Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel - mám povinnosť alebo nie?

Dobrý deň, zamestnanec použil na služobnú cestu vozidlo, ktoré je evidované na iného živnostníka. Mám ja ako zamestnávateľ pri takejto pracovnej ceste zamestnanca povinnosť podať za neho daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť za tieto dni daň? Podľa mňa nie, keďže by daň bola zaplatená duplicitne, keďže živnostník určite za toto vozidlo daň z MV zaplatí za celý rok. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Myslím si, že táto otázka má dve roviny.

    prvou je vyplatenie cestovných náhrad zamestnancovi.
    Tu sa stávaš daňovníkom podľa §85/2 písm.a) zákona 582/2004
    §85/2 a) vôbec nerozoberá problematiku, aké auto zamestnanec na služobnú cestu použil. DP na daň z MV by som za zamestnanca podala a daň v alikvotnej výške zaplatila.


    Druhá rovina je vzťah fyzická osoba(ten tvoj zamestnanec) a živnostník, ktorý mu auto na súkromnú potrebu požičal. Na základe čoho? Zmluvy o prenájme, zmluvy o výpožičke, len tak, pre jeho pekné oči? Má tento moment zachytený v účtovníctve? Asi nie, a ani ho dopad takéhoto kroku nenapadol. Teba ako zamestnávateľa ich vzťah nezaujíma. Svoju povinnosť si splníš.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Si povinný platiť DzMV.

    Tiež to rozdelím na 2 časti:

    1. cestovné náhrady - keďže zamestnanec použil iné vozidlo, než vozidlo zamestnávateľa, patrí mu náhrada za použitie MV a náhrada za spotrebu PHM. (toto síce nebolo súčasťou otázky, ale pre istotu som to uviedol, lebo to má súvis s druhou časťou)

    2. daň z MV - zákon o miestnych daniach v § 85 ods. 2 uvádza

    (2) Daňovníkom je tiež

    a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady 42a) zamestnancovi za použitie vozidla; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,


    Do 31.12.2012 bolo v zákone uvedené:

    (2) Daňovníkom je tiež

    a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla,
    v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,


    Z uvedeného vyplýva, že platiť cestnú daň bol zamestnávateľ do konca roku 2012 povinný iba v prípade, ak zamestnanec použil na pracovnej ceste vlastné vozidlo. Od 1.1.2013 je zamestnávateľ povinný uhradiť cestnú daň v každom prípade, ak vypláca cestovné náhrady za použitie auta. Nezáleží pritom, komu auto patrí a či za dané auto niekto niekde už uhradil cestnú daň.

    Takže musíš uhradiť aj za toto auto cestnú daň za dobu, kedy sa používalo na pracovnej ceste.
    Naposledy upravil Chobot : 04.01.14 at 17:37
    marjankaj Tibor v prvej vete a v poslednej vete si protirečíš.
    Chobot Máš pravdu, už som to opravil.

    Daň z motorových vozidiel - mám povinnosť alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.