Zavrieť

Porady

Dužstevný byt a nárok bývalého manžela na 1/2 bytu

S bývalým manželom nebývame od roku 1995 v spoločnej domácnosti a od roku 1997 sme rozvedený. Majetkovo sme neboli vysporiadaný . Máme byt od BD ale nie v osobnom vlastníctve. Nájomnici sme spoločne zapísaný na BD. Chcela by som aby bol byt prevedený len na mňa ako na jediného nájomcu. Bývalý manžel požaduje vysokú sumu za to, že by podpísal zmluvu o tom aby sa byt previedol len na mňa. Od roku 1995 ako opustil spoločnú domácnosť do dnešného dňa sa nepodieľal na financovani bytu. Má aj v takomto prípade stále nárok na 1/2 bytu ? Informovala som sa aj na BD na sposob prevedenia na moje meno. Je to vcelku jednoduché len je potrebný overený podpis bývalého manžela a ten bez vyplatenia sumy to nepodpiše.
Naposledy upravil jež : 27.01.14 at 06:46 Dôvod: rozširenie otázky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Simona123 je offline (nepripojený) Simona123

    študentka práva, 3.ročník Bc. ...viac Simona123
    Presne tento problém riešim s dvoma rodinami + to rieši advokát protistrany , máte výhodu v tom, že býv. manžel u vás nebýva ani neplatí - tzn. že ešte stále existuje spoločný nájom manželov - podajte návrh na súd na zrušenie spoločného nájmu manželov z dôvodu, že býv. manžel sa v byte nezdržiava ani neplatí polovicu za nájom. Návrh sa dá nájsť hocikde na nete.

    Na BD vám nepovedia nič podstatné - ja som sa tam v KE stretla s takym pristupom že som skoro išla za predsedom so sťažnosťou. Ešte jedna vec - riešte to čím skôr, pretože ak dôjde k splateniu anuity a byt bude aj v katastri napísaný na vás oboch v podiele 1/2 , tak to sa už bude len velmi ťažko riešiť...
    jež ďakujem, popozerám sa po tom návrhu na nete. Špatne sa mi to rieší lebo som pracovne v Brne a domov do Brezna chodím málo. Ale poriešiť to musím. Chcem to poriešiť už len koli deťom. Bývalý manžel by chcel aby sa byt predal a jasné peniaze aby sa rozdelili. Jedno z jeho reišen. Jana

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Manžel je dobre informovaný o svojich právach. Najskôr treba zrušiť spoločný nájom bytu - dohodou alebo súdom - a určiť, komu zostane členský podiel a nájom v družstevnom byte. Družstevný byt má hodnotu (teda členské práva) má hodnotu rovnú trhovej hodnote rovnakého bytu vo vlastníctve. Po zrušení spoločného nájmu bude treba druhého manžela vyplatiť.

    Môžete to urobiť aj tak, že členské práva prevediete na niekoho celkom iného za cenu bytu a samozrejme mu byt odovzdáte ako družstevný. Potom si peniaze môžete podeliť - aj so zohľadnením prípadného splácania anuity.

    Dužstevný byt a nárok bývalého manžela na 1/2 bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.