Zavrieť

Porady

Diéty a 183 dní SZČO

SZČO vykonáva prácu zväčšej časti roka v zahraničí. Potrebuje ponížiť ZD, tak chce si vyúčtovať diéty. Chcem sa opýtať, či je pravda, že môže iba 183 dní účtovať diéty.... je potom chápaný ako rezident danej krajiny(nemá tam trvalý pobyt)???

Našla som, že ak je viac ako 183 dní, tak môže si uplatniť iba 4€/deň. Je možné urobiť to, aby som si účtovala diéty len napr.: 170 dní a zvyšok nie (potom by som mohla mať sumu stravného danej krajiny)?
Ide o to, že SZČO fakturuje slovenskej s.r.o., ale vykonáva pre nich práce v Nemecku, čiže ak prekročí tých 183 dní, nemôže si uplatniť stravné 45€/deň?

Iný prípad je, ak szčo pracuje v rôznych krajinách a ani v jednej krajine nie je dlhšie ako 183 dní, takže tam je ta asi jedno, uplatní si stravné danej krajiny.
Skúste ma nasmerovať
Prosím
Naposledy upravil nikula : 06.02.14 at 10:44
Usporiadat
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Poradí niekto????
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Prosím pekne o odpovede??? Môžem urobiť tak, že nebudem si nárokovať všetky dni, ale iba tých 170 dní, aby nebol problém....
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

tých 183 dní zdržiavania sa v inom štáte - tam by už mala vzniknúť stála prevádzkareň. Teda by mal byť človek nahlásený a viacmenej spadať daňovo aj pod finančnú správú toho štátu v ktorom sa zdržiava viac ako 183 dní.
To ani ne je o tom či si môžeš uplatniť stravné iba na 170 dní. Rozoberali sme to tu už viackrát a je tu pricapený v tejto téme aj usmernenie z FS

http://www.porada.sk/t233197-pracovn...usku-szco.html

http://www.porada.sk/t234006-kde-zap...rovatelka.html
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Ja sa chcem len na margo uvedeného spýtať, ak niekto vie, kde v zákone je obmedzená dĺžka pobytu v zahraničí v nadväznosti na uplatnenie týchto výdavkov (myslím tým stravné). Hľadala som, ale nenašla. Je niekde striktne stanovené, že živnostník si nesmie uplatniť zahraničné stravné za viac ako 183 dní. Prečo nie? Ak tu má trvalý pobyt? A čo potom kamionisti alebo lodníci - živnostníci? Takmer všetci si uplatňujú stravné a dovolím si tvrdiť, že väčšina z nich za viac ako 183 dní. Alebo pre nich to neplatí?

To že sa môže považovať za daňového rezidenta v inom štáte s tým podľa mňa nijako nesúvisí. Veď ak tu má trvalý pobyt, tak by mal podávať DP z celosvetových príjmov tu na Slovensku. A príjmy, ktoré má zo zahraničia môžu byť zdanené tam.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Žanetka súhlasím s tebou v tej téme Pracovná cesta v Rusku -SZČO je pricapené stanovisko z finančnej správy. Niekoľko rokov dozadu -viac menej každý rok, keď som sa pýtala daň. kontroly nikto na to nechcel odpovedať. Všetci sa prikláňali k tomu, že je to potrebné zdaniť v Nemecku resp. v inom štáte a tu to napr. vyňať.
Toto je prvé stanovisko, ktoré je ale riadne striktné. Myslím, že aj tak to každí urobí podľa vlastného uváženia.
Na daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, ktorého miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, je v zahraničí, sa nevzťahuje ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov v tom zmysle, že sa u neho nejedná o pracovnú cestu, a teda si v daňových výdavkoch nemôže uplatňovať počas výkonu svojej činnosti výdavky na stravovanie, ubytovanie, cestovné a nevyhnutné výdavky (cestovné náhrady) ako pri vykonanej pracovnej ceste.
Takémuto daňovníkovi patrí vynaložené stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov za každý odpracovaný deň vo výške stanovenej zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, v súčasnej dobe 4 eurá za jeden odpracovaný deň.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať