Zavrieť

Porady

Garazove statia zapisane na liste vlastnictva ako nebytove priestory

Zdravim poradaci,

zaujima ma vas pohlad na vec. Ak nieco je oznacene ako garazove statie, teda na zemi vymalovane pruhy, nema sa to v katastri evidovat ako nebytovy priestor - garaz. Tu snad budete so mnou suhlasit.

Co ale v tom pripade, ak kataster naozaj eviduje garazove statie ako nebytovy priestor a pritom skutocnost je ina? A ze babo rad

Vdaka za kazdy postreh

EDIT: 17.2.2014 15:00

Geneza a zhrutie diskusie:

1. Na samom zaciatku nasej problematiky je bytovy, ktory ma na LV uvedenych 51 bytov a 44 garazi-nebytovych priestorov

2. Dalej v problematike vystupuje kolaudacne rozhodnutie z 03/2005, v ktorom pod nasim domom bola koladovana garaz so 44 garazovymi statiami. Dom ma stale 51 bytov a 44 NP zapisanych na LV.

3. Po oboznameni sa s rozsudkom NS SR č. č.10/Sžr/88/2011, ktorym sa sud stotozinil s nazorom zalovaneho (kataster), ze garazove statia nie su predmetom evidovania v katastri nehnutelnosti, sme podali ziadost o opravu chyb v katastralnom operate podla § 59 katastralneho zakona, ku ktorej sme prilozili kopiu koladucneho rozhodnutia (kuk kataster, bolo to inak skolaudovane)

4. Kataster nam oznamil, ze zacal konanie o oprave chyby, kde toho popisal vela, no podstata je ta, ze toto konanie zamietne ako neopodstatnene (oficialne este nevydal rozhodnutie k dnesnemu dnu), pretoze neexistuje chyba medzi zapisom v katastri a listinami predlozenymi na zapis. Cudujme sa spolu tvrdeniu katastra, ze kolaudacne rozhodnutie do katastra nikto nikdy nevlozil, preto nie je co opravovat. Kataster zaroven tvrdi, ze 44 NP bolo zapisanych na zaklade zmluvy o vystavbe nasho bytoveho domu, kde su naozaj takto aj uvedene, slovom, textom "nebytove priestory (garazove boxy v suterene domu)".

5. Kataster zaroven odporucil vlozit kolaudacne rozhodnutie do katastra zaznamom, tak sme podali navrh na zaznam, ku ktoremu sme opat prilozili kolaudacne rozhodnutie (o tomto kataster ku dnesnemu dnu nerozhodol)

6. V oznameni o zacati konania kataster tvrdi, ze ku kolaudacnemu rozhodnutiu na zapis zaznamom je nutne predlozit aj technicke podklady, na zaklade ktorych budu prepocitane spoluvlastnicke podiely (asi mal namysli iba garaze)
7. ..... cakame na zapis kolaudacneho k nasmu LV.
Naposledy upravil jefrey.mayer : 17.02.14 at 13:03
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V katastri môže byť evidovaný jeden nebytový priestor pre spoločné garáže, kde každý spoluvlastník alebo nájomca užíva vyhradenú časť.
Môže tam však byť evidovaná budova so samotnými garážmi alebo garážovými státiami ako nebytovými priestormi v budove.
Niektoré garážové státia nie sú garážami z bezpečnostných dôvodov, z dôvodu prístupu k spoločným zariadeniam (vedeniam, potrubiam ) ...
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
jefrey.mayer jefrey.mayer

jefrey.mayer je offline (nepripojený) jefrey.mayer

Suhlasim s Tvojou prvou vetou. Mierne ju poopravim: jedna sa o jednu podzemnu garaz, v ktorej su tieto garazove statia. Nie su v spoluvlastnictve - nie je to spolocny nebytovy priestor v zmysle 182/1993.

Tie statia maju svojeho vlastnika, avsak ten vlastnik ma tieto statia zapisane na LV ako samostatne garaze - nebytove priestory
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Myslím, že je to v poriadku. Je to skoro to isté, ako keby si vlastnil garáž. Rozdiel je len v tom, že v prípade garáže existuje aj zvislá stena. Pri garážovom státí si v podstate vlastníkom príslušných metrov štvorcových, ktoré to státie zaberá. Tak ako keby si bol vlastníkom pozemku o rozlohe 20 m2. Tu je vlastníctvom presne vymedzená plocha z celkového priestoru. Keby tam boli aj steny, tak by si bol vlastníkom nebytového priestoru s rovnakou rozlohou a rovnakým podielom na spoločných priestorov, akurát tvoj majetok by bol ohraničený tými stenami a garážovou bránou. Takto je tvoj majetok ohraničený označením na podlahovej ploche. Tá plocha je len tvoja.

Vrátim sa späť k vete z tvojho prvého príspevku:
"Ak nieco je oznacene ako garazove statie, teda na zemi vymalovane pruhy, nema sa to v katastri evidovat ako nebytovy priestor - garaz. Tu snad budete so mnou suhlasit."

Nesúhlasím s tebou. Prečo by to nemalo byť označené ako nebytový priestor. Dom pozostáva z bytov, nebytových priestorov, spoločných priestorov, spoločného zariadenia a spoločných častí. Garážové státie, ak je v niekoho konkrétnom vlastníctve, tak môže byť jedine nebytový priestor. Asi ťa irituje to slovo "priestor". Tento priestor nemusí byť ohraničený pevnými hranicami - stenou.

Ale uveď, čo vlastne chceš vedieť, lebo nevidím žiadnu konkrétnu otázku alebo problém. Aká je skutočnosť, ak uvádzaš, že je iná? Nie si vlastníkom toho státia? Ak si zapísaný v katastri, tak si vlastníkom. Skutočnosť je taká, ako je zapísaná v katastri.
Naposledy upravil Chobot : 13.02.14 at 14:53
0 0

Chobot
Myslím, že je to v poriadku. Je to skoro to isté, ako keby si vlastnil garáž. Rozdiel je len v tom, že v prípade garáže existuje aj zvislá stena. Pri garážovom státí si v podstate vlastníkom príslušných metrov štvorcových, ktoré to státie zaberá. Tak ako keby si bol vlastníkom pozemku o rozlohe 20 m2. Tu je vlastníctvom presne vymedzená plocha z celkového priestoru. Keby tam boli aj steny, tak by si bol vlastníkom nebytového priestoru s rovnakou rozlohou a rovnakým podielom na spoločných priestorov, akurát tvoj majetok by bol ohraničený tými stenami a garážovou bránou. Takto je tvoj majetok ohraničený označením na podlahovej ploche. Tá plocha je len tvoja.
Myslis si zle. Co sa tyka vlastnictva, nemozes povedat "je to skoro to iste". Ked bude premyslat kazdy takto, bude tu vladnut anarchia. Pozrime sa teda, co hovori zakon:

§ 2 ods. 3) zákona 182/1993 Z.z.
Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu
.

Plocha nie je predmetom vlastnictva. Predmetom vlastnictva su byty a nebytove priestory... teda miestnosti alebo subory miestnosti.

Chces teda povedat, ze na zemi vymalovane ciary ohranicuju miestnost? To snad nie a ani zo zartu.

Vrátim sa späť k vete z tvojho prvého príspevku:
"Ak nieco je oznacene ako garazove statie, teda na zemi vymalovane pruhy, nema sa to v katastri evidovat ako nebytovy priestor - garaz. Tu snad budete so mnou suhlasit."

Nesúhlasím s tebou. Prečo by to nemalo byť označené ako nebytový priestor. Dom pozostáva z bytov, nebytových priestorov, spoločných priestorov, spoločného zariadenia a spoločných častí. Garážové státie, ak je v niekoho konkrétnom vlastníctve, tak môže byť jedine nebytový priestor. Asi ťa irituje to slovo "priestor". Tento priestor nemusí byť ohraničený pevnými hranicami - stenou.

So mnou suhlasit nemusis. Ale snad budes suhlasit s katastrom a pripadne aj s najvyssim sudom (10/Sžr/88/2011):

Katastralny bulletin 3/2001 otazka c. 34

Garážové státia nie sú predmetom evidovania v katastri nehnuteľností. Podľa § 118 ods. 2 Občianskeho zákonníka predmetom občiansko-právnych vzťahov môžu byť tiež byty a nebytové priestory. Podľa § 2 ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov nebytovým priestorom sa rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie, napr. garáž. Nebytový priestor - garáž ako reálna časť bytového domu je samostatným predmetom vlastníckeho práva, je samostatnou vecou v právnom zmysle a teda i predmetom evidovania v katastri nehnuteľností. Citovaný zákon upravuje spôsob a podmienky nadobudnutia vlastníctva bytov a nebytových priestorov. Podľa nášho právneho názoru "garážové státia" z hľadiska vlastníckeho práva, napr. v zmluve o výstavbe domu stavebníkmi, je možné riešiť formou podielového spoluvlastníctva na nebytovom priestore - garáži v dome a k nemu zodpovedajúci podiel na spoločných častiach a spoločných priestoroch v dome a na pozemku.

