Zavrieť

Porady

Daň a znalecký posudok pri prevode vlastníctva bytu

ale potrebovala by som poradiť. Kupujeme byt a počuli sme, že vraj je VŽDY potrebný znalecký posudok - vraj sa z toho platí daň - je to pravda?
Takže sa neplatí zo skutočne zaplatenej sumy za byt?
Naposledy upravil Darana : 28.03.06 at 12:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Myslím, že áno. Zákon o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností §4 hovorí, že základom je dohodnutá cena, najmenej však všeobecná hodnota nehnuteľností stanovená podľa osobitného predpisu. Podľa toho predpisu to znalec ohodnotí a podľa toho sa zdaňuje ak je predajná cena nižšia.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Vy ako kupujúci si starosti so znaleckým posudkom nerobíte, len ak by ste ho potrebovali z nejakého dôvodu Vy. Napríklad pre stanovenie hodnoty v prípade, že by ste byt obstarávali prostredníctvom úveru. Banka potom vyžaduje znalecký posudok. Inak je to podľa mňa problém predávajúceho, či ho potrebuje alebo nie.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Keby to tak bolo , tak by znalci mali istotne viac práce. Pokiaľ viem, tak robia ohodnotenie bytu len v prípadoch , že kupujúci si vybavuje úver v banke. Ale pre samotný predaj a kúpu už nie.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Mimochodom myslím, že ani predávajúci by tento znalecký posudok už nepotreboval. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti bola myslím zrušená.

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    To fakt? Akože ja za to, že nadobudnem nehnuteľnosť štátu neplatím nič? To je supééér! Ale ste ma potešili ... Takže potom sa platí len!? daň z nehnuteľností?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    A ty by si este chcela niečo štátu platiť za to, že si kupuješ byt a budeš mať kopec výdavkov na jeho obstaranie? To je zlaté...
    Daň z nehnuteľnosti - to už je potom o inom. Tá sa platí mestu každý rok. A platí sa za to, že nehnuteľnosť vlastníš.

    Darana je offline (nepripojený) Darana

    som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac Darana
    alušik
    A ty by si este chcela niečo štátu platiť za to, že si kupuješ byt a budeš mať kopec výdavkov na jeho obstaranie? To je zlaté...
    Daň z nehnuteľnosti - to už je potom o inom. Tá sa platí mestu každý rok. A platí sa za to, že nehnuteľnosť vlastníš.
    No, tak som to myslela.... platíme mestu každý rok hovoríš, to znamená, že to nie je ako pri iných daniach, že dajmetomu ju musíš zaplatiť do 6 dní od kúpy alebo tak ....?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Darana
    No, tak som to myslela.... platíme mestu každý rok hovoríš, to znamená, že to nie je ako pri iných daniach, že dajmetomu ju musíš zaplatiť do 6 dní od kúpy alebo tak ....?
    Po nadobudnutí nehnuteľnosti (potom, čo dostaneš potvrdenie o vklade do katastra nehnuteľností) poutekáš na miestny úrad, kde vyplníš také tlačivko, že si nadobudla nehnuteľnosť. MÚ si Ťa zaeviduje a potom ti každý rok bude posielať srdečný pozdrav vo forme daňového výmeru na Tvoju nehnuteľnosť, ktorú potom budeš musieť v stanovenej lehote uhradiť.

    Ale nenechaj si pokaziť radosť z kúpy nového bytu takýmito malichernosťami (tá daň z nehnuteľností nie je horibilná čiastka).

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    alušik
    Mimochodom myslím, že ani predávajúci by tento znalecký posudok už nepotreboval. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti bola myslím zrušená.

    Myslíš dobre, na prevod nehnuteľností uskutočnený po 1.1.2004 sa táto daň nevzťahuje. Dobieha iba na prevody uskutočnené pred týmto termínom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.