Zavrieť

Porady

Úrok z omeškania výpočet

Zdravím, potrebujem poradiť ako mám správne počítať úrok z omeškania pri podávaní návrhu na vydanie platobného rozkazu. 22.10.2012 sme podpísali dohodu, kde bolo uvedené, že dlžník má splácať 650€ sumou minimálne 50€ každý mesiac od 8.11.2012 Jedinú splátku vo výške presne 50€ zaplatil dlžník 8.2.2013 Odvtedy až do dnešného dňa je stále dlžný ešte 600€ Takže otázky.

1. ako mám počítať úrok z omeškania? (počas dlžoby sa menila výška úroku ale zrejme by sa to nemalo vzťahovať na tento prípad, podľa toho čo som sa dočítal)
2. do kedy ho mám počítať?
3. V tlačive Platobný rozkaz je len jeden riadok s kolonkami pre úrok z omeškania. Ako to mám teda vpylniť ak by platilo, že úrok sa počíta aj z 650 a potom z 600€?
4. trovy konania pri platobnom rozkaze sú 6% zo zostatkovej sumy čiže 36€?

Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je to trochu zložitejšie o to, že išlo o splátky. Úroky počítať nemusíš, vždy sa napíše len výška istiny a za ňou "s úrokom omeškania x % od dátumu y do zaplatenia.
    Napr. bez splátok by to bolo:
    Vzhľadom na uvedené navrhujeme, aby súd vydal tento
    rozsudok :
    Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľovi 650€ s úrokom omeškania 8,75 % od 8.11.2012 až do zaplatenia.

    Výška úrokov je určená Nariadením vlády č. 87/1995 a základnou úrokouvou sadzbou ECB.

    Pri splátkach je každá splátka akoby samostaný dlh, tak sa aj vymáha. Mohli ste sa aj dohodnúť, že ak ti niektorú splátku nezaplatí, môžeš žiadať splatenie celého dlhu (§ 565 obč.z.). Pri splátkach teda napíšeš:

    Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľovi
    - 50€ s úrokom omeškania 8,75 % od 8.11.2012 až do zaplatenia
    - 50€ s úrokom omeškania 8,75 % od 8.12.2012 až do zaplatenia
    - 50€ s úrokom omeškania 8,75 % od 8.1.2013 až do zaplatenia
    - 50€ s úrokom omeškania 8,75 % od 8.2.2013 až do zaplatenia
    - 50€ s úrokom omeškania 8,75 % od 8.3.2013 až do zaplatenia
    - 50€ s úrokom omeškania 8,75 % od 8.4.2013 až do zaplatenia
    - 50€ s úrokom omeškania 8,50 % od 8.5.2013 až do zaplatenia
    ... ďalej 8,5 %až po zmenu úrokov
    - 50€ s úrokom omeškania 8,25 % od 8.12.2013 až do zaplatenia
    ... pokračuješ zatial stále 8,25 % ... ak sa nezmení sadzba ECB
    Naposledy upravil Mária27 : 27.01.14 at 12:44
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Puntino Ďakujem. Čiže ja ani nemám v návrhu žiadať o vyplatenie sumy 600€ alebo môžem žiadať tentoraz o vyplatenie celej sumy? A toto spresnenie napíšem len pri úrokoch z omeškania potom? A ako potom vyplním úrok v tlačive tu https://www.justice.gov.sk/Formulare...e-rozkazy.aspx
    Mária27 Ak ste nemali zmluvne dohodnuté, že pri meškaní splátky by si mohol žiadať vyplatenie celej sumy, žiadaj len tých 50€ za každý mesiac až do podania žaloby, plus tie úroky ako som ti napísala. Úroky sa vypočítajú až po zaplatení istiny, teraz nevieš, ako dlho to ešte bude. Zvyšný dlh budeš žiadať potom, ak ti to nevyplatí normálne.
    Puntino Čítal som niečo takéto "Pozor, ak záväzkový vzťah vznikol pred 1. februárom 2013, výška úrokov z omeškania sa riadi podľa predpisov účinných k 31. januáru 2013 aj za dobu omeškania po 31. januári 2013!" na tejto stránke http://www.najpravo.sk/clanky/od-8-m...omeskania.html Neznamená to, že úrok bude na všetko 8,75%?
    Mária27 .
    No teraz som si všimla ten rozdiel, idem to skúmať.
    Od 1.2.2013 sa základná úroková sadzba ECB nezvyšuje o 8% ale o 5% = zmena nariadenia vlády (§ 3).
    Je tam však § 10c, v ktorom sa hovorí, že ak záväzkový vzťah vznikol pred 1.2.2013, úrok sa počíta ako 31.1.2013.
    Predchádzajúce dve zmeny (§ 10a + § 10b) hovorili, ak k omeškaniu došlo pred zmenou ...
      zbaliť

    Úrok z omeškania výpočet

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.