Zavrieť

Porady

Faktura za sluzbu zo zahranicia bez DPH,ako zaplatit dan, ked nie som platca DPH?

Ahojte,
prosim o radu:
Mam fakturu zo zahranicia (ČR) za sluzbu, na ktorej je uvedena suma bez DPH. Ja nie som platca DPH.Podla zakona DPH by mal uhradit prijemca sluzby, teda ja.
Ako postupovat?
Je mozne pri zuctovani dane uhradit len vypocitanu dan z tej sumy na fakture jednorazovo?
Alebo je nutne sa registrovat na dan. urade ??? Toto mi priade absolutne nelogicke, lebo preco by som sa mala dobrovolne registrovat ako platca DPH kvoli 1 fakture rocne, ktr. nie je ani 80€...

Viete niekto poradit, ako najlepsie postupovat?
Vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    § 7a
    (1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

    Takže, ak nie si platiteľom dane, registrácia je nutná.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gabriska Este aby mi to bolo jasnejsie :
    "Registracia ako platca DPH (pridelenie IC DPH)" a "registracia pre dan" - su 2 rozdielne zalezitosti?
    A teda moze byt z toho nejaky problem, ked sa zaregistrujeme PO prijati sluzby?
    Tweety ÁNo, dve rozdielne veci, Určite budeš mať sankciu za neskorú registráciu.
    gabriska Do kelu, keby to clovek vedel dopredu...jedna sa o platbu za eshop, ktr. je prevadzkovany na SK, avsak firma ktr. robi webhosting je v CR a vopred sme nevedeli, kto nam vystavi fakturu, ci z SK alebo CR
    Ale to je uz asi teraz zbytocne vysvetlovat...

    Ta sankcia je cca.v akej vyske?
    Vdaka za info.
    IvetaH Veď sa s nimi dohodni na termíne fakturácie. Najskôr sa zaregistruj a potom nech ti vystavia faktúru.
    gabriska Bohuzial, faktura je uz vystavena :/
    Je este jedna moznost, fakturu nezauctovat ...
    koenzymQ10 Ahoj Gabriska, mne sa stal rovnaky problem. Je možné tieto faktúry uviesť ako nedaňové náklady? Lebo môže byť výhodnejšie faktúru zaplatiť z vlastného vrecka ako dostať pokutu za neregistrovanie sa na platenie DPH.
    gabriska No, myslim, ze je to vyhodnejsie nezahrnut do uctovnictva, ako platit pokutu...pokial je to mala suma, asi nie je co riesit...V kazdom pripade,moze nastat situacia, ze bude niekto vymahat zaplatenie DPH, lebo v tomto pripade ju nikto nezaplati :/
    Malokto zial vie, ze je nutna registracia vopred a taketo problemy riesia podla mna viaceri...aj obycajna sukromna osoba ma inac taku istu povinnost registracie ako podnikatel...to my mna napr. vobec nenapadlo...
      zbaliť

    Faktura za sluzbu zo zahranicia bez DPH,ako zaplatit dan, ked nie som platca DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.