Zavrieť

Porady

repre

Ahojte, prosím o odpoveď na moju otázku.
Sme s.r.o. účtujúca v PÚ. V marci sme vystavovali produkty našej firmy na výstave. Náklady spojené s výstavou si delíme s inou firmou na polovicu, resp.nejakým percentom. Tu vzniká moja otázka... ak sme nakúpili repre, viem, že to ide do nášho účtovníctva celé do nákladov aj s DPH, ktorá mi nevstupuje do daň.priznania k DPH, ale pokiaľ chcem polovicu vyfaktúrovať tej druhej firme, tak to faktúrujem s DPH? A vstúpi mi to do daň.priznania k DPH?
V akom paragrafe sa o tom dozviem?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    adus
    Ahojte, prosím o odpoveď na moju otázku.
    Sme s.r.o. účtujúca v PÚ. V marci sme vystavovali produkty našej firmy na výstave. Náklady spojené s výstavou si delíme s inou firmou na polovicu, resp.nejakým percentom. Tu vzniká moja otázka... ak sme nakúpili repre, viem, že to ide do nášho účtovníctva celé do nákladov aj s DPH, ktorá mi nevstupuje do daň.priznania k DPH, ale pokiaľ chcem polovicu vyfaktúrovať tej druhej firme, tak to faktúrujem s DPH? A vstúpi mi to do daň.priznania k DPH?
    V akom paragrafe sa o tom dozviem?

    Ďakujem.
    A čoho sa to týkalo to repre?
    Nedalo by sa ti to urobiť, tak, že tú časť, ktorá pripadá na vašu firmu by som dala na 513 ako nedaňový náklad. To čo sa má fakturovať inej firme by som prijala na sklad tovaru bez DPH (DPH by som si uplatnila - však nákup tovaru) a potom by som to vyfakturovala.
    Ale neviem čo to bolo za repre. A v čom podniká vaša firma.

    adus je offline (nepripojený) adus

    adus
    To ma nenapadlo, ale nepôjde to tak, my sa zaoberáme predajom kanc.nábytku a toto bolo víno...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Zakategorizujte si, čo ste obchodnému partnerovi poskytli. Službu? Alebo ste mu predali tovar? Vzhľadom k tomu, že pristupujete k fakturácii tak si zrejme niečo u vás objednal, resp. ste niečo pre neho obstarali.

    Ak mu predáte víno ako tovar, máte právo na odpočítanie dane a zároveň povinnosť uplatniť daň na výstupe.

    Doporučujem dobre urobiť zmluvu (pomerné uplatňovanie dane sa dpháčkarom nepáči) ... a pomenovať si, čo je jej predmetom a čo bude predmetom fakturácie. Pozor na dátumy dodania. Osobitne posúdiť pre účely predaja tovaru a osobitne pre účely dodania služby.

    adus je offline (nepripojený) adus

    adus
    Až teraz som sa k tomu dostala.
    Nerobili sme žiadnu zmluvu s obchodným partnerom. Máme to už niekoľko rokov tak dohodnuté, že oni nám faktúrujú polovicu svojich nákladov a my im tiež.
    Neviem, či som urobila dobre, keď som zaúčtovala došlú faktúru za víno - celú na 513. Alebo som ju mala rozdeliť na dva účty, časť DPH (na vstupe) si uplatniť a následne vyfaktúrovať tú časť, z ktorej som si uplatnila DPH (na vstupe) - faktúra vyšlá s DPH (na výstupe).
    Tak by som neprišla o DPH, ale ani by som neokradla štát.
    Neviem, či som to napísala zrozumiteľne, ale prosím o radu a pomoc.
    Ďakujem.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ja by som ju rozdelila a zaúčtovala tak ako som ti už vyššie napísala. Alebo si to celé prijmy na sklad a ID dokladom preúčtuje na repre, s tým, že preúčtuješ aj DPH.

    adus je offline (nepripojený) adus

    adus
    tak som nad tým uvažovala, že to bude asi najlepšie, ale veľmi sa to nehodí do našej podnik.činnosti. Môžem to však považovať za výnimočný prípad?
    Ďakujem za radu.

    adus je offline (nepripojený) adus

    adus
    mám tam - kúpa tovaru v rozsahu voľnej živnosti na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod)
    asi to je ok, nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.