Zavrieť

Porady

Môžem dostať výpoveď, keď som tehotná?

Dobrý deň.

Touto cestou by som sa chcela informovať ohľadom ukončenia prac. zmluvy. Som zamestnaná v nemenovanej a.s. od 01.08.2011 na dobu určitú na zastupovanie kolegynky, kt je na materskej dovolenke.
V októbri 2013 som oznámila zamestnávateľovi skutočnosť ,že som tehotná. Od januára z dôvodu komplikácií som na PN, a na materskú podľa lehotníka by som mala nastúpiť dňa 16 marca 2014. Dnes mi bolo oznámené,že zamestnávateľ vypovedá so mnou zmluvu s toho dôvodu,že kolegyňa, na miesto ktorej som, má veľa dovolenky a ide si ju vyčerpať medzi prechodom z materskej dovolenky na rodičovský príspevok od dátumu 02.03.2014 do polovičky apríla 2014 a tým pádom so mnou ukončujú prac. pomer k dátumu 02.03.2014 Je to s právneho hľadiska v poriadku? Môžu so mnou ukončiť prac. pomer keď som tehotná a k tomu som PN?

Ďakujem Vám veľmi pekne za upresnenie a radu.

Ostávam s pozdravom a prianím pekného dňa
15 komentárov     zbaliť
LukyKs " od 01.08.2011 na dobu určitú na zastupovanie kolegynky "

a do akého dátumu je tá doba určitá ?????????
msnanuska do júna 2015, mám uvedené na prac. zmluve
Katy a R luky - predsa kým sa vráti kolegyňa!
Katy a R tak máš tam napísaný dátum - alebo, že na zastupovanie počas MD?
LukyKs Takže do 31.5.2015 ???????? (lebo "do júna" rozumiem, že v júni už NIE
LukyKs Prepíč, ale doba určitá
definovaná :
"kým sa vráti kolegyňa"
mi pripadá (aspoň polla mojej právnickej učňovky ) nejako málo určitá
LukyKs Nerob si z nás prdel a cituj PZ poriadne.
Máš tam :
- do júna 2015
alebo
- najviac do júna 2015

Lebo to je sakra rozdiel
Katy a R je úplne jedno, ako sa to tebe zdá - PP na zastupovanie končí dňom, keď sa kolegyňa vráti
Llívia Odpíš presné znenie z prac. zmluvy.
LukyKs Takže sú aspoň 3 druhy PP??? :
- na určito
- na neurčito
- na zastupovanie
????????
či ...
Tweety a dostala si vlastne výpoveď alebo?
LukyKs Livi.

A sme tam :
- zadá
- ale nezadá (všetko, čo treba k odpovedi)
-my hádame
- aj sa hádame
- potom k zadanému pridá
- a hneď to INAK vyzerá
Tweety Milan zíram, aké máš skúsenosti s tehotnými.
LukyKs TRT dostala
že výpoveď z PP na dobu určitú / si sa s koňom zrazila ?? - - kto by to bezchybne naformuloval (keď tam ja nie som )

PS1
To iba "vypustili balóniky", že ako zareaguje
PS2
A keby podpísala takú PZ ako písala Katy, že "kým sa vráti kolegyňa z obchodu", tak nedostane výpoveď, ale oznámenie, že "kolegyňa (sa) vracia "
Kvaka Upozornenie, pripla som link, ako má vyzerať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Lenže tebe nikto výpoveď ani nedáva! Tebe končí PP na dobu určitú.
    Doplním:
    nárok na materské mať budeš ...ak teda PP trval od roku 2011. RO - minulý rok .(rovnaký VZ budeš mať ako teraz na nemocenské).
    predpokladám, že lekár ti nechá DPN do 16. marca.
    Naposledy upravil Katy a R : 18.02.14 at 13:04
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LukyKs Medzi " so mnou ukončujú prac. pomer k dátumu 02.03.2014 " a " do júna 2015, mám uvedené na prac. zmluve " je rozdiel zo 15 mesiacov
    Katy a R - lenže kolegyňa sa vracia 2.3. - a keďže je to na zastupovanie .. tak ???
    LukyKs Preložené do ľudskej reči :
    - má PZ na "dobu určitú=kým sa nevráti kolegyňa"
    - nechcú ju
    - dohodli sa s kolegyňou, že sa 2.3. vráti a vyčerpá si dovolenku
    - od 15.4. pojde kolegyňa na rodičovský príspevok
    - miesto nej prijmú na miesto kolegyne inú

    Takže odpoveď
    zákon , tvoja PZ aj ZP boli dodržané
    akurát už nebudeš robiť.

    PS
    Možno si okrem tehotenstva a PN aj trošku (podráždená z oboch) "papuľovala" - ale to si nám zabulla napísať
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    PP na dobu určitú končí touto dobou, kedže pracovníčka, ktorú zastupuješ, nastupuje do práce, doba určitá končí a tým aj PP. To, že si tehotná, nemá na skončenie nijaký vplyv.
    Chránená by si bola len pred výpoveďou ale to nie je tvoj prípad.


    Kedže si doplnila údaje, tak tiež doplním.
    msnanuska (Dnes 13:52) do júna 2015, mám uvedené na prac. zmluve
    AK máš PP na dobu určitú do júna 2015, ak teda chce aby bol PP skončený, musí ísť o Dohodu podľa §60 alebo výpoveď, ale tu platí zákaz výpovede pre zamestnáv.,§64, kedže si v OD a svoje tehotenstvo si písomne oznámila.
    Naposledy upravil Tweety : 18.02.14 at 13:44
    Nela27 môžem sa opýtať, čo ak by pracovníčka, ktorá je zastupovaná ukončila PP výpoveďou, automaticky končí aj tá, ktorá ju zastupuje ?

