Zavrieť

Porady

Privedenie elektickej siete na pozemok

Chcem sa opýtat či má niekto konkrétne informácie alebo riešil/rieši problematiku privedenia elektickej siete na pozemok. Po 5 rokoch súdov a vysporiadaní a "bojov" sa nám podarilo prekvalifikovat náš pozemok na stavebný tým že sme financovali rozšírenie územného plánu obce a chceme na pozemku postaviť reštauráciu. Ak môžete niekto "polopate" vysvetliť ako by sme vedeli priviezt elektriku zo vzdialenosti 900m a potrebujeme max odber 50kwh technické záležitosti tie by boli riešené v projekte , ako sú v tomto prípade nastavené zákony?. Privedenie by nebolo iba cez naše pozemky ale cez cca 20 rôznych parciel /a XY vlastníkov z ktorých polovica nezije a neprebehli dedicske konania atd. ktoré sú využívané ako TTP/a orná pôda. Čo by ste teda poradili či je možné napríklad prísť na SSE a zadať im objednávku, zaplatit za pripojenie pozemku a nestarat sa o súhlasy vlastníkov. Kedze ako to poznáme na Slovensku tak Elektrárne sú monopol a majú zrejme privilégiá v otázkach verejného záujmu z tým že je to perspektívna oblasť aj pre další development. Počuli sme aj názor /neoverený/ že by stačilo zaplatit za transformátor a súhlasit z vecným bremenom na pozemku a že by sa podielali elektrárne na nákladoch pripojenia./ Alebo napríklad keby viedla elektrika popri státnej ceste II. triedy či má v takomto prípade nárok štát požiadať stát o umožnenie umiestnit kábel do ochrannej zóny cesty ?Dalej by som sa chcel opytat kolko by mohli byt náklady ak toto niekto riešil stacilo by napísať odhad napríklad 20 tis. eur 30 tis eur alebo príklad 100m = 4000 eur atd.. A ci je z pohladu Vás lepsie "tahat" zemou alebo po stĺpoch aj z hšadiska vlastníkov. Dakujem pekne všetkým čo budú chcieť poradiť.
LukyKs "" Počuli sme aj názor /neoverený/ že by stačilo zaplatit za transformátor a súhlasit z vecným bremenom na pozemku ""
Ani len netuším, čo týmto básnik myslel !
To tých 900 metrov je vzdialenosť od VN ?
Že potiahnuť VN prípojku ? A dať si vlastný trafák ?
Alebo potiahnuť tých 900 m NN a dať si niečo ako autotrafo (a dorovnať napaťovú stratu )
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

  pepa78
  Musím Vás sklamať, ale ani monopol neprivedie sieť cez pozemok, ktorý je nevysporiadaný...čo sa týka samotného pripojenia, tak musíte dať vypracovať projekt na územné rozhodnutie a stavebné povolenie, projekt musí spĺňať podmienky, ktoré si stanovia na SSE..navštívte oblastného technika ten Vám dá bližsie informácie

  bodliak je offline (nepripojený) bodliak

  bodliak
  "a potrebujeme max odber 50kwh"

  Zas má niekto jasno v jednotkách, že ?
  Kvoli 50 kWh vám nikto prípojku stavať nebude.

  To je ako ťahať vodovod pre 50 litrov vody. To si donesiete vo fľašiach.
  LukyKs Alebo že by 50 kW

  juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

  juraj:-)
  Na strankach distributora SSE-D je presny navod ako treba postupovať. Najprv si podate žiadosť o vyjadrení sa k bodu pripojenia. Kedže tam budete mať reštauraciu, moj hruby odhad na hl. istič je 40-63A. Záleži od veľkosti zariadenia a čo tam bude. Oni sa vám do 30 dní vyjadria či sú schopný vám vyhovieť a kde by ste sa mohli napojiť. Potom si date vypracovať projekt pre prípojku.
  Prípojku si budete musieť zriadiť sami (kabel od stlpa až po hr. pozemku). Je možné, že keby ste o dotiahnutie toho kabla žiadali viacerí (susedia), elektrarne by to spravili na ich náklady, ale neviem koľkí by ste museli byť a ani ako dlho by im to trvalo. Ako si privediete ten kábel ku hranici vášho pozemku je vaša starosť, ale ani vzduchom to nie je jednoduche. Tie stlpy su osadené na nejakom pozemku, treba na to povolenie z obce, ..... Je to na dlhe vybavovanie, ale nevravím že sa to nedá.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  LukyKs Ďalší odborník = 900 m káblu
  pepa78 V dnešnej dobe ti už vedenie vzduchom nepovolia...
  LukyKs Noooo
  A možno by sa ten NN kábel lepšie ochladzoval v zemi ako vo vzduchu.
    zbaliť

  Privedenie elektickej siete na pozemok

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.