Zavrieť

Porady

Spoločníkom a konateľom s.r.o. zahraničná osoba

Dobrrý deň,
Jediným spoločníkom a konateľom slovenskej s.r.o. so sídlom v SR sa má stať zahraničná osoba (občan Rakúska). Prosím potrebujem poradiť, ktoré tlačivo na zápis zmien sa má vyplniť, teda či to má byť formulár č. 8 (návrh na zápis zmeny zapísaných údajov o s.r.o. do OR), alebo formulár číslo 16 (návrh na zápis zmeny zapísaných údajov o podniku zahraničnej osoby organizačnej zložke podniku zahraničnej osoby do obchodného registra ).
Ide o to že doterajší dvaja spoločníci aj konatelia boli občanmi SR a teraz si nie som istá, že keď sa jediným spoločníkom aj konateľom s.r.o. stane cudzinec, tak či sa nemá daná slovenská s.r.o. preklasifikovať na podnik zahraničnej osoby. Najmä mi ide o to, že či by mal byť daný cudzinec zapísaný aj ako vedúci podniku zahraničnej osoby, alebo nie?
Prosím poraďte mi. Vopred ďakujem za každú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    podľa mňa by to mal byť formulár č. 8, pretože ide o slovenskú sro s budúcou majetkovou účasťou zahr. osoby - a teda nejde o podnik zahraničnej osoby

    Obchodný zákonník

    Diel II
    Majetková účasť zahraničných osôb v slovenských právnických osobách

    § 24

    (1) Zahraničná osoba sa môže podľa ustanovení tohto zákona za účelom podnikania podieľať na založení slovenskej právnickej osoby alebo sa zúčastňovať ako spoločník alebo člen v slovenskej právnickej osobe už založenej. Môže tiež sama slovenskú právnickú osobu založiť alebo sa stať jediným spoločníkom slovenskej právnickej osoby, pokiaľ tento zákon jediného zakladateľa alebo jediného spoločníka pripúšťa.

    (2) Slovenská právnická osoba môže byť založená len podľa slovenského práva, ak zákon alebo právo Európskej únie neustanovuje inak.

    (3) Vo veciach uvedených v odseku 1 majú zahraničné osoby rovnaké práva a povinnosti ako slovenské osoby.
    lml Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, tiež si skôr myslím, že to má byť formulár č. 8, ale aj tak celkom nechápem, v akých prípadoch má potom ísť o podnik zahr. osoby s ustanoveným vedúcim podniku zahraničnej právnickej osoby. Je to napr. vtedy, keď nejaký zahraničný občan už má nejaký podnik v zahraničí a v SR si založí podnik iného druhu, alebo organizačnú zložku? Teda podmienkou je aby už mal nejaký podnik v zahraničí? Alebo ako to je? Mám z toho trochu guláš

    Spoločníkom a konateľom s.r.o. zahraničná osoba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.