Zavrieť

Porady

správny vypočet DVZ?

Ahojte, krúžim tu okolo tém s Péenkami ale neviem či som dobre pochopila tie nemožné paragrafy a predpisy ohladom vymeriavacich zakladov.

chcem vyrátať PN za 13-20.03 2006 pričom 20.03. uz z-nec pracoval.

Postupujem správne, keď na vypočet použijem VZ za predchadzajuci štvrťrok, teda 10 - 12/2005 ?

23738 + 23738 + 23738 = 71214 / 92 (31 + 30 + 31) = 774,0652

za prvé tri dni: 25% z 774,0652 = 193,5163 * 3 = 580,5489
za štyri nasled. dni: 55% z 774,0652 = 425,7358 * 6 = 2554,4148
Spolu: 3134,9637=>3135
je nahrada za celu PN?

ja viem, že toto nemá byť diskusia o kontrolovaní výpočtov, napriek tomu vás prosím, mrknite sa niekto na to. Ďakujem tisíckrát.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    baninka
    Ahojte, krúžim tu okolo tém s Péenkami ale neviem či som dobre pochopila tie nemožné paragrafy a predpisy ohladom vymeriavacich zakladov.

    chcem vyrátať PN za 13-20.03 2006 pričom 20.03. uz z-nec pracoval.

    Postupujem správne, keď na vypočet použijem VZ za predchadzajuci štvrťrok, teda 10 - 12/2005 ?

    23738 + 23738 + 23738 = 71214 / 92 (31 + 30 + 31) = 774,0652

    za prvé tri dni: 25% z 774,0652 = 193,5163 * 3 = 580,5489
    za štyri nasled. dni: 55% z 774,0652 = 425,7358 * 6 = 2554,4148
    Spolu: 3134,9637=>3135
    je nahrada za celu PN?

    ja viem, že toto nemá byť diskusia o kontrolovaní výpočtov, napriek tomu vás prosím, mrknite sa niekto na to. Ďakujem tisíckrát.
    Rozhodujúce obdobie je, ak pracoval u vás aj vlani, DVZ vypočítaný z roku 2005. Z toho musíš vychádzať. V žiadnom prípade pre náhradu príjmu pri DPN nemôžeš brať predchádzajúci kalendárny štvrťrok. Pozri si zákon o sociálnom poistení § 54. Ak budeš mať správny DVZ, ostatné máš dobre.

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    baninka
    áno, pracoval u nás od marca 2005.
    takže som zobrala dobrý VZ?
    Ak pracoval u vás od marca 2005 a nemal prerušenie poistenia ani v roku 2005, ani v roku 2006, potom rozhodujúce obdobie pre výpočet denného VZ je 1.3.2005(vznik PP) - 31.12.2005.

    VZ v RO = suma VZ za jednotlivé mesiace minulého roka.
    Počet dní RO = suma kalend. dní pre soc. poist. za jednotlivé mesiace min. roka.
    Tieto cifry sa dajú vyčítať zo mzdového listu, alebo z výkazov pre soc. poist.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    baninka
    áno, pracoval u nás od marca 2005.
    takže som zobrala dobrý VZ?
    Celý rok 2005 - vymeriavacie základy vydelíš počtom kalendárnych dní, ktoré u Vás odpracoval (odrátaš dobu, keď bol PN) a toto číslo zaokrúhlené na 4 desatinné miesta hore je jeho denný VZ v roku 2006. (Ak nemal prerušenie poistenia z dôvodu napr. neplateného voľna.)

    baninka je offline (nepripojený) baninka

    baninka
    Zita4
    Rozhodujúce obdobie je, ak pracoval u vás aj vlani, DVZ vypočítaný z roku 2005. Z toho musíš vychádzať. V žiadnom prípade pre náhradu príjmu pri DPN nemôžeš brať predchádzajúci kalendárny štvrťrok. Pozri si zákon o sociálnom poistení § 54. Ak budeš mať správny DVZ, ostatné máš dobre.

    Pozerám ten par. 54 - Rozhodujúce obdobie na zistenie denného VZ je kal.rok predchádzajúci kal.roku, v kt. vznikla doč.prac.neschopnosť.......
    to znamená že na výpočet PN v 03/2006 za podmienky že z-nec bol u nás v roku 2005 už zamestnaný beriem VZ posledného štvrťroka.
    OK?
    Ten výpočet ste niekto pozerali?
    Prečo mi Olymp vypočítal PN z min.mzdy? mám ho zle nastavený alebo ....?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    baninka
    Pozerám ten par. 54 - Rozhodujúce obdobie na zistenie denného VZ je kal.rok predchádzajúci kal.roku, v kt. vznikla doč.prac.neschopnosť.......
    to znamená že na výpočet PN v 03/2006 za podmienky že z-nec bol u nás v roku 2005 už zamestnaný beriem VZ posledného štvrťroka.
    OK?
    Ten výpočet ste niekto pozerali?
    Prečo mi Olymp vypočítal PN z min.mzdy? mám ho zle nastavený alebo ....?
    Cituješ zo zákona "kalendárny rok" a potom sa opýtaš, či posledný štvrťrok?

