Zavrieť

Porady

Registrácia na DPH

Dobrý deň,


chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázku aké sú podmienky registrácie na DPHm, či skôr otázka je ešte možná dobrovoľná registrácia na DPH????


Za odpoveď vopred ďakujem
Usporiadat
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Ano môžeš sa registrovať aj dobrovoľne. ( §4 ods.4 Zákona o DPH ).
Inak povinná registrácia je ak za 12 predchádzajúcich po sebe idúcich mesiacov dosiahneš obrat 1 500 000,-
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Ahojte,
keď sa chcem dobrovoľne registrovať za platcu DPH napr. od 5.9.2006 tak musím uviesť v priláške svoj obrat za posledných 12 predchádzajúcich mesiacov? A platcom sa stávam dňom podpísania prihlášky? Viem, že Daňový úrad mi vystaví kartičku do 30 dní od registrácie, ale neviem, či tam bude ten dátum podpisu prihlášky, alebo iný. ďakujem :p
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Nie, na prihláške nemusíš uvádzať svoj obrat. Platcom sa stanete odo dňa, ktorý uvedieš v prihláške ako dátum registrácie. Kartičku vydajú napr. až 30.9., ale na internete bude, že ste platiteľmi od 5.9. - tak, ako ste podali prihlášku.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Super ) :p ďakujem veľmi pekne, ani nevieš, ako si ma potešila
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
alušik
Nie, na prihláške nemusíš uvádzať svoj obrat. Platcom sa stanete odo dňa, ktorý uvedieš v prihláške ako dátum registrácie. Kartičku vydajú napr. až 30.9., ale na internete bude, že ste platiteľmi od 5.9. - tak, ako ste podali prihlášku.
práve sa mi stalo (aj som kvôli tomu mala iný dotaz), že som prišla na toto: firma si 23.10. podala žiadosť o registráciu na platcu DPH. Od piatku 3.11.06 je na internete uvedená ako platca dph ale až od 24.11.06.
Volala som klientovi, nech si pozrie osvedčenie o pridelení IČ DPH, aký tam má dátum. či náhodou nie 24.10.06.

Podľa zákona je DU povinný registrovať žiadateľa do 30 dní od podania žiadosti. Ja si ale myslím, že ked ho už zaregistrovali, prečo tam dali odkladný účinok 3 týždne?
ked mi zavolá klient, dám vedieť, aký má dátum na osvedčení.
aký je váš názor na to, že registrácia je "vydaná" vopred?

dakujem
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
279191
Dobrý deň,


chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázku aké sú podmienky registrácie na DPHm, či skôr otázka je ešte možná dobrovoľná registrácia na DPH????


Za odpoveď vopred ďakujem
Áno je možná dobrovoľná registrácia za platiteľa DPH a správcovia dane nerobia s tým žiadne problémy, prieťahy...
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

aj som bola novú sro prihlásiť na DPH mesačného plátcu. odišla som z daňového a do hodinky mi pani volala, že mesačným plátcom DPH nemôžeme byť, lebo vraj nemáme obrat nad 10 milionov. To som na druhý deň poriešila a cez známu na daňovom som dosiahla mesačné plátcovstvo DPH, ale keď som si bola po kartičky dotyčná pani, ktorá ma presviedčala, že mesačné plácovstvo DPH u novovznuknutej sro nemôže byť povedala: Som teda zvedavá na tie obraty, či Vám to plátcovstvo DPH nezmeníme zo zákona. No čo poviete na jej prístup, jednala správne???
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ajacik
práve sa mi stalo (aj som kvôli tomu mala iný dotaz), že som prišla na toto: firma si 23.10. podala žiadosť o registráciu na platcu DPH. Od piatku 3.11.06 je na internete uvedená ako platca dph ale až od 24.11.06.
Volala som klientovi, nech si pozrie osvedčenie o pridelení IČ DPH, aký tam má dátum. či náhodou nie 24.10.06.

Podľa zákona je DU povinný registrovať žiadateľa do 30 dní od podania žiadosti. Ja si ale myslím, že ked ho už zaregistrovali, prečo tam dali odkladný účinok 3 týždne?
ked mi zavolá klient, dám vedieť, aký má dátum na osvedčení.
aký je váš názor na to, že registrácia je "vydaná" vopred?

dakujem
Tak toto ma trochu zarazilo. Keď som ja dávala prihlášku, mala som na nej uviesť dátum, od kedy sa chceme za platiteľa registrovať. Neuviedli tam náhodou taký dátum na žiadosti alebo tam neuviedli žiadny dátum? Lebo inak sa aj mne zdá tento postup veľmi zvláštny. V každom prípade by som si počakala na to, aký bude dátum uvedený na osvedčení o registrácii. Aj keď tu aj mne vzniká potom ďalší otáznik, pretože mne ten dátum na kartičke uviedli 31.5. ale na protokole o vydaní osvedčenia, ktorý sa na daňovom úrade podpisoval bol dátum, že sme platiteľmi od 3.5.
Naposledy upravil alušik : 08.11.06 at 06:09
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

toria
aj som bola novú sro prihlásiť na DPH mesačného plátcu. odišla som z daňového a do hodinky mi pani volala, že mesačným plátcom DPH nemôžeme byť, lebo vraj nemáme obrat nad 10 milionov. To som na druhý deň poriešila a cez známu na daňovom som dosiahla mesačné plátcovstvo DPH, ale keď som si bola po kartičky dotyčná pani, ktorá ma presviedčala, že mesačné plácovstvo DPH u novovznuknutej sro nemôže byť povedala: Som teda zvedavá na tie obraty, či Vám to plátcovstvo DPH nezmeníme zo zákona. No čo poviete na jej prístup, jednala správne???
Hm, opäť tomu ani ja veľmi nerozumiem. V žiadosti o registráciu bolo jedno políčko - Žiadate o zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac? Pracovník DÚ mi na toto povedal, že tam mám vypísať áno (keď chceme byť mesačnými platiteľmi) a výška obratu ho vôbec netrápila.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

§ 77
Zdaňovacie obdobie
.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.


...mne z toho vychádza, že pri registrácii môže byť zaregistrovaný iba ako štvrťročný platiteľ a až po uplynutí kal. štvrťroka môže žiadať o zmenu....teda, ak už na základe skutočného obratu je predpoklad obratu dostatočne vysokého pre dôvod zmeny
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
sta
Ahojte,
keď sa chcem dobrovoľne registrovať za platcu DPH napr. od 5.9.2006 tak musím uviesť v priláške svoj obrat za posledných 12 predchádzajúcich mesiacov? A platcom sa stávam dňom podpísania prihlášky? Viem, že Daňový úrad mi vystaví kartičku do 30 dní od registrácie, ale neviem, či tam bude ten dátum podpisu prihlášky, alebo iný. ďakujem :p
§4
5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

alušik
Nie, na prihláške nemusíš uvádzať svoj obrat. Platcom sa stanete odo dňa, ktorý uvedieš v prihláške ako dátum registrácie. Kartičku vydajú napr. až 30.9., ale na internete bude, že ste platiteľmi od 5.9. - tak, ako ste podali prihlášku.
Trochu nepresné závery, pozri § 4 / 5 , určite ak podám prihlášku 5.9., sa nestanem platiteľom od toho dátumu.

ajacik
práve sa mi stalo (aj som kvôli tomu mala iný dotaz), že som prišla na toto: firma si 23.10. podala žiadosť o registráciu na platcu DPH. Od piatku 3.11.06 je na internete uvedená ako platca dph ale až od 24.11.06.
Volala som klientovi, nech si pozrie osvedčenie o pridelení IČ DPH, aký tam má dátum. či náhodou nie 24.10.06.

