Zavrieť

Porady

Poznámky - účtovná závierka PO

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

poznamky_kryci_list_od_31_decembra_2013.pdf
- pri elektronickom posielani je toto ako formular, ktory sa vypíše na stánke FS

poznamky_tabulky_pracovna pomocka_od_31_decembra_2013.rtf
a toto je príloha, ktorá sa po vyplnení a uložení priloží ku kryciemu listu = formuláru a pošle sa to všetko spolu cez portál FS

zdroj: MF SR



Doplnenie:

17. Otázka:
Dajú sa podávať poznámky k účtovnej závierke elektronicky?
Odpoveď:
Áno, ale iba cez portál finančnej správy, nie cez e-DANE.
Osoby, ktoré sú povinné komunikovať elektronicky, podávajú účtovnú závierku iba elektronicky, t.j. súvahu, výkaz ziskov a strát a poznámky.
V elektronických formulároch sa nachádza len prvá strana poznámok. Ostatné strany poznámok musí účtovná jednotka pripojiť ako prílohu napr. v pdf formáte a zaslať spoločne aj s prvou stranou poznámok elektronicky
cez Katalóg elektronických formulárov, nie cez Všeobecné podania.

zdroj: Najčastejšie otázky a odpovede pri podávaní elektronických formulárov cez portál finančnej správy k 24.1.2014

Doplnenie c.2:

Opatrenie MF SR č. 4455/2003-92 ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na
zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva


§ 3

(7) V poznámkach sa uvádzajú informácie ustanovené v prílohe č. 3 a v prílohe č. 3a, pre ktoré má účtovná jednotka obsahovú náplň. V prílohe č. 3a sa ustanovuje na účely uvádzania číselných údajov v poznámkach tabuľková forma, pričom v nej uvádzané tabuľky sa začlenia do obsahovej náplne zostavovaných poznámok.
Naposledy upravil avalik : 12.02.14 at 23:25 Dôvod: doplnenie
MADMAZEL123 MADMAZEL123

MADMAZEL123 je offline (nepripojený) MADMAZEL123

Pochváliť
avalik ja to vidim odseknute :-( zeby nejaky format nastavit trebalo?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pochváliť
MADMAZEL123
avalik ja to vidim odseknute :-( zeby nejaky format nastavit trebalo?
podla mna mas ty nejako zvlastne nastavene zobrazenie - v akom programe to mas otvorene? robi ti to aj v normalnom zobrazeni ci len v nahlade?
0 0
MADMAZEL123 MADMAZEL123

MADMAZEL123 je offline (nepripojený) MADMAZEL123

Pochváliť
mam to otvorene v OpenOffice.mne to automaticky otvara cez tento program.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pochváliť
MADMAZEL123
mam to otvorene v OpenOffice.mne to automaticky otvara cez tento program.
tak si to otvor vo worde a porovnaj
0 0
MADMAZEL123 MADMAZEL123

MADMAZEL123 je offline (nepripojený) MADMAZEL123

Pochváliť
avalik ....uz to funguje..VELKE DAKUJEM :-)
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Pochváliť
Pozrela som si posledné prechodné ustanovenia a vychádza mi, že jediné čo sa nás netýka už za roku 2013 je delenie na mikro účtovné jednotky. Veľmi ma potešila vypustená časť o zdaniteľných obchodoch medzi spriaznenými osobami. To ma celkom zabíjalo .-). Už iba neobvyklé ZO. Celé vypustené B - to bol ako pokus FS o ochranu osobných údajov?
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Pochváliť
... ale zostali niektoré anomálie - deklaruje sa zníženie počtu tabuliek, ale v textovej časti poznámok zostali pôvodné kapitoly, napr.

- nie sú tabuľky s časovým rozlíšením na strane aktív ani pasív, ale v textovej časti sú
- nie je tabuľka o výnosoch pri aktivácii, ale v textovej časti to zostalo
- nie je tabuľka o tržbách v časti H, ale texte sa to má naďalej uvádzať
- v tabuľke 34 je už len informácia o nákladoch voči audítorovi, ale v texte treba uvádzať všetky významné položky nákladov...
- vypadli tabuľky o podsúvahových položkách, podmienených záväzkoch a majetku, ale v textovej časti to zostalo...

čiže takto vypadá v praxi "znižovanie administratívnej náročnosti" - naoko rozsah sa znížil, ale "vypustenému" sa treba venovať - aj keď už len v textovej časti....
0 0
rahama rahama

rahama je offline (nepripojený) rahama

Pochváliť
Mne sa zdá, že tabuľky (Príloha č.3a) sú už jasné , ale čo s prílohou č.3 ? To keby sme mali spracovať presne, tak je to román.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Pochváliť
V 2012 som mala poznámky spojené aj s textovou časťou, teraz prosím kde vezmem textovú časť - prílohu 3 - máte prosím link.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Pochváliť
Dobrý deň, prosím vás oddiel L až M, N - všetko o príjmoch štatutárov aj info o spriaznených obchodoch - všetko sa vymazuje... už sa nič nepíše - to fakt?
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Pochváliť
vyplňa sa len toto, čo tu pripla link avalik? nemáte niekto aj textovú časť vzor?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pochváliť
Chrusťa
vyplňa sa len toto, čo tu pripla link avalik? nemáte niekto aj textovú časť vzor?
klikni na opatrenie - je to link na cele znenie opatrenia vratane textovej casti poznamok
0 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
Pochváliť
Môžete mi prosím ešte poradiť, či si môžem tieto tabuľky čo sú uverejnené na MF aj podľa vlastného uváženia upraviť? Lebo napríklad mám tam tabuľku v časti I náklady, že to tam mám spojené napríklad náklady na audítora + ostatné náklady (opravy, udržiavanie) či to musím rozdeliť podľa tých zverejnených poznámok? Ďakujem
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pochváliť
kuravesele
Môžete mi prosím ešte poradiť, či si môžem tieto tabuľky čo sú uverejnené na MF aj podľa vlastného uváženia upraviť? Lebo napríklad mám tam tabuľku v časti I náklady, že to tam mám spojené napríklad náklady na audítora + ostatné náklady (opravy, udržiavanie) či to musím rozdeliť podľa tých zverejnených poznámok? Ďakujem
tabulky a ich obsah su dane, nemozes ich upravovat
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Pochváliť
Čiže sa do tých poznámok ani nedopisuje text, lebo za rok 2012 som to mala dopísané-konkrétne čo sa týkalo bližšieho popisu k tabuľkám?
0 0
Jana103 Jana103

Jana103 je offline (nepripojený) Jana103

účtovníčka a mzdárka a niekedy mám pocit, že aj dievča pre všetko :) ...viac
Pochváliť
V poznámkach sa uvádzajú informácie ustanovené v prílohe č. 3 a v prílohe č. 3a, pre ktoré má účtovná jednotka obsahovú náplň. V prílohe č. 3a sa ustanovuje na účely uvádzania číselných údajov v poznámkach tabuľková forma, pričom v nej uvádzané tabuľky sa začlenia do obsahovej náplne zostavovaných poznámok.

t.j. máš textovú časť a tabuľky začleníš do textu
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Pochváliť
Dobrý deň,
preposielam vyjadrenie z finančnej správy na môj dotaz, či môžem upravovať tabuľkovú časť poznámok doplnením textu do tabuliek podľa potrieb ...napr. pri nákladoch a výnosoch...

Dobrý deň,

účtovná jednotka pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky postupuje podľa Opatrenia MF SR č. 4455/2003-92. V zmysle § 1 ods. 6 a § 3 tohto opatrenia obsahové vymedzenie poznámok je uvedené v prílohe č. 3 a č. 3a. Vzory poznámok sa nachádzajú na stránke Ministerstva financií SR, link: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8655 len ako pracovná pomôcka, t.j. účtovná jednotka môže upraviť podľa svojich potrieb.
---
S pozdravom,
Alena Lečková




---
Ak chcete ohodnotit kvalitu mojej odpovede alebo si prezrieť históriu komunikácie, kliknite na linku:
https://podpora.financnasprava.sk/ti...sp5u1qb56yt17u
1 0
danula.s danula.s

danula.s je offline (nepripojený) danula.s

Pochváliť
Ľudia musí byť v poznámkach uvedené v záhlaví každej strany DIČ, alebo stačí len na krycom liste?
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Pochváliť
ja som uvádzala do záhlavia na každej strane poznámok, normálne v šablone som to nastavila ako "hlavička" uviedla som tam DIČ a Poznámky ÚČ POD 3-04
0 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
Pochváliť
A prosím, ten krycí list, keď budem posielať spolu s PDF súborom poznámok, musí byť tam aj podpisový záznam člena štatutárneho orgánu účtovnej jednotky alebo fyzickej osoby, ktorá je účtovnou jednotkou? (Lebo podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva a za zostavenie účtovnej závierky nemusí byť.) Lebo my podávame cez elektronickú značku podateľne, a neviem či to poslať bez podpisu alebo si to vytlačiť, podpísať, naskenovať a odoslať? Veľká vďaka...
0 0
Načítať ďalšie

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 14, Posledný príspevok: 14.02.14
  2. Príspevkov: 30, Posledný príspevok: 09.08.12
  3. Príspevkov: 16, Posledný príspevok: 01.12.05
  4. Príspevkov: 5, Posledný príspevok: 02.08.05
  5. Príspevkov: 7, Posledný príspevok: 16.11.04