Zavrieť

Porady

Dedenie

Dobrý deň, žijem v mojom dome spolu s priateľom už 13 rokov, on má dve dospelé deti, chcem sa opýtať či v prípade jeho smrti majú jeho deti nárok na môj majetok. Prispieva mi na domácnosť mesačne 160 Eur, inak všetko hradím ja.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    V prípade smrti priateľa jeho deti by mali nárok dediť len majetok v jeho spolu/vlastníctve. To znamená, že na dom, ktorého Tvoj priateľ nie je spolu/vlastníkom, by pri dedení nárok nemali, pokiaľ by si mu určitý podiel na dome medzičasom nedarovala. Nič to nemení na skutočnosti, že on býva v Tvojom dome a prispieva na bežný chod domácnosti a nič by to nemenilo na skutočnosti ani v prípade, ak by ste sa stali manželmi. Inak by to mohlo byť, ak by si Ty zomrela skôr, ako Tvoj priateľ, ktorý by za zákonných podmienok v určitej situácii mohol dediť po Tebe a po ňom jeho deti .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie, budú dediť len jeho majetok, sú jeho dedičmi. Nie sú to tvoji dediči, nie sú tvojími deťmi.(samozrejme, ak nedošlo k osvojeniu)

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Sorry , ale tejto otázke chýba logika .....

    Ako može mať niekto nárok ( dedenie ) na majetok ešte žijúceho jedinca ?

    Ale odpoveď na otázku znie - NIE , nemajú ....
    Aj keby si Ty zomrela , aj tak by nemali nárok ...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety veď napísala, logicky, po jeho smrti, či?
    luja5 Nie či, ale veď..
    buchač Taká logika....až do het ...

    Kukni na príspevok marjankaj ....neúprosná logika - na zabitie ...
    marjankaj No v poslednej dobe niektoré otázky sú skôr pre Dr. Chocholouška.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Veď si to zober logicky. Ak by on zomrel a jeho deti by zdedili tvoj majetok, tak čo by ostalo tebe?

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Jeho majetok budú dediť (napr. účet v banke),ale myslím,že spolu s tebou,keď s ním žiješ.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luja5 Pri dedení zo zákona by jeho majetok nemohla spolu s jeho deťmi dediť aj priateľka z titulu, že s ním žila, lebo ide o dedičov zaradených do rôznych dedičských skupín. Deti sú dedičmi v I. dedičskej skupine a osoba žijúca v spoločnej domácnosti s poručiteľom je zaradená do II. (event. III.) dedičskej skupiny. Dediči zaradení do II. dedičskej skupiny by dedili, len ak by nededili deti (ani ďalší postupní potomkovia) z I. dedičskej skupiny.
    Popri deťoch priateľa ako zákonných dedičoch by však priateľka mohla dediť zo závetu, nakoľko deti priateľa sú už dospelé.
    Peggynka A pri dedení zo závetu:koľko musia dostať dospelé deti?
    marjankaj Toľko koľko im patrí zo zákona. Teda 1/2 z toho, koľko by im pripadlo ak by neboli plnoleté.
    Peggynka Ďakujem za odpoveď.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.