Zavrieť

Porady

Ako sa deli znovuobjaveny majetok?

Dobry den. Prosim o radu ohladne znovuobjaveneho dedicstva po babkinej sestre (bola bezdetna). Bezdetna pani mala 2 sestry, a jeden zo synovcov (Jan) sa o nu az do jej smrti postaral. Zdedil tak 1/2 jej majetku za to, ze s nou zil v jednej domacnosti a postaral sa o nu (rok 1950).
Teraz sa nasiel neprededeny majetok, na ktory sa v tej dobe asi zabudlo. Dedecmi budu uz vnucata sestier bezdetnej pani.
Moja otazka je, ci jediny syn Jana, ktory je jeden z dedicov, ma narok na majetok podla toho isteho kluca (teda 1/2 z najdeneho pozemku) alebo sa ma delit rovnakym dielom. Vsetci dedici su na rovnakej urovni - vnucata sestier bezdetnej pani.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Zo zadania otázky nie je jasné, na základe čoho dedil synovec bezdetnej poručiteľky v roku 1950 polovicu jej majetku, či na základe zákona – mohlo by tomu nasvedčovať dnešné ponímanie spolužitia v spoločnej domácnosti, alebo na základe závetu – mohla by tomu zodpovedať vďačnosť za starostlivosť, prípadne či mohla v tých časoch existovať nejaká budúca dedičská dohoda... Tiež chýba informácia, kto a na základe čoho dedil druhú polovicu majetku, či manžel bezdetnej zo zákona, alebo jej sestry zo zákona, alebo niekto niečo zo závetu a ak zo závetu, ako bol v závete formulovaný odkázaný majetok...
    Myslím si, že ak došlo k dedeniu po bezdetnej poručiteľke prvýkrát v roku 1950, kedy zrejme poručiteľka zomrela, malo by sa pri novo objavenom majetku vychádzať z prechodných ustanovení Obč. zákonníkov, ktoré boli prijaté po dni smrti poručiteľky.

    § 565 Obč. zákonníka platného od 1.1.1951
    (1) Pri dedení sa použije právo platné v deň smrti poručiteľa.

    § 859 Obč. zákonníka platného od 1.1.1964
    (1) Pri dedení sa použije právo platné v deň smrti poručiteľa; ak však bol závet zriadený pred 1. aprílom 1964, posudzuje sa jeho platnosť podľa doterajších predpisov.

    Keďže nepoznám právo platné v deň smrti bezdetnej poručiteľky, netrúfam si poradiť a situáciu ani posúdiť, ba ani to, či všetky vnúčatá sestier bezdetnej poručiteľky môžu mať zákonný nárok na dedičstvo. Je to však nepochybne veľmi zaujímavá otázka (už len poznať právo platné v roku 1950 je samo o sebe zaujímavé), pridala som jej preto srdiečko a dávam si ju aj do sledovaných otázok.
    Mária27 Ak nepatrili medzi šlachtu, na Slovensku platilo zvykové právo, v Čechách rakúsky občiansky zákonník (právny dualizmus do rokov 1946 - 1950).

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla mna sa dedi sa tak ako boli povodni dedici.
    Jedniny syn synovca 1/2 podielu, vnucence si podielia podiel ich starych matiek.
    cize ak jedna sestra zdedila 1/4, mala len 1 dieta a to malo 1 dieta, tak to vnuca zdedi 1/4.
    ak druha sestra zdedila 1/4, mala 2 deti, tie by zdedili kazde polovicu zo 1/4, teda 1/8 povodneho majetku, a jedno dieta malo len jedno dieta a druhe malo 2 deti, tak ten jedinacik dedi 1/8 a ti surodenci zi podelia na polovicu svoju 1/8, teda zdedia 1/16.
    Naposledy upravil ivka70 : 19.02.14 at 12:59
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bratislava2013 Cize on by mal mat tu 1/2 (ako jeho otec za opatrovne) + cast podielu ako vnuk? Alebo iba tu 1/2?
    ivka70 Mal by tu jednu polovicu, co zdedil priamo jeho otec a podiel po babke, ktory jej smrtou zdedil jeho otec.
    Otazka je ,ci by nebol opotrebne ja otvarat vsetky dedicske konania (po rodicoch a babkach)
    taiko chybicka sa ti tam vloudila. "Jedinacik dedi 1/8 po mame, ktora mala iba jedno dieta a ktora sama bola jednym z dvoch deti sestry zomrelej"
    ivka70 jj, preklep 18 opraveny
    bratislava2013 Myslela som to inak. Ta 1/2 mala byt za opatrovne, ako dostal jeho otec. Ono je to tak, ze tento majetok stale podla papierov vlastni bezdetna pani. Jej majetok bol prededeny, no na jednu cast sa zabudlo. Jej synovec dostal z toho prededeneho majetku 1/2 navyse (okrem klasickeho dedenia - teda okrem podielu po mame - sestre bezdetnej). Otazkou je, ci ma rovnake pravo (teda tu 1/2) na novonajdeny majetok aj jeho syn
    bratislava2013 Uz som pochopula, ze to nebolo mne. V zakonoch sa nikde neviem dopatrat, ako to vlastne ma byt. Klasickemu dedeniu rozumiem. Ale kedze toto je zabudnuty majetok, netusim, ci sa ma detit, ako v tom roku 1950 (ked jeho otec este zil). Ak by sa tento majetok prejednaval vtedy, dostal by tu 1/2. Lenze ako je to dnes ...
      zbaliť

    Ako sa deli znovuobjaveny majetok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.