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Ak ti to poslali takto, môžu skončiť:

    Vzor: Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu – upozornenie zamestnávateľa

    Názov a sídlo zamestnávateľa .................................................. .................................................. ..
    ....... (.Meno, priezvisko, trvalé bydlisko zamestnanca ).................
    Vec: Upozornenie na skončenie pracovného pomeru
    Dňa .................bola medzi Vami a ....................... (uviesť názov a sídlo zamestnávateľa ) .............. podľa § 48 ZP uzatvorená pracovná zmluva na určitú dobu, podľa ktorej sa pracovný pomer skončí ............................ ( uviesť konkrétny dátum, kedy sa pracovný pomer podľa pracovnej zmluvy skončí, alebo uviesť udalosť, ktorá má za následok skončenie pracovného pomeru – napr. návrat zamestnanca po skončení výkonu verejnej funkcie, zamestnankyne z materskej dovolenky a pod. )..................
    Vzhľadom na to, že dňa ......................... (konkretizovať dôvod podľa okolností napr. ) sa po materskej dovolenke vráti do práce............................ (meno, priezvisko zamestnankyne a pracovná funkcia ) ........................, ktorú zastupujete, upozorňujem Vás, že Váš pracovný pomer sa skončí dňa.............................

    Toto je forma upozornenia na skončenie pracovného pomeru na dobu určitú v prípade, ak sa zastupovaná vráti do práce skôr a ak bolo v zmluve určené obdobie "na zastupovanie".
    Je to pod názvom Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na dobu určitú § 71 ZP (143,6 kB) tu http://www.minv.sk/?materialy-a-doku...-a-odmenovania
    Zadávateľka by mala doplniť údaje z PZ presne.
    Naposledy upravil Kvaka : 19.02.14 at 08:21 Dôvod: Doplnenie
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Llívia Nedoplnila :-(
    Katy a R pochybujem, žeby zamestnávateľ spravil školácku chybu - myslím, že to spravil v súlade so zákonom - a elegantne sa jej zbavil ... samozrejme - treba skontrolovať (že keby náhodou ?)
    Llívia Veď práve, čo ak náhodou... Lenže zadávateľka neodpovedá. Pýtala som sa jej aj na to, či má dodatok k prac. zmluve o predĺžení PP na dobu určitú, lebo čo ak náhodou... An na to neodpovedala. Zasa sa tu môžeme iba niečo domnievať a tipovať.
      zbaliť

    LukyKs je offline (nepripojený) LukyKs

    Vylúčený člen LukyKs
    Skoro 20.


    Ja som klapec z dediny =
    viem všetko (aj ako) urobiť , čo práve treba urobiť :
    - aj ZP
    - aj PZ
    - aj KPZ
    - aj druhý stav
    - aj prvý stav
    - aj nerozhodný stav
    - aj zvárať
    - aj zavárať
    - aj zavrávať
    - aj odvrávať

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Podľa Zákonníka práce, ktorý platil v dobe, kedy si uzatvorila prac. pomer, bolo možné prac. pomer na dobu určitú uzatvoriť maximálne na 2 roky, t.j. do 31.7.2013. Pri zastupovaní je však výnimka a prac. pomer mohol byť predĺžený alebo opätovne dohodnutý aj nad dva roky. Stalo sa tak, máš toto predĺženie v prac. zmluve alebo dodatku?

    Zákonník práce
    § 48 Pracovný pomer na určitú dobu
    (2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
    (4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
    a) zastupovania zamestnanca,


    Ak máš v PZ napísané, že je PP uzatovrený na dobu určitú do júna 2015, tvoj PP končí až 30.6.2015. Ak je v nej napísané, že PP je uzatvorený na dobu zastupovania zamestnankyne počas MD/RD do júna 2015, aj tak tvoj PP končí až 30.6.2015 – zamestnávateľova chyba, že si neuvedomil, že MD/RD sa dá skončiť aj skôr, než určuje Zákonník práce.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    msnanuska Chcem sa este spytat,co by bolo dobre.Podla lehotnika mam nastup na MD 16.03.2014 mam do vtedy ostat na PN aj ked mi Pp konci k 02.03.2014 alebo sa dat vypisat na MD uz od 01.03.2014?a ake povinnosti mi stoho vyplivaju?kde vsade co nahlasit? Dakujem vopred za uzmerenia a upresnenia.Nakolko som nebola este v takejto situacii nerada by som nieco zabudla a predisla tak moznym komplikaciam.
    Katy a R ak je 6 týždňov pred PTP 16.3. - tak sa 1.3. nemôžeš dať vypísať na materskú (je tam rozpätie 6-8 týždňov) . budeš v OL - tak sa daj vypísať presne 6 týždňov pred PTP! - už vyššie písané o DPN ...
    msnanuska A je potrebne sa niekde hlasit na urade pod?
    Katy a R treba si poriešiť ZP - choď tam po skončení PP aj s PNkou(usmernia ťa).. a na SP odovzdáš DPN- koniec a žiadosť o materské .. no a potom kuk http://www.socpoist.sk/fyzicka-osoba...5381s#Fyzická osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov
    LukyKs Veď keby dala sken PZ, tak tu nemusíme losovať , čo tam má napísané
      zbaliť

    Môžem dostať výpoveď, keď som tehotná?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.