Zavrieť

Porady

Narok na dedicstvo

zomrel nevlastny bratanec,jeho mama a moj otec boli nevlastni surodenci,ktori uz tiez zomreli,nie su uz ziadni najblizsi pribuzni okrem mna,mam narok na dedicstvo?nebol zenaty,nemal deti,ani surodencov,zil len s mamou,ale ta uz velmi davno zomrela,odvtedy zil len sam,zavet sa nenasla,pohreb som mu vystrojila ja,moj otec a jeho mama mali vlastnu mamu a nevlastneho otca
Naposledy upravil janica111 : 12.02.14 at 22:26
marjankaj Určite je to tvoj ujo? Nie bratranec?
marjankaj No veď preto.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by ste aj mali spoločných pokrvných starých rodičov (aspoň jedného), dediť by mohla zo zákona v štvrtej skupine len tvoja matka (teta potomka), nie ty ako bratranec.
    Ak dedičstvo stojí za to, vezmi si právnika a dokazuj, že si s bratrancom viedol aspoň rok (aj v deň jeho smrti) spoločnú domácnosť v zmysle § 115 obč. zákonníka. Nemuseli ste spolu bývať, len spolu hospodáriť.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janica111 Z toho vyplyva,ze na dedicstvo narok nemam.Takze pripadne statu???Statu alebo dedine ,v ktorej byval???Na koho by som sa mala obratit v pripade zaujmu o odkupenie jeho domu?
    Mária27 bývali to krajské úrady, teraz sa musíš poopytovať, lebo to stále menia ...
    janica111 dakujem moc
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Prichádza do úvahy dedenie v tretej prípadne štvrtej skupine. Alebo štát.


    § 475
    (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
    (2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

    § 475a
    Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.


    -----------------------------------------

    Občiansky súdny poriadok
    § 175t
    (1) Ak je dedičstvo predlžené a ak nedôjde k dohode podľa § 175p, môže súd uznesením nariadiť likvidáciu dedičstva. Rozhodne o tom aj bez návrhu. Rovnako súd postupuje, ak štát navrhol likvidáciu dedičstva preto, že veriteľ odmietol prijať na úhradu svojej pohľadávky vec z dedičstva.
    (2) O nariadení likvidácie vydá súd uznesenie, v ktorom vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v lehote, ktorú v uznesení určí, a upozorní ich, že pohľadávky, ktoré nebudú pri likvidácii uspokojené, zaniknú. Toto uznesenie vyvesí na úradnej tabuli súdu.
    (3) Len čo uznesenie o nariadení likvidácie dedičstva nadobudlo právoplatnosť, nepostupuje sa už podľa § 175p až 175s.
    § 175u
    (1) Likvidáciu dedičstva súd vykoná speňažením všetkého poručiteľovho majetku. Súdny komisár je povinný postupovať s náležitou starostlivosťou tak, aby majetok speňažil za cenu, za ktorú sa rovnaký alebo porovnateľný majetok za obdobných podmienok obvykle predáva.
    (2) Pri speňažovaní majetku súdny komisár koná za účastníkov konania vo vlastnom mene. O každom speňažovaní majetku súdny komisár informuje účastníkov konania a prihliada na ich výhodnejšie návrhy na speňažovanie majetku.
    (3) O majetku poručiteľa, ktorý sa nepodarilo takto speňažiť, rozhodne súd, že pripadá štátu s účinnosťou ku dňu smrti poručiteľa.
    § 175v
    (1) Súd vykoná rozvrh výťažku speňaženia majetku poručiteľa (ďalej len „výťažok“) medzi veriteľov.
    (2) Z výťažku uhradí súd postupne pohľadávky podľa týchto skupín:
    a) náklady poručiteľovej choroby a primerané náklady jeho pohrebu, trovy konania a splatné výživné,
    b) dlžné dane a poplatky,
    c) ostatné pohľadávky.
    (3) Ak úhrn pohľadávok prevyšuje v prvej skupine výťažok, uhradia sa tieto pohľadávky pomerne. Obdobne sa postupuje v ďalších skupinách, pričom však v skupine c) sa uhradia pred ostatnými pohľadávkami pohľadávky zabezpečené obmedzením prevodu nehnuteľností alebo záložnými právami.
    (4) Právoplatným skončením likvidácie zaniknú proti dedičom neuspokojené pohľadávky veriteľov. Ak však vyjde najavo ďalší poručiteľov majetok, rozdelí ho súd veriteľom do výšky ich neuspokojených pohľadávok bez zreteľa na tento zánik. Ak zostane majetkový prebytok, prejedná ho súd ako dedičstvo.
    Naposledy upravil marjankaj : 27.02.14 at 13:27
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka (1) ale ona nie je súrodenec.....a nevieme,či s ním žila v spoločnej domácnosti......
    (2)nie je jeho dieťaťom
    veď ona ani nie je pokrvná príbuzná......
    marjankaj Už som sa zbadal. Opravil som.
    Ako to že nie je pokrvná príbuzná? Veď museli mať spoločnú babku alebo dedka.
    Ale je pravda že nejde o príbuzenstvo v priamom rade.
    kopretinka nemuseli........každý prišiel do manželstva s vlastnými deťmi...napr......aký vzťah je medzi bratancami,ktorých rodičia neboli pokrvní príbuzní?
    marjankaj I tak še dá.
    Zadávateľka by to mala upresniť. Ale aj tak jej to zrejme nepomôže.
    Toto bolo "ukážkové" zadanie. Najprv bolo treba zistiť, či je to bratranec alebo strýko. Neviem načo tu radím, keď neviem kto je kto? Zadávateľke je to predsa jasné, tak prečo nie aj mne?
    kopretinka je to dobre domotané
    marjankaj Áno je to domotané. V česku to majú inak definované a aj tak si to pletú.
    Vlastní
    Polorodí
    Nevlastní.

    Podľa mňa ak nemajú spoločného ani jedného rodiča, tak nejde o súrodencov. Aj keby sa ich rodičia zosobášili.
    http://slovnik.azet.sk/pravopis/slov...s%C3%BArodenec

    Alebo súrodenci by mali mať spoločnú aspoň matku.
    Lebo Matka je vždy istá, čo sa o otcovi povedať nedá. Aj keď v dnešnej dobe umelého oplodnenia ani to zrejme neplatí. No zákon asi trochu pokrivkáva za pokrokom vedy.
    A to už nehovorím o adopcii.
    kopretinka áno,aj ja si myslím....ale ak dôjde k osvojeniu,tak potom je dieťa vlastné,a má nárok dediť.Kým som dopísala,tak si doplnil,môj koment je k tomu,že sa nejedná o súrodencov,ak nemajú spoločného rodiča.
    marjankaj Áno dediť má právo. Ale na transplantáciu asi vhodné nebude. Ani ako darca krvi. Záleží v akej oblasti sa to bude aplikovať.
    kopretinka ale zadávateľka sa nepýta na transplantáciu no pekne sme si podebatili
    marjankaj No veď ja viem. Ale neviem ako vníma rozdiel medzi vlastným a nevlastným súrodencom.
    kopretinka podstatné nie je to,ako to ona vníma,ale ako to vníma zákon....a ako to bude vnímať notár
    marjankaj A nakoniec sa na dedičskom pojednávaní zistí, že ujo(bratranec) napísal závet. A bude po Kačinej svatbe.
    marjankaj Ale ten notár predsa bude mať presnejšie informácie, ako to uviedla tu na porade.
    marjankaj No rodinné vzťahy môžu byť veľmi komplikované. A nielen v osadách.
    http://inej.unas.cz/zajimavosti/1dedecek.html
    kopretinka bože
      zbaliť

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    štátu. A prihlás si svoju pohľadávku (pohrebné trovy) do dedičstva.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.