Zavrieť

Porady

Kto zaplatí teplo v nebytovom priestore???

Máme namontované merače na radiátoroch /digitálne metrix200wx - sú dobré, nevyskytujú sa chyby má niekto skúsenosť?/Sme na prvom poschodí a pod nami sú pivnice.Je jasné,že máme prepočítané, aby sme neboli stratový kôli tým pivniciam.Ale v bývalej práčovní je bicykliareň a kočikáreň, ale radiátor tam ide na plno/merač nemá/.Keď som sa ohlásila bolo mi povedané, že sa to dá do poriadku, že predseda povie domovníkovy.Sme tam nový tak som čakala,ale to som nevedela, že domovníkov byt je vlastne nad kočikárňou.Tak sa do poriadku nič nedalo.Som veľmi zvedavá kto to teplo zaplatí. Poraďte m i prosím ako mám potom skontrolovať vyúčtovanie , nemienim platiť za domovníka.
Za odpovede Vám vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Na Váš byt by mohli byť použité doporučené koeficienty podľa vyhlášky ÚRSO, príloha 2. Bolo by to 0,80, pokiaľ sa ale vlastníci bytv nedohodli inak. Byt pod ktorým sa kúri, tieto keoficienty nemôže mať.
    Inak sa ale nejdná o nebytové priestory ale o spoločné priestory, takže aspoň u nás se toto teplo rozrátává medzi všetkých. Napr. máme aj radiátory na chodbe v prízemí.

    Margita1 je offline (nepripojený) Margita1

    Margita1
    Ďakujem za odpoveď, ale aj tak ako to mám dať skontrolovať.Viem iba toľko,že aj ten domovník má tie koeficienty, mám to od bývalého predsedu.Keď bude to vyúčtovanie tak potom uvidím a ak by som mohla tak by som sa na Vás obrátila.My máme radiátory na chodbe, ale sú úplne všetky vypnuté.Podľa čoho sa dá zistiť či je vyúčtovanie v poriadku?/aspoň maličká rada/Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
    Doporučujem neuhradiť faktúru za vyúčtovanie tepla až pokým sa spôsob rozpočítania vrátane tepla v spoločných prriestoroch nevyrieši- či už odstavením radiátorov v uvedenej kočíkarni, alebo zohľadnením vykurovanej kočíkárne v domovníkovom byte, a samozrejme žiadať správcu o vykonanie nového rozpočítania tepla v dome.Treba písomne nahlásiť správcovi uvedené skutočnosti.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Aj my tie radiátory na chodbe máme skoro stiahnuté. V kočíkárni radiátory nemáme, ale sú v práčovni, mangľovni a ešte v jednej miestnosti - tieto 3 sú taktiež stiahnuté. Ide iba jeden v sušiarni. Túto miestnosť využívá iba málo bytov(ani my nie), ale možnosť majú všetci, takže sa o toto spotrebované teplo musíme podeliť. V miestnosti, ktorá sa využíva na kočikáreň a bicykliareň by sa asi kúriť nemuselo. Treba problém predložiť na zhromaždení vlastníkov bytov.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Eva Krčová
    Doporučujem neuhradiť faktúru za vyúčtovanie tepla až pokým sa spôsob rozpočítania vrátane tepla v spoločných prriestoroch nevyrieši- či už odstavením radiátorov v uvedenej kočíkarni, alebo zohľadnením vykurovanej kočíkárne v domovníkovom byte, a samozrejme žiadať správcu o vykonanie nového rozpočítania tepla v dome.Treba písomne nahlásiť správcovi uvedené skutočnosti.
    Nesúhlasím s názorom neuhradiť faktúru. Úhrada faktúry nemá nič spoločné s rozúčtovaním tepla. Faktúry sa platia priebežne počas roka a rozúčtovanie sa robí až v ďalšom období. Tým, že sa dole v pivnici niekde kúri a keď je to zohladnené (v súlade s vyhláškou URSO) kooficientami neplatíte za toho domovnika. To by potom mohol každý povedať, že platí za niekoho pod kým sa kúri. Nie je podstatné či tam niekto býva alebo nie.
    Zohľadnenie príslušným koficientom v byte nad pivnicami to tiež všetko nevyrieši pokiaľ sú vykurované. Ak vykurované nie sú je na to kooficient.
    Ak sú vykurované sú tu podla mňa takéto možnosti rozúčtovania:
    1 - namontovať aj tam pomerové merače a zistené množstvo sa rovnako rozdelí na všetkých v dome. (je to trochu predražené o merač a jeho vyhodnocovanie)
    2 - vypočítať priemernú spotrebu na m2 zo všetkých bytov, nebytových a spoločných priestorov (tak ako keď niekto nemá zapojený merač) a podľa počtu m2 vykurovaných miestností v pivnici sa určí celková spotreba ktorá sa rovnako rozdelí medzi všetkých.

    Neodporúčam toto konečné rozdelenie robiť podľa plochy bytov ani podľa pomerových meračov, pretože tí čo majú väčší byt alebo viac spotrebovali by zaplatili väčšiu čiastku tepla v pivnici. Je však treba urobiť na zhromaždení vlastníkov bytov odsúhlasenie takéhoto rozpočítavania (nadpolovičnou, väčšinou mám taký dojem), aby to bolo platné.
    Naposledy upravil Orim : 29.03.06 at 01:26

    cervena je offline (nepripojený) cervena

    cervena
    Pokial viem, v nebytových priestoroch nikde niesú meráky a radiatory sú bez ventilov, čiže pustené naplno. Vykurujú spoločné priestory a aj byty na prvom poschodí zo spodu. Ak by to tak nebolo, bol by veľký rozdiel v teplote medzi najnižším a najvyšším poschodím. Myslím že aj v pivniciach sú alebo radiatory, alebo aspoň tadial vedú trubky, lebo je tam teplo. Spotreba spoločných priestorov sa rozpočítava nájomníkom. Merače metrix200wx sú len pomerové. V prepočte ktorý sa robí pre vyrátanie skutočnej spotreby sa uvažuje aj so spoločnými priestormi.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    cervena Pozri príspevok
    1 Pokial viem, v nebytových priestoroch nikde niesú meráky a radiatory sú bez ventilov, čiže pustené naplno. 2 Vykurujú spoločné priestory a aj byty na prvom poschodí zo spodu. Ak by to tak nebolo, bol by veľký rozdiel v teplote medzi najnižším a najvyšším poschodím. Myslím že aj v pivniciach sú alebo radiatory, alebo aspoň tadial vedú trubky, lebo je tam teplo. Spotreba spoločných priestorov sa rozpočítava 3 nájomníkom. Merače metrix200wx sú len pomerové. V prepočte ktorý sa robí pre vyrátanie skutočnej spotreby sa uvažuje aj so spoločnými priestormi.
    1.To myslíš všeobecne alebo to u Vás tak ešte stále máte?
    2. Nebytový priestor nie je spoločný priestor, ale to predpokladám dobre vieš.
    3. Nájomník či vlastník?
    4. Téma je už dva roky stará, čo chcel básnik príspevkom povedať?

    Prepáč, možno sa Ti a aj ostatným bude zdať, že bazírujem na pojmoch, ale ako inak naučiť tých neznalejších, ktorí si príspevky čítajú a hľadajú odpovede na svoje otázky či otázky zadávajú, správne sa vyjadrovať. Jedine tým, že budeme sami písať tak ako sa patrí. Zlepšíme tak právne povedomie ľudí, ktorí budú vedieť správne zadať otázku a my budeme správne a okamžite vedieť reagovať /a nie zisťovať ďalšími podotázkami aký je vlastne stav v skutočnosti/. Neber to prosím ako kritiku, len opäť apelujem na to, aby sme sa držali zákonných pojmov a nie slangových. Potom vznikajú také nedorozumenia ako medzi meračmi a termohlavicami alebo ako som vyššie uviedol v bodoch 2 a 3.

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    Nesúhlasím s tým, že by sa mali radiátory v spoločných priestoroch úplne odstaviť. Je to somarina. Ako keby ste si v zime obliekli kožuch a na nohy len sandálky. Narúša sa tým celková tepelná pohoda v dome, chladné chodby spôsobujú aj chlad v bytoch, kde potom treba viac kúriť. Je to podobný efekt, ako keď nie ste dlhšie v zime doma, úplne odstavíte kúrenie a keď sa potom po čase na toto miesto vrátite, musíte kúriť naplno. Kým sa ohrejú všetky vychladené vykurovacie telesá a trúbky, miniete na kúrenie viac energie, ako keby ste nechali miestnosti počas vašej neprítomnosti slabo temperovať.
    A totálne nechápem názor, že kúrenie v nebytových, či spoločných priestoroch je vykurovanie domovníkovho bytu. To potom akože obyvateľ tretieho poschodia nemusí kúriť vôbec, lebo pod ním aj nad ním sa byty vykurujú, tak sa nejako priživí ????
    Vás by som teda nechcela mať za susedu.
    A teraz - ako to máme my:
    Všetky priestory v bytovom dome, kde sú radiátory, sú aj vykurované - teda chodby, sušiareň, kočíkáreň: Kotolňa sa vykuruje sama a pivnice prostredníctvom teplovodov, tam radiátory nie sú potrebné. Regulátory na radiátoroch v týchto spoločných priestoroch sú nastavené na teplotu cca 18 stupňov, sú opatrené zvláštnou násadkou, ktorá zabraňuje ich ďalšiemu otáčaniu, takže s nimi nikto nemôže babrať. V bytoch má každý pomerový rozdeľovač tepla - pozor - to nie je merač tepla - ten je len jeden na päte objektu. Samotný pomerový rozdeľovač slúži len na pomerné rozdelenie celkovej spotreby tepla. Mám dojem, že to niektorí ľudia dodnes nepochopili. A hlavne - nikto u nás nedudre, že platí za druhého. Každý vie, že časť platí za seba a časťou prispieva na spoločné kúrenie. Veď žijeme v jednom dome, preboha. Kde je vaša spolupatričnosť???

    Kto zaplatí teplo v nebytovom priestore???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.