Zavrieť

Porady

Maródka počas živnosti

Zdravím, od 1.1. 2012 som SZČO a od 1.7. 2013 povinne platím odvody do SP. Popri tom som teraz 2 mesiace pracoval aj na HPP, ale dnes sa pracovný pomer skončil.Od zajtra musím nastúpiť na maródku a tak sa chcem spýtať, či mám normálne nárok na vyplácanie maródky počas PN ? Nie je tam nejaká podmienka dĺžky platenia odvodov do SP alebo nejaký háčik, že som aj pracoval na HPP, aj mal živnosť ? A ak ma teda doktor vypíše, to tlačivo mám zaniesť do SP ? Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    podľa mňa môžeš si uplatniť dávku z obidvoch poistení - zo zamestnania v OL a tiež ako szčo.
    treba si od lekára vypísať dve DPN a zaškrtnúť príslušný poistný vzťah. obidve DPN odovzdáš v SP . (z každej odovzdávaš červenú časť - žiadosť o nemocenské)
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vladman Tomu trochu nerozumiem...........čo je to OL ? Takto - dnes sme dostali všetci výpovede v robote, takže ,,kladeňák,, nemám už vlastne kam zaniesť, neviem ako sa v takýchto situáciách postupuje. A živnosť mi beží normálne ďalej, takže tam mám jasno, že to bude treba zaniesť do SP.....
    Katy a R ochranná lehota (7-dňová) - písala som, že do SP zanesieš "kladeňák" (obidva). ale písal si, že dnes skončil PP - skončil naozaj?
    vladman OK, ochranná lehota......no ano HPP mi skončil , v práci sme dostali výpovede, bol som tam len 2 mesiace, takže v skúšobnej dobe, ale na personálnom mi povedali, že mi tlačivo príde domov poštou, tak ma teraz ale napadá, že som vlastne nič nepodpisoval, iba odovzdal všetky nafasované veci......
    veronikasad Uveď presne, čo máš napísané v tej dnešnej "výpovedi" od zamestnávatela
    vladman Výpoveď príde domov poštou a bude to k dnešnému dňu...............tak mi bolo povedané od usmievavej pani na personálnom...Bola to práca cez agentúru, takže jedine, že by som ten kladeňák doniesol do agentúry, keďže ona vlastne bola mojím zamestnávateľom.....
    Katy a R opakujem - do SP! ak si dnes skončil!
    veronikasad Ak si v skúšobnej dobe, neide o výpoveď, ale ukončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe. To by mal zamestnávatel zamestnancovi oznámiť aspoň 3 dni vopred. Ak ti dnes nedoručil písomné oznámenie, nemal by pracovný pomer ukončiť spätne k dnešnému dňu. Nič to nemení na postupe pri vystavení "kladeniek". Keď ich pôjdeš odovzdávať do SP, zisti si, či už si odhlásený z poistenia zo zamestnania. Ak nie, odovzdaj len tú za SZČO a druhú daj zamestnávatelovi.
    vladman Aha, tak už tomu rozumiem, dík za polopatický výklad......Problém je len teda, či som vlastne dnes skutočne skončil alebo nie. Viacerí sme takto ,,skončili,,........ Takže ak predpokladám, že pracovný pomer agentúra so mnou reálne ukončila ku dnešnému dňu (čo si zistím v SP) zajtra požiadam doktora o vydanie dvoch ,,kladeňákov,, a tie odovzdám v SP...
    veronikasad Ak pracovný pomer neskončil, tiež máš nárok na nemocenské zo zamestnania aj z činnosti SZČO. Len vtedy tú druhú odovzdáš zamestnávatelovi, ktorý ti preplatí prvých 10 dní ako náhradu príjmu.
    veronikasad Ešte pozri do pracovnej zmluvy, ako tam máš uvedenú dobu trvania pracovného pomeru - či v tvojom prípade neide o prac.pomer na dobu určitú. Vtedy prac.pomer končí dohodnutým dňom.
    vladman A ak pracovný pomer skončil? Potom to bude jedno i druhé platiť SP ? A platí teda tá 7 dňová ochranná lehota ?
    veronikasad Ano, platí 7-dňoch ochr.lehota, vtedy platí nemocenské od 1. dňa SP.
    vladman V pracovnej zmluve mám s agentúrou uvedenú dobu neurčitú, ale je tam dodatok o ,,dočasnom priradení k zamestnávateľovi do 31.12.2013. A dnes sa vo firme objavili ludia z agentúry a že všetci končíme, ale do ruky sme nedostali žiadne rozhodnutia o ukončení pracovného pomeru, je to celé nejaké divné....
      zbaliť

    alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

    alohamercy
    Chcela by som sa spýtať, ak SZČO nezaplatil od novembra odvody do sociálnej poisťovne a teraz nastúpi na maródku, bude mať nárok na nemocenské?
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Nie.
    alohamercy A ak by vyrovnal dlh?
    ivka70 http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s
    Podmienky nároku :
    povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba:
    vznik dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. vznik dočasnej pracovnej neschopnosti
    dočasná pracovná neschopnosť musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
    zaplatenie poistného na nemocenské poistenie v správnej sume od prvého vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, najviac za obdobie posledných päť rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť (výnimky, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur; zaplatením pohľadávky na poistnom postúpenej Sociálnou poisťovňou sa podmienka zaplatenia poistného považuje na účely nároku na dávku za splnenú
    nesleduje sa, či samostatne zárobkovo činná osoba dosahuje príjem počas dočasnej pracovnej neschopnosti [neznamená, že môže osobne vykonávať zárobkovú činnosť (pozri dodržiavanie liečebného režimu)]
    Katy a R - treba sekeru vyrovnať do konca marca!
    alohamercy prečo? čo potom hrozí ?
    veronikasad Nemocenské mu nevyplatia a počas PN-ky navyše bude musieť platiť odvody.
    alohamercy Kedy bude mať SZČO nárok na nemocenské, ak povinnosť platiť poistné jej vznikla od júla?
      zbaliť

    Maródka počas živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.