Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na manželku, ak je osoba so zdravotným postihnutím a poberá invalidný dôchodok. Má manžel nárok na odpočet celej NČ?

Manželka poberá invalidný dôchodok, je zdrav.poistih. na 75%, poberá invalidný dôchodok vo výške 300eur mesačne. Na DU mi povedali, že nemá nárok na NČ, nakoľko má vyšší príjem z dôchodku. Ale z blogu p.Mihála som sa dočítala, že nárok na NČ má : "manželka je občanom so zdravotným postihnutím (je invalidná podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne) alebo občanom s ťažkým zdravotným postihnutím (má preukaz ŤZP vydaný úradom práce, soc. vecí a rodiny)."Pri invalidite nie je dôležité, či manželka poberá invalidný dôchodok - ale či je invalidná a má k tomu rozhodnutie Sociálnej poisťovne alebo preukaz ŤZP" Z toho vyplýva, že by si živnostník mal uplatniť celú NČ na manželku, že?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Áno - má nárok na nezdanitenú časť základu dane na manželku ... ale! Ak berieme len ten dôchodok 300 mesačne (to ešte nevieme o iných príjmoch) - tak jej nezdaniteľná čast výjde 135 eur. Toto si manžel môže uplatniť (samozrejme tiež len, ak nemá vysoký príjem ).
    ak má manželka vyšší príjem z dôchodku - tak NČZD na manželku = 0
    andre111 ďakujem. Zmiatla ma veta: "Pri invalidite nie je dôležité, či manželka poberá invalidný dôchodok - ale či je invalidná a má k tomu rozhodnutie Sociálnej poisťovne alebo preukaz ŤZP"

    Nezdaniteľná časť na manželku, ak je osoba so zdravotným postihnutím a poberá invalidný dôchodok. Má manžel nárok na odpočet celej NČ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.