Zavrieť

Porady

Okno od suseda do nášho dvora?

Dobrý deň, pred piatimi rokmi sme kúpili rodinný dom. V susednom dome býval starý pán, po smrti ktorého minulý dom predali. Nový sused ma oslovil otázkou, či si do steny, ktorá je do nášho dvora môže urobiť 2 okná(predtým tam okná neboli) . Ubezpečoval ma, že budú z nepriehľadného skla. Ja som mu súhlas dala(ale len ústny - medzi nami). Po zrealizovaní jeho plánov - okná sú vo výške cca 1,6 m - bez stavebného povolenia, sme prišli na to, že okná sú síce z nepriehľadného skla, ale dajú sa naplno otvoriť, takže cez ne má celý náš dvor ako na dlani. Nakoľko sme týmto jeho počinom prišli o akékoľvek súkromie, zaujíma ma, či takto konať môže (asi áno, pretože domy sú od seba vzdialené 7,8 m),keďže okná sa dajú otvoriť naplno a či v záujme ochrany od neželaného výhľadu suseda do nášho dvora môžem postaviť napr. drevenú treláž, malú konštrukciu na vedenie popínavých rastlín, prípadne vysadiť stromy. Ak áno, je tam nejaká limitujúca vzdialenosť od spoločnej hranice pozemkov? Ešte chcem suseda osloviť so žiadosťou, aby zabezpečil, aby sa okná nedali otvárať, ale žiadnu nádej na dohodu tomu nedávam - môžem argumentovať tým, že na vybúranie okien potreboval stavebné povolenie a keďže toto nemal, tak je to vlastne načierno? Vopred ďakujem za odpoveď. Henrieta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    použi tkané tieniace siete, keď je plot susedov, skús či by nekúpil on alebo prispel, tuje môžeš vysadiť neskor
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    henrieta18 On má spodnú hranu okna vo výške cca 1,6 m,takže tie tieniace siete budú asi nanič . Hlavný problém je v tom, že on urobil tie okná tak, že nielen vidí do nášho dvora, ale aj nám do domu (keď večer svietime, vidí nám až do kuchyne. :-/ A on tam žiaden plot nemá, ten tam nebol, už keď sme dom kupovali. Je tam len "odkvapové pásmo" a potom hneď náš pozemok. Mne by v podstate to okno nevadilo ( veď som písala, že som mu dala súhlas),keby bolo neotvárateľné a nepriehľadné-čo aj je (čo je na druhej strane logika ohromná-urobí ho síce nepriehľadné, ale dá sa otvoriť dokorán...
    marjankaj Daj si aj ty v kuchyni nepriehľadné okno. A nebude ti čumieť do kuchyne.
    Alebo ty mu môžeš cez to okno pozerať na pozemok? Máš jeho súhlas?
    henrieta18 No, asi sme sa nepochopili. O akom súhlase hovoríš,keď zadná stena jeho domu je na spoločnej hranici pozemkov, v tej stene si urobil dve okná, síce s nepriehľadným sklom, ale plne otváravé. Cez tie okná vidí nielen na celý náš pozemok,ale cez okná obývačky až do kuchyne (našej). Takže ja vidím (z obývačky) akurát tak na stenu jeho domu. BTW on tie okná robil dodatočne na 60-ročnom dome,ktorý kúpil, bez stavebného
    povolenia.. A ešte detail-ja mám na kuchyni ,ktorá je orientovaná k druhému susedovi nepriehľadné, neotváravé okno, aj napriek tomu, že on tammá postavenú letnú kuchynku, takže nikomu do dvora nenakúkam.
    viktorviktor plne ťa chápem, že ti okná vadia, no okná sú aj k tomu aby sa vetralo, zrejme preto ich urobil a tiež pre svetlo. Odstránenie okien neustojí ani jeden z vás, je to na dlhé a neisté lakte.
    Najschodnejšie sa mi vidí postaviť transparent zo siete na hranici pozemku, proti tomu nebude namietať, koniec koncov čo by mu to pomohlo
    henrieta18 Vetrať a vetrať je rozdiel, viktor. Hlavne keď "vetrám niekomu do dvora".... Pre to, aby dostal svetlo do miestnosti som mu to dovolila. Len sa hrozím toho, že sa napríklad do domu nasťahuje niekto cudzí (ak by to predal - on to kupoval podľa jeho slov "aby upratal peniaze, nie aby tam išiel bývať") - cez okno sa úplne v pohode ktokoľvek dostane na náš pozemok. Asi ho vyzveme, aby si to ohradil . Nezabráni to vstupu, ale aspoň sťaží. Ešte by som sa chcela opýtať, či sú nejaké parametre na vzdialenosti napríklad treláže od jeho domu, alebo vysadenie stromov od jeho domu... Vopred ďakujem
      zbaliť

    veva125 je offline (nepripojený) veva125

    veva125
    zaujíma ma, či takto konať môže (asi áno, pretože domy sú od seba vzdialené 7,8 m)

    Ak su na prilahlych stenach domov okna - vzdialenost domov musi byt 7 metrov. Vy pisete 7,8m - ziaden Vas suhlas nepotrebuje.
    henrieta18 Ja som si to aj myslela, ako som povedala, vadí mi to, že sú plne otváravé, nie že tam sú. Ale asi sa budem musieť "brániť" tou pohľadovou clonou....

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Každý mi čumí do dvora, taký je údel bývať v meste. Teraz som to spočítal, môžu čumieť siedmi. Už som si zvykol, aby nečumeli musel by som postaviť 8m múr. Vidí sa mi to nerentabilné, tak to znášam. Skoro vôbec mi to nevadí, aj oni prestali čumieť. V tvojom prípade tam namontuj reflektor s priestorovým snímačom http://www.goled.sk/led-reflektor-30...ovym-senzorom/, keď sa okno pohne zasvieti reflektor. Argumentuj tým, že okná nemali byť otváracie a je to pre tvoju bezpečnosť.
    henrieta18 To sa mi páči :-D

    Okno od suseda do nášho dvora?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.