Zavrieť

Porady

dodatocne dedicske konanie

Dobry den,
mam jednu otazku..
Chcem si kupit pozemok na ktorom su zomrelí vlastnici, mali 4 deti z toho je jeden zijuci potomok, dalsi potomok nemal nikokoho a dasli dvaja su mrtvi ale su tam zijuce deti potomkov, takze v suhrne zije syn a vnucata zomrelych vlastnikov.. Ten zijuci syn vsak ma 87 rokov a vtravel ze on uz nechce otvarat ziadne dodatocne dedicske konanie, takze moja otazka je ci mozu poziadat aj vnucata zomrelych vlastnikov o dodatocne prejednanie dedicstva..
Dakujem
3 komentárov     zbaliť
LukyKs Tí zomretí boli vlastníci a nebolo po nich dedičské ???????

Lebo nejako ne capisto prečo píšeš o dodatočnom dedičskom / resp. o novoobjavenom dedičstve ?
maaato tak niektori pozostali nemaju ani umrtny list ani vobec nic, pretoze vraveli ze niekedy neboli taketo problemy s pozemkami a podla pravnika od roku 1905 musel mat kazdy zomreli robene dedicske konanie ale mohlo byt zastavene pre nemajetnost
luja5 Matričné doklady sa dajú získať, len s tým môžu mať pozostalí spojené starosti a výdavky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Kto ten pozemok užíva? Ten 87 ročný by za odmenu (kúpu) mohol dať vyjadrenie, že nemá nič voči vydržaniu v zmysle § 63 notárskeho poriadku (zákon 323/1992) :
    1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Ak chcú predať.
    Podľa otázky mám dojem, že iba zadávateľ by chcel kúpiť.
    luja5 Otázka znela, či môžu požiadať o prejednanie dedičstva. A môžu. To, či ostatní by ne/chceli predať, nevieme. Ja mám skôr dojem, že zadávateľ sa pýtal preto, aby zistil, či má pre neho význam osloviť aj vnúčatá (možno už prvé bude súhlasiť), keďže jediného žijúceho priameho potomka už oslovil. A význam to pre neho má. Ako to dopadne, je už o niečom inom.
    marjankaj Veď v pohode.
    Ale ak to dedičstvo prededia, tak si možno dedičia nájdu výhodnejšiu ponuku.
    luja5 Však v pohode, však dopadnúť to môže všelijako. Nemusí mať záujem o prededenie ani jedno z vnúčat. Alebo možno budú niektorí dediči radi, že sa dostanú k peniazom za niečo, čo by sa im možno nepodarilo len tak predať a pôjdu do prededenia. A možno bude mať o to jeden z dedičov záujem a dediči uzavrú dedičskú dohodu a ten jeden dostane všetko, ale nepredá. A možno... Veď ako som napísala, ako to dopadne, je už o niečom inom.
    maaato tak ja som si najskor obehal aj ziveho aj vnucata, kazdy vravel ze to mozem kludne odkupit, len problem v tom ze jediny zijuci potom uz nikam nechce chodit, je len doma, takze kludne mozu poziadat o dodatocne dedicske konanie aj vnucata? a potom ked sa bude prejednavat dedic.konanie, tak je ozne ze povereny notar pride k zijucemu dedicovi aj osobne pretoze nechce dat splnomocnenie ani svojmu synovi, ze on uz chce mat pokoj..
    marjankaj Načo tam ten notár príde? Na štamprlík?
    maaato Ten 87rocny pan uz nikam nechodi a nechce dat ani splnomocnenie, takze v ramci dedicskeho konania ci by dokazal prist k nemu domov..Ved na podpis pri dedicskom konani..
    maaato tak neviem teda
    luja5 V odpovedi som napísala, že môžu, tak na Tvoju podotázku doplním, že kľudne môžu. Nezáleží na tom, či dedič, ktorý o to požiada, je potomkom, alebo prapotomkom (vnúčaťom) po poručiteľovi a nemusí mať k tomu súhlas ďalších dedičov. Ten, kto sa rozhodne podať súdu návrh na prejednanie novoobjaveného dedičstva s oznámením okruhu dedičov, by však mal informovať všetkých týchto dedičov, teda aj 87-ročného pána, že takýto návrh ide podať.
    Dedičské konanie by bolo v réžii notára, záležalo by na ňom, akým spôsobom a v akých lehotách by s dedičmi komunikoval. Pri neúčasti ktoréhokoľvek zo zistených dedičov (alebo jeho zástupcu) na dedičskom pojednávaní však notár nemôže ukončiť dedičské konanie vydaním dedičského osvedčenia.
    maaato ok,takze to som pochopil, vsetci to chcu predat, nakolko je tam len mala ciastka, takze to jeok, a estejedna otazka k tomu, na parcele je uvedena jedna pani,ktora je uz mrtva, nakontaktoval som sa na jej dceru, tanema problem s dedicskymani s odpredajom, ale ma brata a o nom nevie nic ani kde byva, co v takomto pripade, ak nedokazeme najst jedneho z dedicov?
    luja5 Sestra oznámi notárovi údaje, ktoré vie (dátum a miesto narodenia brata, príp. aj jeho celé rodné číslo...) a ostatné by už bolo v réžii notára, respektíve súdu. Buď by notár zistil miesto pobytu brata (notár má možnosti obrátiť sa na príslušné inštitúcie), alebo ak by sa to ani notárovi nepodarilo, postup by bol podľa § 468 OZ (= na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada; jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť).
      zbaliť

    dodatocne dedicske konanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.