Zavrieť

Porady

Ako by ste postupovali Vy v mojom prípade ? Dopravná nehoda / zranenie / mimosudne vyrovnanie

Ahojte

Mám veľmi delikátny problém, a musím ho urgentne riešiť. Aby ste pochopili podstatu, popíšem ho celý ...

Dňa 10.12.2013 som mal dopravnú nehodu v Bratislave. Po výjazde z križovatky, ako sa rozsvietila zelená, som po asi 10 metroch zabudol odbočiť, a pri snahe zahnúť som "nabúral" do plného autobusu.

Aby som objasnil slovo nabúral, autobus som "ošuchol" z boku, autobus samozrejme začal brzdiť, ja tiež. Škoda na autobuse je do 100 Eur, cca 10 cm škrabanec na rohu nárazníka. Škoda na mojom aute tak 150 Eur, 2 dlhšie škrkance na dverách spolujazdca. Tj škoda naozaj minimálna, zanedbateľná. Obe autá plne pojazdné.

Nehoda sa stala tak v 10 až 15 km/h, a naozaj sa jednalo o bočné "ošuchnutie" dvoch vozidiel, žiadny priami náraz, alebo niečo podobné.

Autobus bol plný ľudí, všetci vystúpili, nikomu sa nič nestalo a išli po svojich. V autobuse však ostala sedieť jedna staršia pani, cca 82 rokov, ktorá už mala zo sebou 2x barlu a išla doktorom.

Sťažovala sa na miernu bolesť chrbta, vraj si ho buchla.

Prišli policajti, a pre istotu sa zavolala aj záchranka. Pani po vlastných prešla do sanitky, bola veľmi čiperná, usmievala sa, a zobrali ju do nemocnice.

V nemocnici jej spravili roentgen, sono, odber krvy a kompletnú prehliadku. Prepustili ju asi 2 hodiny po prijatí s tým, že je uplne v poriadku a do diagnozi napisali v preklade "mierne buchnuty chrbat" ...

Všetko ostatne v diagnoze, je negativne. Babička dostala pokyn, aby v prípade "bolestí" sa okamžite dostavila do nemocnice na ďalšie vyšetrenie.

Tým vyzeralo, že je všetko vybavené, a policajti ma mali predvolať na riešenie "priestupku" .

Čo sa ale stalo nasledovne. Babku chcel ísť dneska policajt vypočuť, nech to uzavrie (dnes je 6 deň od nehody) a babka zrazu otočila, že chce ísť ešte doktorovi. A tak mi volal policajt, nech sa s babkou spojím, lebo teda to nevie ešte uzavrieť.

Babke volala priatelka, a babka začala do telefonu, že jej policajt povedal, že jej určite zavolám a mimosúdne sa s ňou vyrovnám. To som ostal zaskočený. Babke sme povedali, že teda ako by si to predstavovala, že zo správe z nemocnice je napísané, že je uplne OK. Navyše aj sestrička hovorila, ktora ju prepúšťala, že je velmi čiperná, a OK. Babka pravdepodobne dostala od niekoho z rodiny rozumy, a povedala, nech sa len dostavim, že ma veľmi rada uvidi, a že vobec nie je zdravotne OK. Odvtedy vraj nespala, všetko ju picha, boli, nevie si ani obuť topánky a vraj zajtra, na 7 den sa chystá doktorovi.

Už tu je jasné, že keby mala takéto urgentné bolesti, asi by nečakala 7 dní a asi by sa nerozhodla začať konať až 7 deň po nehode ale išla by doktorovi skorej ...

Mám jej pred tým, ako ju navštívim, zavolať .. Spomínala dcéru / syna ... Takže pravdepodobne ma tam budú čakať aj oni.

Moja otázka znie, ako postupovať ...

Ak to nebudem riešiť, a babka pôjde doktorom, je vôbec možné, aby jej napísali nejakú diagnózu, keď všetky vyšetrenia budú OK ?

Lebo v podstate podľa všetkého mám len dve varianty

1. Nebudem to riešiť, pôjde doktorom. Ak jej niečo uznajú, tak jej moja poisťovňa (pzp) uhradí nejaké škody na zdraví (ak sa preukážu). Tj po finančnej stránke by to možno bolo vyriešené. Na druhej strane ale tento incident už bude považovaný za "trestný čin" nakoľko prišlo pri ňom k ublíženiu na zdravý ... Určite prídem tým pádom o VP a tým pádom dosť možné, že aj o prácu (používam pri nej služobné vozidlo)

2. Mám sa s ňou mimosúdne vyrovnať, tým pádom to nenhlási na polícií a tým pádom ma budú riešiť len ako priestupok, dostanem blokovú pokutu, a je to vybavné. Tu sa však obávam, na výpis z jej chorobopisu, že bude žiadať nejaké nehorázne peniaze ...

Som z toho celkom zúfalý, nakoľko mi je jasné, že jej niekto dal rozumy, a teraz sa z toho snaží vytrieskať peniaze ... Bohužiaľ, mám 26 rokov, hypotéku na krku, dochádzam do práce každý deň 60 km aby som všetko stíhal platiť, a nejak peniaze na zvyš nemám ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    MM Special, s.r.o.
    no babka zabúda na jednu podstatnú vec... polícia tam už bola, u lekára bola tiež po nehode... t.j. mimosúdne vyrovnanie, resp. nejaká práceneschopnosť s dobou liečenia dlhšou ako 7 dní by bola už dávno stanovená... resp. tvoj vodičák by už bol dávno zadržaný pri nehode... z tvojej PZP poistky dostane tak maximalne zdravotna poistovna 20 € za jednorazove ošetrenie, a pokial sa jej nestala iná škoda - poškodené oblečenie resp. dolámaná barla tak žiadne peniaze neuvidí... za tých 7 dní mohla aj 2x padnúť zo schodov a pod... keďže polícia bola na mieste nehody a predpokladám, že aj dispečer z dopravného podniku a bola hneď po nehode u lekára... tak teraz ťažko môže preukazovať nejaké dodatočné zranenia z nehody a tobôž nie s trvalými následkami.. ktoré sa prehodnocujú po cca roku od vzniku nehody, a vzhľadom na jej vek sa celkom kľudne môže stať, že skôr ako k prehodnocovaniu môže dôjsť už nemusí byť babička medzi nami... na tvojom mieste kúp babke kyticu s bombonierou, povedz je, že ťa to mrzí, a je fajn, že ste tú nehodu v zdraví prežili... poprípade babku upozorniť na to, že v prípade, že si vymýšľa dajaké bolesti resp. sa snaží získať dajaké peniaze z poistky na tvoj úkor...dopúšťa sa trestného činu... a to tiež to nemusí potom pre ňu dobre dopadnúť... poisťovne pri takýchto prípadoch skúmajú aj či následok ktorý majú hradiť je v príčinnej súvislosti s dopravnou nehodou, čo po 7 dňoch od nehody ťažko preukáže... iné by bolo ak by ju sanitka odvážala v bezvedomí a dávali by babku dokopy pol roka...

    akonáhle by si pristúpil na akékoľvek mimosúdne vyrovnávanie a niečo babke zaplatil, vystavuješ sa riziku, že poisťovňa nebude chcieť preplácať vôbec nič...

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    Andy Kralik, preboha, Katy a R, Mariana B., bodliak, taiko, Lubk0, mareko, Kvaka, pavol36
    10

    pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

    pavol36
    úplný súhlas s ice drive. babka špekuluje a chce si prilepšiť k dôchodku. žiadne mimosúdne vyrovnanie. polícia to na mieste vyšetrila, predpokladám, že zatiaľ ako škodovú udalosť. ak tam bude u babky PN nad 7 dní, polícia to bude vyšetrovať v inom režime, možno začnú trestné stíhanie, ale v tom prípade dajú určite urobiť aj znalecký posudok, týkajúci sa babkinych zranení a súvislosti je zranenia s nehodou. a tam babka pekne krásne pohorí. je to síce ľudské a milé - ale ja by som za bakou so žiadnou bonboniérou a kyticou nechodil, lebo sa ti to ešte trikrát vypomstí. hamižnosť niektorých ľudí je bohužiaľ nekonečná...

    po všetkom, čo som si tu prečítal, navrhujem kontaktovať sekciu kontroly a inšpekčnej služby MV SR http://www.minv.sk/?sekcia-kontroly-...j-sluzby-mv-sr a všetko im vysvetliť čo a ako sa stalo. Som si takmer istý, že pán policajt si chce prilepšiť a pôjde asi 1:1 s babkou. A ver mi, nezháňaj si žiadne nahrávacie zariadenie, inšpekcia ťa vybaví lepším...
    Naposledy upravil pavol36 : 17.12.13 at 19:02 Dôvod: doplnenie

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    predpokladam ze si udalost nahlasil svojej PZP poistovni v lehote 15 dni ...
    tym to pre teba cewle skoncilo, babka nijako nedokaze ze nejake bolesti ma ako nasledky nehody, kludne mohla spadnut doma na schodoch ... policia tam po nehode bola, baba u lekara tiez, mozes kludne spat a na babu zabudni ... urcite jej nejaky pravny diletant poradil aby spekulovala a snazila sa cosi vytrieskat, no uz jej zabudol poradit ze je to po takom priebehu udalostí (po "nehode" negativne vysetrenie a o tyzden zahadne bolesti) nemozne ... maximalne jej tak mozes poradit nech sa obrati na tvoju pZP poistovnu, ze tá preplaca vsetky skody
    Lubk0 Ano, udalosť som nahlásil dnes, tj na 7 deň po nehode ...

    Ono sa to celé nejak moce pravdepodobne okolo policajta. Policajti mi odporučili, keď ma prepäšťali z miesta nehody, aby som išiel babku liečiť, resp sa postaral, aby ju nič nebolelo. To mi povedali ešte v tom čase, ako sme stale na mieste nehody a vyšetrenia neboli hotove ...

    Ja som sa o to aj v ten deň snažil, no na babku som čakal márne 3 a pol hodiny v aute pred jej domom, a rozprával sa tak max z jej synom.

    Po tom, ako som sa dozvedel diagnozu z nemocnice, tak som odtial odišiel, nakoľko som nevedel, kedy babka pride. Podľa info prišla aj tak až o ďalšie 2 hodiny po mojom odchode ...

    Včera mi volal policajt, ktorý bol pri nehode, a pýtal sa ma, či som bol za babkou. Povedal som mu svoj príbeh, a on povedal, že to nie je také jednoduché, že on chcel ísť babku vypočuť, že jej volal a tá mu povedala, že ešte chce ísť doktorovi ... A že výsluch presunul o týždeň neskôr, a nech si tam za ňou vybehnem, zavolám jej, a nech si to urovnáme nejak bokom.

    Keď sme babke volali, tak tá už tvrdila, že policajt bol u nej (takže nie, že jej len volal) a že jej sľúbil, že za ňou prídem a dám jej nejaké bolestné ... (mne z toho vyplíva, že mi volal, keď bol u nej, a keď som mu do telefonu povedal, že si to budem riešiť, tak to babke prisľúbil). Policajt mi povedal, nech mu v piatok zavolám, chce sa stretnúť.

    Z toho celého sa mi nepáčia dve veci

    1. Prečo sa chce stretnúť tento piatok, keď "babku" chce vypočúvať až v pondelok budúci týždeň (tj 23.12.2013) ??? Načo je potom takéto stretnutie, resp. načo sa má moja osoba dostaviť na OR PZ keď on tvrdí, že výsluch nerobil ? Mne to príde tak, že bez výsluchu asi nemá zmysel, aby som niekam chodil, keď to nemôže uzavrieť ... Takže buď už výsluch bol, a len ma naťahuje, aby som babke niečo dal / alebo výsluch nebol a potom chce nezáväzný pokec ? (oficiálne som už vypovedal na mieste)

    2. Prečo sa do toho takto ten policajt naváža ? Prečo mi stále odporúča odškodňovať babku a babke sľubuje ,že ju odškodním ? Mne to príde, ako keby to chcel jednoducho vyriešiť, a nemusel nič vyšetrovať, a nemal robotu ... Lenže takto môže neznalého človeka (čo som bol aj ja do porady s právnikom) uviesť do omylu ...

    Inak včera som s právnikom sedel, a v podstate mi povedal, čo vy tu, nič nemám babke dávať a z ničím nemám súhlasiť. Správa z nemocnice hovorí jasne ...

    No uvidím, rozmýšlam, že babku vôbec nenavštívim, hnevá ma, že takáto stará pani ktorá sa prezentuje ako veľký kresťan ma tu chce naťahovať o peniaze ...
    Ice dive no a ako teba vyriešil policajt na mieste? keď teba držal do 13:45 ? dostal si pokutu, VP ti asi nezadržali, dali ti predvolanie... nakoľko policajt v podstate nemusí čakať na výpoveď babky aby zisťoval ako sa cíti... môže si vyžiadať správu od ošetrujúceho lekára... a tiež nerozumiem, že policajt hovorí nech sa s babkou dohodneš nejak "pomimo"... lekár má napríklad povinnosť hlásiť každé zranenie z dopravnej nehody s dobou liečenia dlhšou ako 7 dní... (aby sa napr. o tom vôbec policajti dozvedeli... aby sa takéto veci neriešili pomimo...) podľa mňa policajt ťa navádza na trestný čin... keďže sa snaží zahladzovať stopy - dohodnúť sa pomimo... alebo na uplácanie poškodenej....

    tmhwk je offline (nepripojený) tmhwk

    tmhwk
    odporucam si pre istotu aj cele stretnutie nahravat, ale pripadnu nahravku pouzit iba ak by islo naozaj do tuheho a az po porade s advokatom.
    robo197 Alebo, babka a policajt je rodina,resp.sa spoznaju.Opýtaj sa policajta ci sa náhodou...Lebo ako by policajt viac tlačil odškodné,ako babka....

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Vyšetrovanie po nehode,lekári,liečba atd-neviem kto to platí ale určite viem,že nie zdravotná poisťovňa a ked tak časom pošle účet tomu kto nehodu zavinil,alebo jeho poisťovni.Daj si pozor aby sa babka nes CT čkovala celá na Tvoj účet.
    Nemal si odísť,mal si ísť s nou,čakať ju a dohliadnuť v akom stave odišla.
    Lubk0 No tak pokiaľ viem, hradí to PZP, na to je uzavreté. Hradí všetky škody spôsobené dopravnou nehodou s krytím do 2 milionov Eur, takže ak, tak poisťovňa.

    Nejazdil som pod vplivom alkoholu, ani navikovej latky, ani nijak inak, auto bolo riadne sposobile, takže nevidim dovod, prečo by sa toho mala poistovna v pripade nejakeho plnenia zriecť ...

    PS: Ako som mohol ísť s ňou ? Sanitka ju zobrala 11:45, mňa policajti na mieste nehody držali do 13:45 ...

    Čo by mi pomohlo, aby som videl v akom stave odišla ? Veď o tom píše lekárska správa, s čím bola privezená, čo všetko jej vyšetrili a aký je nález ... V čom by pomohla moja osoba ?
    Ice dive všetky ošetrenia platí zdravotná poisťovňa lebo zranený sa preukazuje preukazom poistenca... avšak po ošetrení a zistení dôvodu ošetrenia zasiela zdravotná poisťovňa regres poisťovni s PZP vinníka, resp. niekedy ho pošle priamo vinníkovi nehody a ten ho musí po správnosti poslať do poisťovne s PZP...

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    babke nedaj nič, peniažky si nechaj v prípade potreby na advokáta, babka zavetrila pach peňazí tak sa snaží hrabať, v jej veku ju bude bolieť chrbát do smrti, a kto povedal že nemohla spadnúť a preto išla k doktorovi a nehoda jej prišla len vhod, policajt len čakal na koniec lehoty priestupku aby prípad ukončil ak by babka išla k doktorovi a ten jej na fintičky bolenia, tak to už nebude priestupok, musel, teda mal by sa pribrať znalec a bude záležať čo ten povie na jej zdravie v súvislosti s nehodou, pochybujem, že prídeš o vodičák, a nakoniec sa máš stretnúť s policajtom, opýtaj sa jeho v čom máš pochybnosti

    Ako by ste postupovali Vy v mojom prípade ? Dopravná nehoda / zranenie / mimosudne vyrovnanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.