Zavrieť

Porady

Ako rozdelit hodnotu zo znaleckeho posudku na pozemok+budovu ak je to takyto pripad... ?

Ahojte,

s.r.o. vlozila do ZI pozemok a budovu, 100.000 EUR podla znaleckeho posudku.
Rad by som to rozdelil, aby som mohol budovu odpisovat. No znalecky posudok ma 30 stran a v zavere znie nasledovne :

Pozemok 200.000 EUR
Stavba 300.000 EUR
-------------------------------
Spolu 500.000 EUR
minus vecne bremeno (osoba) 400.000 EUR
------------------------------
Hodnota 100.000 EUR

Co s tym? Ja by som to rozdelil povodnym pomerom medzi pozemkom a stavbou 2:3, cize 40.000 EUR pozemok, 60.000 EUR stavba. Nic ine mi logicky ani nevychadza, no zo skusenosti viem, ze sa mylim a nieco nove sa naucim...

Je to prijatelne, je to spravne? Dakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    DO ZI mal byť prijatý majetok tak, ako je v posudku, teda 200+300, nie 100. Ťarchu buď prevzala s.r.o. ako súvisiaci záväzok na zaúčtovanie /ak má nasledovať jeho plnenie/, alebo zostala na pôvodnej osobe, aby ju splnila - nepoznáme povahu ťarchy. Ale na zníženie základu pre odpisovanie by nemala mať vplyv. Pozri aj § 25 ZoDP.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AdamC Dakujem, ono, ten posudok konci sumou 100.000 ako konecne ocenenie. Bremeno je clovek co tam ma pravo dozit a byvat - tak to spocital a ohodnotil znalec.
    a_je_to Tak to je potom dosť komplikované, keď ide o ťarchou obsadený bytový priestor. Ako sa dá vložiť do imania a použiť v tržbotvornej činnosti a uplatniť odpisovanie, to závisí od mnohých ďalších detailov, ktoré nevieme posúdiť ... ťažko radiť.
    AdamC Ja sa na to pozerám tak, že tým, že sa hodnota znížila z 500 na 100, sa dosť výrazne očistil ekonomicky ten majetok od toho bremena - ako by tam ani nebolo. Štát môže byť rád že sa neodpisuje budova za 300 ale len za 60. Ak by im to vadilo, otvoria sa všetky daňové a zvýšia daňové odpisy a budú veľké vratky. Samozrejme, je divné, že sa na podnikanie používa majetok, ktorý má bremeno. Neviem kto tú s.r.o. zakladal. Skôr mi ide o to, čí je obhájiteľný postup rozdelenia tých konečných 100, podľa pôvodného pomeru 2:3, lebo nič iné ako pomôcka nie je.
    a_je_to Ak ide iba o ten pomer, tak ten určite môžeš uplatniť. pomerný ukazovateľ, ak je zodpovedajúci sa uznáva. Ale ak sa na to podnikanie užíva celá nehnuteľnosť, tak by som uplatnil plnú cenu. Lebo tá ťarcha neznižuje jej cenu. Má iba povahu kompenzačného záväzku, ale to už nechám na vašu dohodu s majiteľom.
      zbaliť

    Ako rozdelit hodnotu zo znaleckeho posudku na pozemok+budovu ak je to takyto pripad... ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.