Zavrieť

Porady

Som neplatca DPH zaregistrovany pre DPH podla §7a - pri kupe tovaru z ČR mam narok na odpocet DPH?

Zdravim Vas,
potrebujem radu:
Nie som platcom DPH, ale som zaregistrovana pre DPH podla §7a.
Nakupujem tovar z ČR, faktura bude vystavena bez DPH.
Je to v sulade so zakonom, kedze nie som platca DPH, ze dodavatel fakturuje ceny bez DPH? Kto a akym sposobom odvedie DPH?
Nie je povinny dodavatel z CR vystavit fakturu vratane DPH (15%) ?
Alebo mam DPH (20%) uhradit ja na SK a pritom nemam narok na odpocet DPH?

Zacinam sa v tom stracat, budem rada, ked ma niekto usmerni, vdaka vopred.

PS: Este doplnam - dodavatel je platcom DPH v CR.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    AK nakupuješ pod svojim ičDPH, takže si oprávnená nakupovať bez DPH.
    Zároveň si povinná si vypočítať a odviesť DPH v SR. Toto je v súlade so zákonom o DPH.
    Ked si registrovaná "len" podľa §7, nemáš nárok na odpočítanie DPH, na odpočítanie majú nárok registrácie podľa §4.
    Tebe DPH vstupuje do ceny tovaru a tak to aj predávaš - navýšiš si cenu o maržu a z predaja už DPH neodvádzaš.

    Druhá možnosť je - kedže si registrovaná podľa §7a, to je na služby, sledovať obrat nákupu tovaru z EU a ked nedosiahne obrat 14000 EUR za rok, tak neobjednávaj pod svojim ičDPH, ale objednávaj len pod IČO a dbaj na to, aby dodávateľ vystavil faktúru s českou DPH a teda odviedol DPH v Česku. Potom ty nemusíš riešiť DPHčku v SR. Tento postup je dobrovoľné rozhodnutie z tvoejje strany, ale pokiaľ viem, sú tam obmedzenia aj v tom zmysle, že to rozhodnutie musíš dodržiavať tuším dva roky, toto neviem presne.
    Podľa mňa to je všetko logické. Úprava zákona je taká, že ak by si prekročia obrat - povinne by si musela objednávať bez DPH a odvádzať DPH v SR aj z nákupu tovaru, pričom už odpadá povinnosť "doregistrovať sa" podľa §7.
    Naposledy upravil KEJKA : 18.02.14 at 18:09
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gabriska existuje este moznost, dohodnut sa s dodavatelom, ze bude fakturovat tovar vratane DPH (15%) a tym padom bude dan odvedena v CR a ja budem vo vyhode, kedze nebudem mat starosti s odvedenim dane v SR a usetrim 5%. Z pohladu zakona je to jedno, do akeho rozpoctu bude odvedena dan, ci v SR alebo CR?
    Ked nemam narok na odpocet DPH na SK, nechapem potom, z akeho dovodu je povinnost registracie podla §7a...
    KEJKA §7a) je povinnost platiť DPH v SR zo služieb nakúpených v EU, Nerieši nároky ale povinnosti.
    gabriska Celkovo mi toto ale znie nelogicky....ako mozem ja vypocitat a odvadzat dan za nieco, na co nie som registrovana? §7a zakona o DPH sa vztahuje predsa na sluzbu, prip tovar nad cca.14tis € rocne?
    V takomto pripade by dan neodviedol nikto, ani dodavatel v CR, ani ja na SK a to je protizakonne....
    Ma niekto este iny nazor?
    KEJKA nejde o názor, ide o znenie zákona a ten je jednoznačný. Doplnila som odpoveď.
    gabriska Takze ked to zhrnieme, je to takto?
    S účinnosťou od 1. 7. 2011 platí, že zdaniteľná osoba, ktorá má registráciu z titulu dodania služby do iného členského štátu alebo prijatia služby z iného členského štátu (registrácia podľa § 7a) a hodnota tovaru, ktorý nadobúda z iných členských štátov EÚ, nedosiahla limit pre povinnú registráciu (§ 7 zákona o DPH, t. j. sumu 13 941,45 €), má možnosti v súvislosti s nadobúdaním tovarov z iných členských štátov:
    oznámiť dodávateľovi tovaru svoje IČ DPH pridelené z titulu dodania alebo prijatia služby a na základe toho bude zdanenie tovaru uskutočnené v SR, preto dodávateľ bude fakturovať bez DPH alebo
    neoznámiť dodávateľovi tovaru svoje IČ DPH pridelené z titulu dodania alebo prijatia služby a na základe toho zdaní dodanie tovaru dodávateľ, t. j. bude fakturovať s DPH platnou v štáte, kde má dodávateľ sídlo, pre zdaniteľnú osobu ako kupujúceho nevzniká v SR žiadna povinnosť v súvislosti s DPH.
    gabriska Kejka, este k tomuto citujem tvoj koment::
    "Tento postup je dobrovoľné rozhodnutie z tvoejje strany, ale pokiaľ viem, sú tam obmedzenia aj v tom zmysle, že to rozhodnutie musíš dodržiavať tuším dva roky, toto neviem presne."
    Toto je v rozpore s tym, ze ked ja uz presiahnem limit hodnoty nakupovaneho tovaru (13 941,45 €), napr. aj po mesiaci, nemozem predsa trvat na svojom rozhodnuti nadalej , lebo vtedy uz je mojou povinnostou, uvadzat pri nakupe svoje IC DPH a cize odvadzat dan tu na SK.
    KEJKA ano jasne, všetko sa odvíja od obratu.
      zbaliť

    Som neplatca DPH zaregistrovany pre DPH podla §7a - pri kupe tovaru z ČR mam narok na odpocet DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.