Zavrieť

Porady

dědictví - Urbársky majetok

Dobrý den
Jsem české národnosti ročník 1967, trvale žijící také v ČR. Moji rodiče již zemřely. V součastné době bylo na slovensku zahájené dodatečné dědické řízení po mojí zesnulé babičce, které zemřela před mým narozením. Zjistila jsem že na jméno mojí babičky je několik VL na různé pozemky.Na dvouch VL je v poznámce" Urbársky majetok". Chtěla bych se zeptat zda mám také nárok na dědictví těchto pozemků? a zda mohu tyto pozemky prodat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Áno, máte nárok na podiely na nehnuteľnosti, ktoré boli vo vlastníctve vašej babičky. Po dedičskom konaní budete napísaná ako podielový spoluvlastník vy miesto nej (vlastne medzi všetkých priamych potomkov sa tento jej podiel rozdelí). Môžete predať svoj podiel, ak pôjde o prevod osobe blízkej, nemusíte ponúknuť spoluvlastníkom z LV svoj podiel (predkupné právo). Ak predáte inej osobe ako blízkej, mali by ste ponúknuť predávaný podiel najprv spoluvlastníkom. Ak neponúknete, môže spoluvlastník (ktokoľvek z LV) napadnúť vašu zmluvu o prevode do 3 rokov. Ak tak neurobí, zmluva ostáva platná.



    Doplňujem odpoveď:

    Vyššie uvedené platí pre spoluvlastníctvo vašej babičky k nehnuteľnosti, ktorá nepatrí do pozemkových spoločenstva (v zmysle 97/2013 z.z.,).

    V prípade, že sa stanete spoluvlastníčkou podielu v pozemkovom spoločenstve, do 2 mesiacov je vašou povinnosťou pristúpiť k zmluve o pozemkovom spoločenstve.

    § 9 ods. (3) z. č. 97/2013 Z.z., "Nadobúdateľ vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti vstupuje do práv a povinností člena spoločenstva v rozsahu nadobúdaného podielu a je povinný do dvoch mesiacov odo dňa nadobudnutia vlastníckeho práva pristúpiť k zmluve o spoločenstve."
    Naposledy upravil AmmiS : 25.01.14 at 20:44

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... AmmiS, draik tu http://www.porada.sk/t231105-mozem-s...omazdenia.html
    tvrdí niečo iné o predkupnom práve: "Posledná novela zákona o PS zrušila povinné predkupné právo ostatných spoluvlastníkov."
    Pozrel som si tiež novelizáciu, je to tam. Takže ako to vlastne je ??? Je rozdiel medzi pasienkovým a urbárskym spoločenstvom ?
    AmmiS Áno je to pravda, v § 9 ods. 7 zákona č. 97/2013 Z.z., o pozemkových spoločenstvách stanovil možnosť a nie povinnosť ponúknuť prostredníctvom výboru na predaj ostatným spoluvlastníkom svoj podiel pred predajom tretej osobe. Jedna výnimka "pokiaľ nejde o prevod podľa § 11 ods. 2"

    Čo znamená, že vlastníci podielov spoločnej nehnuteľnosti majú predkupné právo k tým podielom spoločnej nehnuteľnosti, ktoré spravuje fond (SPF). Fond spravuje podiely spoločnej nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu. (§ 10 ods. 1)

    Za pozemky vo vlastníctve štátu sa považujú pozemky uvedené v § 16 ods. 1 písm. a), § 14 ods. 1 zákona 180/1995 Z.z., a nehnuteľnosti uvedené v § 17 z. č. 229/1991 Z.z..

    Preto doplňujem moju skoršiu odpoveď.

    dědictví - Urbársky majetok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.