Podľa zákona je DU povinný registrovať žiadateľa do 30 dní od podania žiadosti. Ja si ale myslím, že ked ho už zaregistrovali, prečo tam dali odkladný účinok 3 týždne?
ked mi zavolá klient, dám vedieť, aký má dátum na osvedčení.
aký je váš názor na to, že registrácia je "vydaná" vopred?

dakujem
Je vydaná v súlade so zákonom.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Paula

...mne z toho vychádza, že pri registrácii môže byť zaregistrovaný iba ako štvrťročný platiteľ a až po uplynutí kal. štvrťroka môže žiadať o zmenu....teda, ak už na základe skutočného obratu je predpoklad obratu dostatočne vysokého pre dôvod zmeny
§ 77
Zdaňovacie obdobie

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Ak v žiadosti o registráciu uvediem, že chcem byť mesačným plátcom, DÚ to musí akceptovať.

toria
aj som bola novú sro prihlásiť na DPH mesačného plátcu. odišla som z daňového a do hodinky mi pani volala, že mesačným plátcom DPH nemôžeme byť, lebo vraj nemáme obrat nad 10 milionov. To som na druhý deň poriešila a cez známu na daňovom som dosiahla mesačné plátcovstvo DPH, ale keď som si bola po kartičky dotyčná pani, ktorá ma presviedčala, že mesačné plácovstvo DPH u novovznuknutej sro nemôže byť povedala: Som teda zvedavá na tie obraty, či Vám to plátcovstvo DPH nezmeníme zo zákona. No čo poviete na jej prístup, jednala správne???
Ak chcem byť mesačným plátcom DPH, tak to tá pani na DÚ nijako neovplyvní. Aj keď budem dosahovať min. obrat, ak jej každý rok v decembri oznámim, že si na následujúci rok za zdaňovacie obdobie volím kal. mesiac.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Benka, ja som nerobila nejaké závery. Určite, keď prečítam zákon, tak mi to príde inak. Napísala som len reálnu skúsenosť s postupom daňového úradu...
Keby som robila závery podľa znenia zákona, tak potom aj kartičku - osvedečnie o registrácii mi mali v mojom prípade vystaviť s dátumom 3.5., keďže bol protokol s takým dátumom podpísaný na daňovom úrade.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
alušik
Benka, ja som nerobila nejaké závery. Určite, keď prečítam zákon, tak mi to príde inak. Napísala som len reálnu skúsenosť s postupom daňového úradu...
Keby som robila závery podľa znenia zákona, tak potom aj kartičku - osvedečnie o registrácii mi mali v mojom prípade vystaviť s dátumom 3.5., keďže bol protokol s takým dátumom podpísaný na daňovom úrade.
Reálna skúsenosť nesmie byť v rozpore so zákonom, ináč by sme mohli pochybovať o právoplatnosti takejto registrácie.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tak potom mi asi daňový úrad neprávoplatne vracia nadmerné odpočty.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR

Ak právoplatnosť nikto nenapadne ......
0 0
zuzla zuzla

zuzla je offline (nepripojený) zuzla

Mám otázku : Pri registrácii podľa dosiahnutého obratu, ako treba rátať 12 mesiacov?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Asi nerozumiem celkom Tvojej otázke. Akokoľvek - nejde o kalendárny rok od 1.1.-31.12., môže to byť akýchkoľvek 12 za sebou nasledujúcich mesiacov - to je kľudne napríklad aj od mája do mája.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

alušik
, môže to byť akýchkoľvek 12 za sebou nasledujúcich mesiacov - to je kľudne napríklad aj od mája do mája.
bez mája (ja len, keby niekto nepozorne čítal)
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Viera.M.
Áno je možná dobrovoľná registrácia za platiteľa DPH a správcovia dane nerobia s tým žiadne problémy, prieťahy...
Ale robia... Náš klient si pri registrácii novozaloženej spoločnosti zároveň požiadal o registráciu DPH a na DÚ mu povedali, že nie sú povinní ho zaregistrovať, lebo zákon o DPH hovorí o registrácii zdaniteľnej osoby a on, keďže nemal ešte žiaden obrat, nie sú povinní ho zaregistrovať. Zákon o DPH článok 3 ods. 1 znie: "Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti." Takže mu ešte poradili, nech si napíše čestné prehlásenie,že v najbližších dňoch bude obchodovať s firmami, ktoré sú platcami DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať