Zavrieť

Porady

Môže si manžel uplatniť 500 eurovú nezdaniteľnú časť?

Môže si manžel uplatniť 500 eurovú nezdaniteľnú časť z príjmu z prenájmu bytu, ak podľa BSM sme obaja vlastníci bytu, ale na daňovom úrade som sa registrovala ako prenajímateľ iba ja?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 nesúhlasím, 500 € si môžu uplatniť obaja manželia, pokiaľ prenajímaný majetok patrí do BSM, i napriek tomu, že iba jeden z manželov je ohlásený na DU a tiež iba jeden z manželov je na nájomnej zmluve ako prenajímateľ
    obcandochodca Chapem to správne??? na zmluve z prenajmu som uvedena len ja a tiez aj zaregistrovana na DU som len ja.....ak si mozem odcitat 500eur ja a tiez aj moj manzel, ktory nie je na zmluve a ani registrovany na DU, tak potom uz nemusim podat ani danove priznanie, pretoze nas zisk je 2640eur a to som neodcitala ani naklady.
    Kvaka Ak ste iný zdaniteľný príjem v roku 2013 nemali, tak nemusíte podávať DP. Náklady s tým nič nemajú. Na účely povinnosti podania DP sa počíta "hrubý" príjem.
    Katy a R - a zadávateľ ani nepíše o podávaní DP
    Roman1 ak chcú podávať obidvaja a uplatňovať si oslobodenú časť 500 eur musia sa registrovať obaja
    Katy a R a prečo by manželka mala podávať DP, ak bude mať len oslobodený príjem? žiadny zdaniteľný?
    A keď aj mala zdaniteľný príjem - DP nemôže robiť? Prečo? ... to, že nie je registrovaná - tak to už je úplne iná vec. MOŽNO by jej za to mohol daňový úrad dať pokutu (za neskorú registráciu??) - ale nemôže jej zakázať podať DP !!!
    Mila123 nemusia sa registrovať obaja, tlačí ak jeden z manželov ohási DU prenajímanú nehnuteľnosť
    Katy a R Janka A tu raz napísala - že je na mieste registrácia - tak preto ja radšej doporučujem - ale ak sa rozhodnú, že na manželku bude len 500 - tak by som to fakt neriešila!
    Anik vďaka dievčence, že ste sa tu rozpísali
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Len na upresnenie - neexistuje 500 eurová nezdaniteľná časť.
    Ak je byt v BSM - môžte si príjem rozdeliť, ako uznáte za vhodné .. a môžte obidvaja využiť oslobodený príjem 500 eur
    inak, nie je problém zaregistrovať na DU obidvoch - veď sa za to neplatí - a môže sa zísť

    doplním: - vyhrabala som starú debatu: http://www.porada.sk/184035-dan-z-pr...ml#post2034676
    Naposledy upravil Katy a R : 15.02.14 at 20:21

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Pripájam link na článok, kde je uvedené stanovisko správcu dane. Tento výklad zákona bol publikovaný už dávno, neviem, či to daniari odvtedy zmenili. http://financie.etrend.sk/osobne-fin...-manzelia.html
    Citujem: Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov.

    Doplňujem:
    Ešte som našla aj tento odkaz http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-sta...avky-rozdelit/
    Môj názor je ten, že povinnosť registrácie pri prenájme nehnuteľnosti v BSM je jedna vec a príjem z prenájmu a jeho rozdelenie manželmi je druhá vec. Súčasťou príjmov z prenájmu sú napríklad aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti. Takže dá sa to chápať aj tak, že príjmy z prenájmu plynú manželom na základe spoluvlastníctva nehnuteľnosti v BSM, pričom registruje sa ten z manželov, ktorý je na zmluve.
    Naposledy upravil Kvaka : 15.02.14 at 20:24 Dôvod: Doplnenie
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R ktovie - ako to naozaj vyzerá v praxi - ako to daňový úrad rieši -
    Ak teda dá takýto manžel DP - príklad : pri zdaniteľných príjmoch okolo 1700 (alebo teda aj viac) - že či dajú pokutu za neregistrovanie, alebo nie?
    ak má niekto skúsenosť - napíšte !
    Kvaka V tom článku sa píše: Môžu sa dohodnúť aj tak, že celý takýto príjem zahrnie do základu dane len jeden z nich a môže to byť aj ten, ktorý nemal povinnosť registrácie, lebo nebol uvedený ako prenajímateľ v zmluvnom nájomnom vzťahu.
    Katy a R toto mi je jasné - len oni rozhodujú, ako si rozdelia príjem . doplnila som odpoveď
    Kvaka No čítam, že názor som nezmenila. Ale vážne, príjem je dôvodom na registráciu, lenže je tam teraz aj príjem z prenájmu hnuteľných vecí, takže?
    Katy a R veru .. a aj z pozemkov napríklad
    Už to tu do detailov bude rozobraté .. a zadávateľovi ide len o ten oslobodený príjem ..
      zbaliť

    Môže si manžel uplatniť 500 eurovú nezdaniteľnú časť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.