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    baninka
    Pozerám ten par. 54 - Rozhodujúce obdobie na zistenie denného VZ je kal.rok predchádzajúci kal.roku, v kt. vznikla doč.prac.neschopnosť.......
    to znamená že na výpočet PN v 03/2006 za podmienky že z-nec bol u nás v roku 2005 už zamestnaný beriem VZ posledného štvrťroka.
    OK?
    Ten výpočet ste niekto pozerali?
    Prečo mi Olymp vypočítal PN z min.mzdy? mám ho zle nastavený alebo ....?
    Prečo štvrťrok ??????? ... nepočítame priemerku na dovolenku.
    Rozhodujúce obdobie je minulý rok, v tvojom prípade od vzniku PP zamestnanca (marec 2005) po koniec roka 2005.

    baninka je offline (nepripojený) baninka

    baninka
    no tak asi som jeleň:-((( alebo jelenica, keď sa v tom zamotávam...

    V par. 54 ods.2 a mi aj tak vychádza, že rozhodujúcim obodbím bol potom celý rok 2005 - teda od 03 - 12.

    Alebo?

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    baninka
    no tak asi som jeleň:-((( alebo jelenica, keď sa v tom zamotávam...

    V par. 54 ods.2 a mi aj tak vychádza, že rozhodujúcim obodbím bol potom celý rok 2005 - teda od 03 - 12.

    Alebo?
    Áno 03- 12/2005 , bez toho Alebo.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    baninka
    no tak asi som jeleň:-((( alebo jelenica, keď sa v tom zamotávam...
    Baninka, v kľude si prečítaj všetky príspevky odo mňa, aj od Matafe. Naviedla som ťa na ten § 54, aby si si ho preštudovala, lebo tam je viac možností, kedy nastúpil zamestnanec do zamestnania pred DPN. Treba vedieť všetky informácie, aby si mohla zodpovedne poradiť.

    baninka je offline (nepripojený) baninka

    baninka
    Zita4
    Baninka, v kľude si prečítaj všetky príspevky odo mňa, aj od Matafe. Naviedla som ťa na ten § 54, aby si si ho preštudovala, lebo tam je viac možností, kedy nastúpil zamestnanec do zamestnania pred DPN. Treba vedieť všetky informácie, aby si mohla zodpovedne poradiť.
    Zitka a Matafe - najväčší problém je, že mzdy za rok 2005 boli robené ručne a milá kolegyňa ich pred mojim nástupom (1.3.2006)dala šéfovi.ten ich má doma a ja si z malíčka môžem vycucať vymeriavacie základy a vlastne všetko. Preto som sa "upriamila" na ten posledný štvrťrok 2005 - že snáď to bude správne a ľahšie -ale nie je.
    Takže sa teraz snažím-vieš si predstaviť ako - minulý rok správne vyrátať. nemám ani podklady správne....len dedukujem...no ale nevadí. Musím to zvládnuť a výsledky musia byť 105%.
    ďakujem za vaše cenné rady. Už viem čo je to rozhodujúce obdobie. Splietla som si to s dovolenkou z vyššie uvedeného dôvodu:-))

    Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

    Kimáková
    baninka
    Zitka a Matafe - najväčší problém je, že mzdy za rok 2005 boli robené ručne a milá kolegyňa ich pred mojim nástupom (1.3.2006)dala šéfovi.ten ich má doma a ja si z malíčka môžem vycucať vymeriavacie základy a vlastne všetko. Preto som sa "upriamila" na ten posledný štvrťrok 2005 - že snáď to bude správne a ľahšie -ale nie je.
    Takže sa teraz snažím-vieš si predstaviť ako - minulý rok správne vyrátať. nemám ani podklady správne....len dedukujem...no ale nevadí. Musím to zvládnuť a výsledky musia byť 105%.
    ďakujem za vaše cenné rady. Už viem čo je to rozhodujúce obdobie. Splietla som si to s dovolenkou z vyššie uvedeného dôvodu:-))
    Baninka, Olymp ti tam dáva minimálnu mzdu, pretože nemáš údaje za celý minulý rok. Tým pádom Olymp ti ponúka predpokladaný VZ, ktorý je 1/30 z príjmu, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie. Nutne teda potrebuješ údaje za minulý rok (počet dní RO a taktiež VZ za mesiace od 03 - 12/2005 - ak medzi tým nebolo zadané žiadne prerušenie, t.j. zložky mzdy A-čka alebo N22 - OČR od 11 dňa). Tieto údaje budeš nahadzovať v OLYMPe do políčok počet dní RO a Vymeriavací základ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.