Zavrieť

Porady

lujza.j kolko máš rokov?rodičia boli kde ked si mal úraz?vedia o tom?
PatekAo Teraz mam 19,uraz sa mi stal počas reprezentovania školy,učiteľ išiel so mnou do nemocnice a potom prišiel otec,spravili mi vyšetrenia no nezistili nič,diagnozu mi povedali až po operazii o mesiac,ktora bola potrebna vlastne na diagnozu a popripade opravenia čo bolo zle,liečbu som mal asi pol roka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Dovolila by som si nesúhlasiť s predchádzajúcim názorom, že je nárok premlčaný.

    Subjektívna premlčacia doba je dvojročná ALE! a začatie jej plynutia sa určuje subjektívnou stránkou poškodeného, ktorá sa týka jedného z dvoch kritérií a to je

    a) vedomosti o škode, ktorú možno objektívne vyčísliť v peniazoch do takej miery, aby poškodený mohol svoj nárok na náhradu škody uplatniť aj na súde.

    To teda znamená, že ak mu diagnóza bola určená po operácii a liečenie trvalo ešte k tomu aj istý čas, táto jeho vedomosť o škode je daná vtedy, ak na základe lekárskeho posudku (ktorý je potrebný pri uplatení si náhrady škody) sa vyčísli škoda na zdraví podľa bodového ohodnotenia. Okamih vzniku škody = vedomosť poškodeného o tejto škode sa pritom nemusí zhodovať s okamihom škodnej udalosti. Je logické, že lekársky posudok sa vydáva po liečení a teda vtedy je len poškodený schopný si svoj nárok na súde uplatniť. Skôr si tento svoj nárok na súde uplatniť nemôže a teda jeho premlčacia doba začína plynúť až od toho okamihu ako je možné škodu vyčísliť (na základe lekárskeho posudku).

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    VANUSKA, PatekAo, korela, katka 23, taiko, mareko
    6
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    PatekAo Takže z mojej strany je všetko v poriadku? Je pochopiteľne že zareagovala takto že je neskoro,veď komu by sa chcelo vyplacať odškodne..Niekde som čital že za zlomenu ruku v škole dostal niekto 135 bodov..Je na to nejaka tabuľka ktoru by som si mohol pozrieť?
    AmmiS zákon č. 437/2004 Z.z., o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spol. uplatnenia, tabuľka je v prílohe č. I.
    PatekAo Ďakujem. A ako sa to boduje? Počita sa aj podvrtnutie klbu + nejake natrhnutie väzov + napriklad poranenie meniska liečenie napriklad operaciou ? alebo sa to všetko dava do hromady napriklad ako pretrhnutie alebo úplné odtrhnutie postranného kolenného väzu?
    korela Za zlomené pravé zápästie v r. 2003 bolo vyplatených z poisťovne cca 5000 korún. Úraz v trolejbuse, DPMB poistený, šofér asi s dispečingom hneď spísal zápis. Lekárom obodované až po "vyliečení", išlo o staršiu osobu, bolesť zápästia až do smrti.
    Iba toľko zo života, aby si mal predstavu o výške odškodnenia.
    AmmiS V dnešnej dobe je hodnota jedného bodu v lek. posudku podľa diagnozy € 15 (cca!, záleží, kedy sa úraz stal a aká je priemerná mesačná mzda zamestnanca národ. hospodárstva SR).
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Premlčacia doba je 2 roky od doby, kedy bola utrpená ujma na zdraví. V tvojom prípade čítam -Dg bola o mesiac neskôr a liečenie trvalo 1/2 roka. Liečenie do to nepočítaj (je to len odstraňovanie následkov ujmy na zdraví), Dg - je tiež irelevantná.
    Takže - pani pravdu povedala - po 2 rokoch je neskoro.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    PatekAo Ona mi totiž povedala,že to trebalo hlasiť 48 hodin od urazu.Tak či tak,uraz som mal 2.2.2012 takže o par dni to budu tie dva roky,bol som za lekarom a ten mi povedal že by s tym nemal byť problem,len poznamenal že nikto nepride za mnou zo školy a nebude mi chcieť vyplatiť odškodne sam od seba..Že si to musim žiadať ja sam..
    korela Začni konať. Nečakaj.
    AmmiS Tým tá pani pravdepodobne myslela oznámiť úraz (úrazy registrované a neregistrované), čo bolo povinnosťou školy, alebo organizátora. Takže nie tvoja povinnosť.
      zbaliť

    Mal som v škole uraz pred 2 rokmi,až teraz som sa dozvedel,že mam narok žiadať nejake odškodne.Dnes mi nejaka pani v škole povedala,že je už neskoro,čo s tym?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.