Takze podla teba priestor nemusi byt ohraniceny? Povedz mi teda, kde vidis priestor ked sa pozries na zem a vidis tam dve ciary vymedzujuce plochu na parkovanie.

Ale uveď, čo vlastne chceš vedieť, lebo nevidím žiadnu konkrétnu otázku alebo problém. Aká je skutočnosť, ak uvádzaš, že je iná? Nie si vlastníkom toho státia? Ak si zapísaný v katastri, tak si vlastníkom. Skutočnosť je taká, ako je zapísaná v katastri.
Otvoril som diskusiu a polozil som otazku, co s tym, ak kataster eviduje garazove statie ako nebytove priestory.

Skutocnost je to, co je realny stav veci. Ak je v nejakej evidenci uvedene, ze Janko Mrkvicka je zena, este to neznamena, ze zenou skutocne je.

SKUTOCNOST (inak aj REALITA) je ta, ze pod domom mame JEDNU garaz a v nej su statia. V katastri na LV je pod nasim domom X garazi ako nebytovych priestorov. TOTO je ta chyba a ja by som chcel vediet ci sa s tym uz niekto stretol.
0 0
Chobot Chobot

Neviem o čo ti ide. V praxi je to bežné, že aj garážové státia sú predmetom vlastníctva a sú zapísané na LV ako nebytový priestor. Ak chceš príklad, tu je jeden - a to som len náhodou vybral objekt, v ktorom viem, že sú takéto státia. Môžem ti ich nájsť aj viac.

Je to skutočnosť, či s tým súhlasíš alebo nie.

Stále neviem, v čom spočíva tvoj problém. Si vlastníkom takéhoto státia?
Alebo ťa štve, že iní vlastnia takéto státie? Núti ťa niekto odkúpiť si státie?

Ak si presvedčený, že je to v rozpore so zákonom, daj podnet na súd. Nás nemusíš presviedčať, že je to v rozpore so zákonom.
Naposledy upravil Chobot : 13.02.14 at 22:24
0 0

Chobot,
garazove statie mozu byt sice predmetom vlastnictva, ale iba ako sucast jednej nehnutelnosti - garazi, kde mas podiel 1/XXX na tejto nehnutelnosti - garazi. To v praxi znamena, ze mas spoluvlastnicky podiel na jednom nebytovom priestore - garazi.

Presne si uviedol LV ako by to malo byt SPRAVNE zapisane :

Ad1) V tom LV mas zrejme namysli "Priestor c. 2 - 1". Tak je to spravne, je to IBA JEDEN priestor, JEDNA nehnutelnost, JEDNA garaz a celkovej vymere (zrejme) 377,740 m2.

Ad2) Tento JEDEN priestor ma 120 spoluvlastnikov, co mas vyjadrene pri kazdom vlastnikovi spoluvlastnickym podielom 1/120.

Ad3) Vlastnik, ktory tam ma uvedene, ze je majitelom garazoveho statia, jemu realne nepatria tie dve ciary na zemi. Jemu patri spoluvlastnictvo na danom nebytovom priestore - garazi. To je vyjadrene tym 1/120. Na zaklade zmluvy (kupnej, darovacej, ...) mu prislucha parkovat na stati s nejakym oznacenim.

Na nasom LV to chceme mat zapisane presne tak, ako to maju na tomto LV.

Pretoze (ak v nasej garazi mame 44 tychto stati):

Ad1) My to mame oznacene ako Priestor c. 2 - 1, Priestor c. 2 - 2, Priestor c. 2 - 3, ... , Priestor c. 2 - 44. Kazdy tento priestor ma vymeru cca 13 m2.

Ad2) Kazdy tento priestor ma spoluvlastnicky podiel 1/1 !!! Teda patri iba jednemu vlastnikovi.

Ad3) Vsetky tieto priestory maju spoluvlastnicky podiel na celom dome (teda spol. priestoroch, zariadenia, pozemku) !!! Vyjadreny plochou toho statia voci suctu ploch bytov a NP, napr. 13000/3000000.

