Zavrieť

Porady

Kontrola DPH a pojem "nakladať s tovarom ako vlastník" Poriešili ste nejako nasledovný problém?

miskaTT

miskaTT je offline (nepripojený) miskaTT

miskaTT
Dobrý deň, chcem sa informovať, či ste nejakým spôsobom poriešili daný problém. Ja niečo podobné teraz riešim s daňovým úradom, a neviem sa s nimi pohnúť ďalej. Ďakujem

Zle som to zadala. Nemám veľké skúsenosti s Poradou, tak som nevedela, ktorú odpoveď zvoliť pri nasledovnej otázke:
http://www.porada.sk/t217313-danova-...astnictvo.html
Naposledy upravil Dav : 11.12.13 at 20:56
kukučka nerozumiem otázke, uprav ju, aj názov
alaya1 to je suvisiaca otazka s tou s malickymi pismenkami. jasne, ludia, co tu nechodia, tymto novotam nerozumeju.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  a_je_to

  a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

  a_je_to
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  Naposledy upravil a_je_to : 14.12.13 at 07:21

  Hlasovalo 9 pouzivatelov

  Užitočné (9)
  Dav, Ružena521, Mária.K., IvetaH, Janiela, Zita5, Žabinka, Dáša_, promont maja
  9
  miskaTT Ďakujem veľmi pekne za radu Bohužiaľ ešte nemáme rozhodnutie z daňového úradu. Tieto informácie o neuznaní sme dostali iba pri osobnom stretnutí a iba tam nám bolo objasnené, že prečo. Pravdepodobne budem musieť čakať na to oficiálne rozhodnutie, aby som sa mohla pohnúť ďalej. Ešte raz vďaka za radu a komentár. Ďakujem.
  a_je_to ... o to lepšie, ak sa naučíš uvedené argumenty do pondelka komentovať a vysypeš to rovno na nich. Vyhneš sa neuznaniu rozhodnutím a čakaniu nato kedy skončí odvolanie a vrátia peniaze. Čo môže trvať aj tri mesiace. Za tri mesiace budete bez peňazí. Študuj a v pondelok funguj, možno ich spacifikuješ ... prajem veľa zdaru a ... trochu energie do toho, neboj nič. Keď budú vidieť, že si pripravená, zľaknú sa ťa. Žiadaj urobiť zápisnicu a diktuj im porušené paragrafy. Podpíš až keď uvidíš, že do zápisu všetko dali tak, ako si povedala. Zákonníky sú v tejto veci bezpredmetné nedaj sa nimi vydesiť.
  účtovník 007

  účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

  To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
  myslím si, že DU chce spochybniť vlastnícke právo. Totiž to, podľa ObchZ vlastnícke právo vzniká niekoľkými spôsobmi. Pripomeniem iba tie, ktoré sa prevdepodobne dotýkajú Tvojho problému.
  a) VP vzniká keď mu bol tovar odovzdaný
  b) VP vzniká neskôr, napríklad až úplným uhradením kúpnej ceny, na čom sa strany dohodnú písomne(nemám čas hľadať §), ide o výhradu vlastníckeho práva

  Túto formulku dávajú do faktúr podnikatelia strašne radi, lebo si myslia, že vymožiteľnosť takejto pohľadávky bude jednoduchšia. No neuvedomujú si, že takáto formulácia na fa, podpísaná oboma stranami, prináša určité komplikácie.
  Tu možno nastáva Tvoj problém. Ty si nakúpila tovar, zaplatila, uplatnila DPH.
  A-ty
  B -firma od ktorej si ty nakúpila
  C- firma od ktorej nakúpila B
  Ak firma B mala od firmy C takúto výhradu na faktúre a túto nikdy neuhradila, nemohla tovar predať tebe , lebo nenadobudla k nemu vlastnícke právo. Z tohto dôvodu nemohlo dôjsť k plneniu z pohľadu DPH a Ty si nemala nárok na odpočet DPH. Firmu B a jej daňové povinnosti neriešim. V podstate tovar Ti predala ako keby firma C, od ktorej ale nemáš doklad, lebo ho vysytavila pre B. DU má z tohto pohľadu pravdu, za predpokladu, že B nikdy nezaplatila C (prípadne zaplatila, ale až po predaji tebe)a vo fa od C pre B bola zakomponovaná výhrada prechodu vlastníckeho práva podpísaná obidvomi stranami.

  Chápem, že ty ako A, si nemala ako zistiť, že B nebol vlastníkom tovaru, ale DU to má ako zistiť. Ak je toto Tvoj prípad, tak je zrejmé, že B vedela o tom, že ešte neprešlo na ňu vlastnícke právo, no napriek tomu s tovarom nakladala ako s vlastným. Aa ak nevedela, lebo sa na túto čarovnú formulku na faktúre vykašľala, stav je rovnaký. Neznalosť zákona firmu B neospravedlňuje.


  Ako to poriešiť? Podať dodatočné DPDPH, vrátiť uplatnenú DPH, vymáhať ju od firmy B. Firma B detto.

  Ale celá odpoveď je na úrovni dohadu, nakoľko nepoznám úplne presne Tvoj prípad.

  Doplním, toto som našla na nete:

  http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/...a.html?print=1
  Naposledy upravil účtovník 007 : 12.12.13 at 08:23
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  miskaTT Ďakujem za info. Pre upresnenie mojej situácie. Ide o dve firmy, nie je to trojstranný obchod, ale daňová kontrola sa zamerala práve na to vlastnícke právo. Firma A kúpila od firmy B montovanú halu do svojho majetku (doklad o kúpe bola faktúra vystavená na celkovú kúpnu sumu aj s DPH a kúpna zmluva). Obstarala na to pozemok, aby si ju mala kde postaviť a vybavuje všetky veci ohľadom stavby haly. Problém je v tom, že daňový úrad neuznal nadmerný odpočet vzhľadom na to, že firma A nenadobudla vlastnícke právo k hale. Kúpna zmluva upravuje podmienky predaja nasledovne:
  -fakturovaná suma sa bude splácať mesačne niekoľko rokov (Už je takmer polovica kúpnej ceny zaplatená, pretože prvé dve splátky boli vo vyšších cenách.)
  -a firme A nadobudne vlastnícke právo až po zaplatení celej kúpnej ceny. Pritom ale firma A má právo na manipuláciu s halou.
  Firma B už pritom DPH odviedla daňovému úradu, čo si tiež daňový úrad overil.
  účtovník 007 miskaTT : pozri si §8 Zákona 222/2004 zákon o DPH. Ten hovorí presne, čo je dodaním tovaru.

  http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...-2014-a.html#8

  Nakoľko predpokladám, že teba sa týka z tohto § ods.1písm.a), lebo asi nemáte nájomnú zmluvu podľa iných písmen a odsekov, ale obyčajný prevod práva nakladať s hmotným majetkom, ktorý ste však nesplnili, lebo v kúpnej zmluve máte uvedenú výhradu vlastníctva! Prevod práva nakladať s hmotným majetkom, teda halou nastane až zaplatením poslednej splátky. Vtedy budete mať nárok na odpočet DPH z nakúpenej haly. Nebola som teda ďaleko od pravdy, i keď ide o trošku iný prípad. Uplatnenú DPH treba vrátiť, podať dodatočné DP DPH a uplatniť si DPH v období, kedy dôjde k prevodu práva nakladať s hmotným majetkom, ako vlastník.

  Iba chcem opakovane podotknúť, ako uplatnenie výhrady vlastníckeho práva môže skomplikovať život nadobúdateľovi tohto majetku, nielen z pohľadu DPH, ale i z pohľadu poistenia, opráv, zhodnotenia....lebo stále to nie je Tvoj majetok. A pravdepodobne ani tovar podľa písmena 1 ods. c.
  a_je_to po tomto upresnení som vylepšil svoj pôvodný príspevok - čítaj hore.
    zbaliť
  promont maja

  promont maja je offline (nepripojený) promont maja

  promont maja
  .. pripojím .. opora v rozsudku ... že finančná správa nekonala v súlade s literou zákona .. ani s ustanoveniami šiestej smernice ...

  Súd: Krajský súd Košice
  Spisová značka: 7S/13953/2010
  Identifikačné číslo súdneho spisu: 7010234648

  Dátum vydania rozhodnutia: 24. 10. 2012
  Meno a priezvisko sudcu, VSÚ: JUDr. Tamara Sklenárová
  ECLI: ECLI:SK:KSKE:2012:7010234648.2 .. vyberám strana 2, tretí odsek V súvislosti s námietkou prevodu vlastníckych práv, obsiahnutom v podanom odvolaní odvolací správny orgán konštatoval s poukazom na ustanovenie § 8 zákona o DPH, že dodaním tovaru je prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník. V tejto súvislosti poukázal na judikatúru Súdneho dvora Európskeho spoločenstva, upravujúcu výklad pojmu dodanie tovaru. Pre uskutočnenie dodávky tovaru z hľadiska DPH je relevantný prevod ekonomického vlastníctva, nie prevod právneho vlastníctva.
  Naposledy upravil promont maja : 22.09.16 at 06:55

  Kontrola DPH a pojem "nakladať s tovarom ako vlastník" Poriešili ste nejako nasledovný problém?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.