Zavrieť

Porady

môžem byť žalovaný?

Predstavte si situáciu. Koná sa zhromaždenie vlastníkov bytov, členov spoločenstva. Vlastník nebytových priestorov (NP) podnikateľ a tiež člen spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov predkladá určité návrhy, týkajúce sa stavebných zmien na vnútornom usporiadaní a vo využívaní spoločných priestorov (chodby, kočikárne a pod.). Cez uvedené priestory chce viesť nové médiá, ako je voda, kúrenie a elektrika, hoci sa tieto už v uvedených nebytových (obchodných) priestoroch nachádzajú. Podľa názoru ostatných vlastníkov, nie je to úplne v poriadku. Po dôkladnej rozprave sa prikročilo zákonom daným spôsobom k hlasovaniu, v ktorom sa zamietli predložené návrhy výraznou väčšinou hlasov. Čo nasleduje? Vlastník NP voči tomuto rozhodnutiu vlastníkov bytov sa na súde odvolá tak, že žaluje menovite (adresne) všetkých vlastníkov bytov ako celok podľa zoznamu, ktorý zostavil sám navrhovateľ. Tento zoznam obsahuje 94 mien (aj také meno kolegu, ktorý už, žiaľ, nie je medzi nami.) Avšak skutočný počet vlastníkov je 70. Na zhromaždení bol prítomný taký počet vlastníkov, ktorý bol uznášania schopný. Súd žalobu prijal a Uznesením rozhodol takto:
Citujem: „ ukladá odporcovi (žalovanému), aby sa k veci písomne vyjadril v lehote do 15 dní od doručenia tohto uznesenia a v prípade, že uplatnený nárok v celom rozsahu neuzná, uviedol vo vyjadrení rozhodujúce skutočnosti na svoju obranu, pripojil listiny, na ktoré sa odvoláva, a označil dôkazy na preukázanie svojich tvrdení.“ Koniec citátu.

Inak povedané: každý vlastník, aj v prípade manželov, ktorí podľa zákona majú spolu jeden hlas, majú jednotlive sa brániť a súdu dokázať, prečo tak hlasovali, či už sa na tej schôdzi podľa prezenčnej listiny zúčastnili alebo nie. Ja som sa napr. na schôdzi zo zdravotných dôvodov nezúčastnil! Teda všetci vlastníci, obyvatelia domu, sú žalovaní, bez toho, aby sa súd presvedčil o účasti vlastníka na schôdzi, dokonca je žalovaný aj vlastník, ktorý hlasoval kladne, teda za návrh podnikateľa. Niekomu zrejme nestačí, že väčšina zákonným spôsobom vyjadruje svoj názor, a chce, a tým aj žalobca (podnikateľ), vedieť konkrétne: ty, občan, prečo nehlasuješ tak, ako to ja, vlastník NP, chcem?!? Nestačí skutočnosť, že pred hlasovaním prebehla rozprava k danej veci, chce konkrétne vedieť, ako a prečo napr. 83 ročný XY hlasoval tak, ako hlasoval. Podľa môjho názoru nemá žiaden svetský súd právo hrabať sa vo svedomí občanov a skúmať, prečo tak alebo onak hlasovali. Sama Ústava SR hovorí v čl. 16, „Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená.“
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Veď sa stačí vyjadriť, že ste využili svoje zákonné právo. Čo si ten pán vlastne nárokuje?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    uhliar žiada zrušenie hlasovania
    Mária27 Súd vždy pošle návrh na vyjadrenie, tak sa vyjadrite. Aj tak to prehrá. Pozri sa na súdne rozhodnutia na stránke http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm , daj si vyhľadať napr. vlastníci bytov, budeš vidieť, ako taký súd dopadne
    misoft Tak všetci (koľko vás je) pošlite súdu (doporučene) svoje vyjadrenie: nesúhlas s návrhom protistrany, pretože zasahuje do vlastníckych práv k spoločným priestorom a k spoločnému majetku a príslušenstvu. Protistrana chce svojim návrhom získať majetkový prospech pre seba v neprospech ostatných spoluvlastníkov.

    A toto nech napíšu všetci. Potom sa pán "podnikateľ" môže aj na hlavu postaviť - bude sám proti väčšine.
    uhliar Ďakujem výborná myšlienka
    taiko a mozno by ste to mohli poslat aj vazenemu prespekulovanemu podnikatelovi, aj jeho zene, sestre, babke, sesterniciam a svokre, v duchu hesla "Kazdy kazdemu" To musi byt riadny mudrlant tento "tiezpodnikatel". Asi potom nasledne chce konkretnych ludi zastrasovat alebo korumpovat.
    Na druhej strane, je nejaky zavazny dovod, preco mu to co chce urobit, nechcete dovolit? Poskodzovalo by vas to nejako?
    Nuz a posledna vec je, ci sud vobec mal takuto zalobu prijat. To by som tiez dal preskumat. Ved zaluje uplne ine strany, nez tu ktora vydala ono zamietave stanovisko (spolocenstvo vlastniko), ci?
    misoft Ja vidím dôvod "podnikateľa" v tom: chce si prestavať SPOLOČNÉ priestory pre SEBA! Chce tam robiť stavebné úpravy a zmeny v rozvodoch, viesť nové rozvody. No a ostatní s tým nesúhlasili a pán "podnikateľ" si myslí, že peniazmi si to vydobije.....
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Prehlasovanému spoluvlastníkovi, ak sa chce brániť voči rozhodnutiu zhromaždenia vlastníkov, nezostáva nič iné, len podať žalobu, pričom ako žalovaných musí uviesť ostatných spoluvlastníkov. Nestačí žalovať napríklad predsedu resp. správcovskú spoločnosť (ak by ste mali), v takom prípade by súd žalobu odmietol.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jefrey.mayer Ja by som povedal takto a treba si spravne aj odpovedat:

    Aky organ rozhodol, resp. zamietol navrh hlasovanim? Bol to individualny organ alebo kolektivny? Tak ma byt zaloba nasmerovana.
    SVB je povahou kolektivny organ, preto zalobu musi smerovat proti vsetkym vlastnikom, clenom SVB, bez rodielu na to, kto hlasoval za alebo proti.
    uhliar Rozhodli VLASTNÍCI, ktorí tvoria Spoločenstvo - SVB.
    Absurdnosť žalobcu spočíva v tom, že nežaluje VLASTNÍKA, ktorý sa určuje podľa vlastníckeho listu na ktorom môžu byť zapísaní viac osôb napr. manželia, ale žaluje osoby bez toho, či je vlastník podľa LV alebo nie. Preto píšem, že žaloval 94 ľudí ale dom má len 70 vlastníkov. Súdu je to jedno? Prečo žalobca žaluje každého zvlášť, manželku aj manžela, keď majú JEDEN spoločný vlastnícky list? Prečo nežaluje ešte aj babičku čo s nimi býva a aj psa? To je predsa hlúposť!
    Jeden vlastnícky list = jeden vlastník = jeden hlas. Ak bolo na hlasovaní prítomných 48 vlastníkov a všetci boli proti návrhu žalobcu, tak nech žaluje 70 vlastníkov a nie 94 osôb. Súd posiela obsielku podľa zoznamu žalobcu a nepreverí počet či tento je v poriadku? To sa musí zvlášť vyjadrovať manžel aj manželka k žalobe hoci majú jeden LV? V tom je podstata čomu nerozumiem!! Má žalovať napr.: manželov XY ale nie pána XY a pani ZYnovú zvlášť!!
    uhliar Najväčšou chybou je to, že na súde rozhodujú paragrafy, ktoré niekto postavil pre určitú vrstvu a nie logika, etika a sedliacky rozum.
    Chobot Neviem, či to nechápeš, alebo nechceš chápať, ale dom nemá 70 vlastníkov. Dom má 70 bytov, a týchto 70 bytov vlastní 94 spoluvlastníkov (či už podielových či bezpodielových) a vlastníkov. Mýliš si počet hlasov na hlasovaní s počtom vlastníkov. Počet vlastníkov je jednoznačne uvedený v liste vlastníctva. Existuje jeden list vlastníctva pre váš dom, keď si ho pozrieš, určite v ňon napočítaš 94 osôb. Ak nie, napíš názov katastra a číslo LV, aby sme vedeli, v čom je chyba.

    Takže ten podnikateľ smeroval žalobu proti všetkým (spolu)vlastníkom, nie proti počtu hlasov na schôdzi. Ak v žalobe uviedol menovite všetkých vlastníkov, tak súd je povinný umožniť vyjadriť sa všetkým odporcom. On zatiaľ neskúma obsah podania, ale dáva možnosť vyjadriť sa všetkým, voči ktorým smeruje žaloba. Neviem, čo je na tom nepochopiteľné.

    A je tiež možné, že si predvolá všetkých vlastníkov ako svedkov.

    Ak sa vlastníci nechcú osobitne vyjadrovať k žalobe, stačí napísať splnomocnenie pre jednu osobu (napr. predsedu SVB), ktorý napíše hromadné stanovisko. Je zbytočné kritizovať postup súdu (myslím, že postupoval správne). Problém vám spôsobil ten, čo vás žaluje, nie súd.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    On má právo podať návrh na súd aj voči všetkým vlastníkom. Nemusí sa ale každý jeden vlastník vyjadrovať osobitne. Ak ste spoločenstvo vlastníkov, tak vás zastupuje predseda spoločenstva. Stačí, ak on spíše vyjadrenie za všetkých vlastníkov. To ale nebráni vlastníkom, ktorí sa chcú tiež samostatne vyjadriť, napísať súdu svoje stanovisko. Teraz ešte o nič neide, súd len zbiera stanoviská. Až príde k pojednávaniu, tam budú vypočutí svedkovia - sudca rozhodne, koho všetkého predvolá ako svedka.

    To stanovisko predsedu by malo byť v duchu, že dňa .... sa konala schôdza vlastníkov, kde navrhovateľ, ..... predložil návrh na .... Následne sa pristúpilo k hlasovaniu, kde nadpolovičná väčšina vlastníkov (ZA:.. PROTI:....) návrh zamietla.

    Súd vypočuje obe strany a potom rozhodne. Ak si podnikateľ obháji svoje záujmy, tak mu to môže schváliť. Ale ak si vy zdvôvoníte, prečo ste to zamietli (možno bude stačiť len to, že je to vôľa väčšiny vlastníkov), tak mu to zamietnu. Zatiaľ je proces len vo fáze prípravy.

    Ak si na to predseda netrúfa, môže poveriť zastupovaním komerčného právnika.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    uhliar To ZA - PROTI je obsahom zápisnice, zdôvodnenie prečo ZA - PROTI - vyplýva z rozpravy k bodu HLASOVANIE. Nerozumiem - prečo má "právo voči všetkým vlastníkom", hádam len voči tým, ktorí na schôdzi boli. Treba pozorne čítať čo všetko uvádzam a som toho názoru, že možno bola prekročená právomoc súdu, resp. sa vyskytli určité procedurálne chyby. napr. v tom, že sa poslala obsielka nie podľa prezenčnej listine, ale podľa zoznamu žalobcu. Nehovoriac o obsahu zoznamu. Nemôže mať väčší počet položiek ako je počet vlastníkov!!
    Doplňujem ešte moju otázku tým, že predtým prebehlo písomné hlasovanie s podobným výsledkom a súd sa po podaní proti výsledku ani nevyjadril.
    Neberiem nikomu právo sa odvolať voči rozhodnutiu v hlasovaním, len forma všetkých by mala odpovedať určitej logike, ktorá mi tu chýba.
    Myslím si, že by súd mal - mohol by - nariadiť po určitom čase nové hlasovanie s tým, aby si obe strany vyjasnili svoje stanoviská, prípadne do procesu zapojiť mediátora. Všetko je šité horúcou ihlou a vidím za tým len hnev a nepochopenie.
    Chobot Napisal som ti, že súd sa ešte nezaoberá obsahom podania. Neskúma, kto bol na schôdzi a ako tam hlasoval. Navrhovateľ podal návrh na súd, kde ako protistranu určil asi všetkých spoluvlastníkov a preto súd oslovil všetky protistrany, aby sa vyjadrili k návrhu. NEmyslim si, že by došlo k prekročeniu právomoci súdu či sudcu.

    V čom mal podľa teba prekročiť právomoc? Že vyzval všetky osoby určené ako protistrana, aby sa vyjadrili? To je práveže v poriadku. Nevidel som návrh, ani neviem, koho všetkého uviedol ten jeden vlastník ako protistranu. Vy ste mali dostať kópiu návrhu, tam máš, voči komu podal návrh. Ak sú tam uvedení všetkci vlastníci, tak je to v poriaku.

    Súd nenariadi nové hlasovanie. On len buď vyhovie alebo nevyhovie návrhu navrhovateľa - t.j. buď zruší rozhodnutie zo schôdze, alebo návrh zanietne. Nečakaj, že sudca bude iniciatívne vstupovať do urovnania vášho sporu. A už vôbec nebude nariaďovať mediátora. Mediátor má predchádzať súdnemu sporu, a nie byť pokračovaním. Mediátora by ste mali osloviť vy, ako sporné strany - stálo by vás to ale peniaze. Ak sa nedohodnú strany počas mediácia, potom nastupuje žaloba.
    mackoivan SVB má svojho štatutárneho zástupcu a podľa mňa by aj súd mal rešpektovať zákon SVB. Nemôžu navonok predsa zastupovať SVB všetci vlastníci bytov- na to majú predsedu. Ak ten doloží dokumenty o právoplatnom rozhodnutí SVB- súd by to mal rešpektovať. Nuž, ale tie naše súdy a právnici...
      zbaliť

    môžem byť žalovaný?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.