Chapeme sa dufam uz, ze na Tvojom LV je to jeden priestor, ktory ma 120 spoluvlastnikov a u nas to je 44 priestorov, ktore maju 44 vlastnikov?

A teraz ta pointa:

1. Na tvojom LV ma podla 182/1993 kazdy NP 1 hlas!!! Teda cela garaz ma jeden hlas a tych 120 spoluvlastnikov ma spolu jeden nerozdielny hlas.

2. Na nasom LV ma podla 182/1993 kazdy NP tiez 1 hlas !!! Teda 44 nebytovych priestorov, 44 hlasov. Kazdy vlastnik toho garazoveho statia ma jeden hlas a toto je nespravne.

Predstavme si, ze by si v tej garazi niekto na zem vymaloval nie 44 ciar ale 144 a dal si ich zapisat ako nebytove priestory. Potom bude mat aj 144 hlasov?!

Toto chcem vediet, ci sa s tym uz niekto stretol, dufam, ze si uz rozumieme. Neber ma osobne Chobot, nebojujem proti Tvojmu nazoru, bojujem za to, aby majitel nejakych pomyselnych dvoch ciar na zemi nemal hlas na schodzi, lebo mu neprislucha podla zakona, hoci zapis v katastri je taky aky je a je nespravny.
1 0
Chobot Chobot

Už chápem o čo ide. Z pôvodného zadania som asi zle pochopil.

Cez víkend skúsim pozrieť nejaké objekty, kde tiež majú garážové státia, ako to majú zapísané v katastri.
Naposledy upravil Chobot : 14.02.14 at 10:21
0 0

Vyborne, sme zladeni

Mozno takych objektov najdes mnoho, ktore to maju spravne zapisane tak, ako si prilozil to LV z Ruzinova.
Ale takych LV ako mame my, zrejme vela nenajdes Ja viem uz len o jednom a je to obdobny dom na nasom sidlisku, ktory mal rovnakeho developera ako nas dom.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jefrey.mayer
Chobot,
garazove statie mozu byt sice predmetom vlastnictva, ale iba ako sucast jednej nehnutelnosti - garazi, kde mas podiel 1/XXX na tejto nehnutelnosti - garazi. To v praxi znamena, ze mas spoluvlastnicky podiel na jednom nebytovom priestore - garazi.

Presne si uviedol LV ako by to malo byt SPRAVNE zapisane :

Ad1) V tom LV mas zrejme namysli "Priestor c. 2 - 1". Tak je to spravne, je to IBA JEDEN priestor, JEDNA nehnutelnost, JEDNA garaz a celkovej vymere (zrejme) 377,740 m2.

Ad2) Tento JEDEN priestor ma 120 spoluvlastnikov, co mas vyjadrene pri kazdom vlastnikovi spoluvlastnickym podielom 1/120.

Ad3) Vlastnik, ktory tam ma uvedene, ze je majitelom garazoveho statia, jemu realne nepatria tie dve ciary na zemi. Jemu patri spoluvlastnictvo na danom nebytovom priestore - garazi. To je vyjadrene tym 1/120. Na zaklade zmluvy (kupnej, darovacej, ...) mu prislucha parkovat na stati s nejakym oznacenim.

Na nasom LV to chceme mat zapisane presne tak, ako to maju na tomto LV.

Pretoze (ak v nasej garazi mame 44 tychto stati):

Ad1) My to mame oznacene ako Priestor c. 2 - 1, Priestor c. 2 - 2, Priestor c. 2 - 3, ... , Priestor c. 2 - 44. Kazdy tento priestor ma vymeru cca 13 m2.

Ad2) Kazdy tento priestor ma spoluvlastnicky podiel 1/1 !!! Teda patri iba jednemu vlastnikovi.

Ad3) Vsetky tieto priestory maju spoluvlastnicky podiel na celom dome (teda spol. priestoroch, zariadenia, pozemku) !!! Vyjadreny plochou toho statia voci suctu ploch bytov a NP, napr. 13000/3000000.

Chapeme sa dufam uz, ze na Tvojom LV je to jeden priestor, ktory ma 120 spoluvlastnikov a u nas to je 44 priestorov, ktore maju 44 vlastnikov?

A teraz ta pointa:

1. Na tvojom LV ma podla 182/1993 kazdy NP 1 hlas!!! Teda cela garaz ma jeden hlas a tych 120 spoluvlastnikov ma spolu jeden nerozdielny hlas.

2. Na nasom LV ma podla 182/1993 kazdy NP tiez 1 hlas !!! Teda 44 nebytovych priestorov, 44 hlasov. Kazdy vlastnik toho garazoveho statia ma jeden hlas a toto je nespravne.

Predstavme si, ze by si v tej garazi niekto na zem vymaloval nie 44 ciar ale 144 a dal si ich zapisat ako nebytove priestory. Potom bude mat aj 144 hlasov?!

Toto chcem vediet, ci sa s tym uz niekto stretol, dufam, ze si uz rozumieme. Neber ma osobne Chobot, nebojujem proti Tvojmu nazoru, bojujem za to, aby majitel nejakych pomyselnych dvoch ciar na zemi nemal hlas na schodzi, lebo mu neprislucha podla zakona, hoci zapis v katastri je taky aky je a je nespravny.
Logické, či nelogické?

120 miest na státie, 120 hlasov. Plus 60 bytov, 60 hlasov, spolu 180 hlasov.

A teraz nech sa hlasuje o úvere pre zateplenie domu.

120 miest na státie, 1 hlas. Plus 60 bytov, 60 hlasov, spolu 61 hlasov.

Inak dopadne, že?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

My máme pod domom (v suteréne) garážové státia také ako vy. Predávajú sa ako samostatné garáže a tak sú aj uvedené na LV.Vedľa sú garážové státia na dvore, zakryté jednou strechou (ihriskom) aj s prístupovou cestou k nášmu domu (suterénu).
Dnes ti predajú garážové státie aj na ulici (napr. v Rači). Už vybetónovaná plocha je stavba a vždy je na niečo určená.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Práve to Mária. Že dnes ti predajú, čokoľvek, aj stoličku pod r...., že?

Toj bolo v novinách, televíznych, že predali stavbu bielych, aj s čiernymi ...
0 0

sito

Logické, či nelogické?

120 miest na státie, 120 hlasov. Plus 60 bytov, 60 hlasov, spolu 180 hlasov.

A teraz nech sa hlasuje o úvere pre zateplenie domu.

120 miest na státie, 1 hlas. Plus 60 bytov, 60 hlasov, spolu 61 hlasov.

Inak dopadne, že?
Odkedy ma "miesto na statie" hlas? Je to byt? Nie je. Je to nebytovy priestor? Nie je. Tak preco tak tvrdis?
Ak narazas na pomer hlasov (uver na zateplenie sa schvaluje 2/3 vacsinou) tak je jedno, ci ratas 2/3 zo 180 alebo zo 61. Stale je to len pomer, podiel hlasov na celku.
Prave ten celok je problem, vid moja prva veta
0 0

Mária27
My máme pod domom (v suteréne) garážové státia také ako vy. Predávajú sa ako samostatné garáže a tak sú aj uvedené na LV.Vedľa sú garážové státia na dvore, zakryté jednou strechou (ihriskom) aj s prístupovou cestou k nášmu domu (suterénu).
Dnes ti predajú garážové státie aj na ulici (napr. v Rači). Už vybetónovaná plocha je stavba a vždy je na niečo určená.
Nevidim problem v tom, aby si niekto kupil garazove statie. Ved je to uplne legitimne a nikto Ti ho zadarmo asi neda.
Vybetonovana plocha je stavba, moze byt. A je ta plocha aj nebytovy priestor?
Stale sa tocime dookola - garazove statie, alebo parkovacie statie NIE JE nebytovy priestor a nema co robit na LV zapisany ako nebytovy priestor.
Ak sa garazove statia predava ako garaz, vidim v tom bordel a nepochopenie pojmov a definicii. Nech ti niekto preda garaz ako garazove statie, ale nech Ti to nezapisu do LV ako nebytovy priestor
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

My máme garážové státia pod domom zapísané v katastri takto:
1-345.jpg  
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Nedávno sa tu na porade riešila daň z nehnuteľnosti pre garážové státie, našla som teraz odkaz http://poradna.hnonline.sk/otazka/ak...i#.Uv4HcfvIeB8.
Aj z iných odkazov som pochopila, že ak sú garážové státia v bytovom dome, tak sa posudzujú ako nebytový priestor, ak sú však mimo bytových domov, tak sa posudzujú ako samostatné stavby hromadných garáži alebo samostatne stojace garáže. Podľa toho sa aj zdaňujú daňou z nehnuteľnosti. Prvé ako nebytové priestory v dome, druhé sadzbou dane zo stavieb určenou správcom dane pre garáže. Možno aj tento pohľad ti pomôže pri posúdení, prečo je to tak.
0 0
Chobot Chobot

jefrey.mayer
Chobot,

...

Takže ide o to hlasovanie a pomer hlasov. To môže byť problém nielen u teba a nie len v prípade garážových státí. V objekte - bytovom dome, kde mám garáž, je 60 bytov a 150 garáží. Niektoré vlastníci bytov sú aj vlastníkmi garáží, ale v podstate platných hlasov "garážnikov" je podstatne viac. Takže ak by chceli, tak garážnici teoreticky poľahky prehlasujú vlastníkov bytov - napr. neschválenie zatepľovania. Našťastie zatiaľ vždy sa dospelo k nejakej rozumnej dohode (napr. ak sa menili garážové brány, tak sa na to poskladali garážnici, aby zbytočne nezaťažili FO celého domu.
0 0

Žabinka
Vidim, ze tam mate niekolko nebytovych priestorov, tvrdis ze su to garazove statia. Realne su to teda statia, teda na zemi vymalovane pruhy v tej spolocnej garazi, alebo ma kazda ta garaz vlastnych vchod a 4 steny (teda 3 a jedna je vchod)? Su pod domom alebo na urovni terenu? Bo na liste je zapisane prizemie.
0 0

Kvaka
Nedávno sa tu na porade riešila daň z nehnuteľnosti pre garážové státie, našla som teraz odkaz http://poradna.hnonline.sk/otazka/ak...i#.Uv4HcfvIeB8.
Aj z iných odkazov som pochopila, že ak sú garážové státia v bytovom dome, tak sa posudzujú ako nebytový priestor, ak sú však mimo bytových domov, tak sa posudzujú ako samostatné stavby hromadných garáži alebo samostatne stojace garáže. Podľa toho sa aj zdaňujú daňou z nehnuteľnosti. Prvé ako nebytové priestory v dome, druhé sadzbou dane zo stavieb určenou správcom dane pre garáže. Možno aj tento pohľad ti pomôže pri posúdení, prečo je to tak.
A ak hovorime o sadzbe dane, ktora sa vyrubuje za statie (podla NP) nema to ziadnu spojitost s tym, ze podla 182/1993 ma NP iba jeden hlas.

Do oblasti uctovnictva a dani prilis nevidim, ale ak sa na garazove statie podla prislusnych predpisov vztahuje sadzba ako za nebytovy priestor, tak to bude asi spravne

No predmetom diskusie nie su dane, ale prave to, ze statie nema byt NP a ani mu neprislucha hlas na schodzi.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

jefrey.mayer
Žabinka
Vidim, ze tam mate niekolko nebytovych priestorov, tvrdis ze su to garazove statia. Realne su to teda statia, teda na zemi vymalovane pruhy v tej spolocnej garazi, alebo ma kazda ta garaz vlastnych vchod a 4 steny (teda 3 a jedna je vchod)? Su pod domom alebo na urovni terenu? Bo na liste je zapisane prizemie.
Je tam 12 garážových státí, pod úrovňou terénu.. Sú to iba vyznačené miesta.. Na LV sú aj poschodia posunuté: 1 p. je vlastne prízemie, čiže 1 podlažie.. 2 p. je 1 poschodie, čiže 2 podlažie..
0 0

Chobot
Takže ide o to hlasovanie a pomer hlasov. To môže byť problém nielen u teba a nie len v prípade garážových státí. V objekte - bytovom dome, kde mám garáž, je 60 bytov a 150 garáží. Niektoré vlastníci bytov sú aj vlastníkmi garáží, ale v podstate platných hlasov "garážnikov" je podstatne viac. Takže ak by chceli, tak garážnici teoreticky poľahky prehlasujú vlastníkov bytov - napr. neschválenie zatepľovania. Našťastie zatiaľ vždy sa dospelo k nejakej rozumnej dohode (napr. ak sa menili garážové brány, tak sa na to poskladali garážnici, aby zbytočne nezaťažili FO celého domu.
Este otazka na Teba.... Chapem spravne, ze tam mate iba jednu garaz a ta ma 150 garazovych stati?
Mate to takto zapisane aj na LV, ze ide o jeden nebytovy priestor, ktory ma 150 spoluvlastnikov?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať