Zavrieť

Porady

Opatrovanie rodica,opatrovatelsky prispevok-rady a skusenosti

Rozhodla som sa zalozit tuto temu,verim, ze pomoze mnohym, ktori sa ocitli v situacii, ze sa musia postarat "celodenne" o svojho choreho clena rodiny.Dostat radu,pochopenie a vysvetlenie od pracovnikov na uradoch je asi nemozne...

Tiez teraz riesim situaciu, ze sa musim vzdat svojej doterajsej prace,prestahovat matku ku mne a zostat s nou doma,nakolko kvoli chorobe nemoze zostat sama.

A co dalej?
Nakolko zostanem tym padom bez prace a bez prijmu,vraj mam narok na opatrovatelsky prispevok...ktory nakoniec ani urady nemusia schvalit, nakolko matka je chodiaca.Urady maju na rozhodnutie az 60 dni.
Na UPSVAR mi povedali, ze vyska prispevku sa pohybuje 60-200 €, zavisi od dochodku rodica, zdravotneho stavu a od diagnozy.
Z rozhovorov s ludmi,ktori tiez opatrovali clena rodiny som sa dozvedela, vraj dostavali okolo 70 €.

To z toho ma opatrovatel, ktory sa chce zachovat k rodicom zodpovedne a nechce zatazit stat a hodit svojich rodicov do nejakeho ustavneho zariadenia, ci domova dochodcov prezit???
Asi je pre stat vyhodnejsie dotovat rozne, zvacsa sukromne zariadenia pre dochodcov a chorych ludi,ako odmenit opatrovatelov za ich 24 hodinou pracu aspon minimalnou mzdou...

Ako utecha vraj ma posluzit predsa dochodok rodica. Uff! To vari slovenski dochodcovia maju take vysoke dochodky, ze uzivia nielen seba,ale aj opatrovatela?
Alebo sa rata s tym, ze ten dochodca nepotrebuje jest,pit,rozne hyg.potreby,pomocky, platit energie,zaplatit si lieky, ci cesty k lekarom?

Chcela by som poprosit o skusenosti a rady, co je pre opatrovatela najvyhodnejsie.

- prihlasit sa na urad prace? Na nete som citala, vraj je lepsie sa prihlasit iba na soc.poistovnu a urad prace vynechat.Nielen kvoli neustalym "papierovackam",ale aj kvoli tomu, ze obmedzuje opatrovatela si privyrobit nejake peniaze.

- zamestnat sa cez mestsky/obecny urad ako opatrovatel? Vraj je to financne ovela vyhodnejsie
- dalsia moznost, ktora sa mi naskytla je zamestnat sa na dohodu. Zamestnavatel by mi vysiel v ustrety, ze by som robila iba v case,kedy by ma dokazal niekto doma zastupit,aby som mamu nemusela nechat samu doma.


Este stale plati to, ze dohodar si musi platit sam ZP a nema narok na nic, tj. stravne, ani priplatky za nocne, ci sviatky? Ani sa mu praca na dohodu nezaratava do dochodku?


Prosim ludi, ktori vedia poradit z osobnej skusenosti ako si v danej situacii poradili a zaroven prosim odbornikov Poradakov,aby pomohli radami ohladom zakonov a institucii.
Starych ludi pribuda, snad kazdy z nas sa ocitne v situacii, kedy bude musiet riesit,ako sa postarat o nasich rodicov. Verim, ze si v tejto teme poradime navzajom
Usporiadat
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Ked mamu prepustili z nemocnice s poznamkou "Nutna celodenna 24 hodinova starostlivost", tiez som zistoval. Veobecny lekar musel vystavit zdravotny posudok, s tym som zasiel na Urad prace a rodiny, nafasoval formulare a vypytoval sa. Keby som vsetko splnil, aj tak ziaden prispevok nedostanem, pretoze mama ma s vdovskym taaakyyy vysokyyy dochodok, ze si musi opatrovnika platit sama.
Ked to uz bude nezvladnutelne, dam ju do seniorhauzu, potom stat bude ochotny priplacat cele stovky...
0 0
Lele77 Lele77

Lele77 je offline (nepripojený) Lele77

Dobrý deň,
riešim aktuálne všetko ohľadom ZŤP, pretože môj otec zostal po ťažkom úraze doma a potrebuje asistenciu. Keďže nikdy predtým sme nič takéto neriešili, musela som si naštudovať a prečítať všetko od toho ako si vybaviť preukaz, na čo máme nároky a medzi iným aj ako vybaviť opatrovateľský príspevok pre moju mamu, ako člena rodiny. Veľmi sa mi páčil tento článok, tak možno niekomu pomôž tiež.. https://ridop.sk/narok-na-opatrovatelsky-prispevok/ . Je tam celkom prehľadne zhrnuté ako sa dá vybaviť, aj niečo o tom aká by mala byť výška príspevku a samozrejme na čo všetko sa treba pripraviť, keď sa niekto rozhodne o príspevok požiadať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať