté = tak pre prípad škody z pohľadu DPH nemal byť žiaden problém ... škodu litera zákona o DPH nerieši ... len ? ...
    Naposledy upravil promont maja : 13.12.13 at 14:21
    Valča Zatiaľ som nezaúčtovala tú rezervu. Ja by som tú zákazku najskôr vyúčtovala na faktúru a potom sa bila o peniaze. Ale zákazník s tým nesúhlasí, z dôvodu, že už mu to nikto nikdy nezaplatí a či ešte má viac škodovať? Lenže, ako sa na to pozrie daňová kontrola? Či sme neprávom neobrali štát o DPH? To ma najviac trápi.
    Prečítam si priložené FS možno ma to posunie ďalej. Ďakujem veľmi pekne za názory.

    Nevyúčtovaná zákazka čo s DPH a s DzP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.